Health

حمله پهپادی به مجتمع صنایع نظامی اصفهان، تبریز، تهران، کرج  و رشت - ناخدا محمد فارسی

برابر با گزارشی در رسانه اینترنتی رادیو فردا (۱) و دیگر رسانه های بین المللی در شبانگاه شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ حملات پهپادی به مجتمع صنایع نظامی اصفهان انجام گرفت. این خبر توسط رسانه های فارسی زبان رژیم مورد تأیید قرار گرفت. محمد مرندی مشاور رسانه ای رئیس جمهور، یک روز پس از حمله تأیید کرد که حمله توسط ریزپهپادها بوده است. وی حملات را به اسرائیل مرتبط دانست و تأکید داشت ریزپهپاد ها توسط اسرائیل از منطقه ای دراقلیم کردستان عراق پرتاب شده اند. وزارت دفاع رژیم نیز اعلام داشت که تعداد ریزپهپادها سه فروند بوده که دو فروند با آتش پدافند در تله ریز پهپادی افتاده و یک فروند نیز به سقف مجتمع اصابت و آتش سوزی ناچیزی رخ داده است!

پهپادهای کوچک که مرندی از آنها نام برده است نیازی به پرتاب از راه دور و یا کشور دیگر ندارد. ریز پهپادها را میتوان از بازار آزاد تهیه کرد. از اینگونه پهپادها برای نقشه برداری، دریافت اطلاعات زیست محیطی و غیره در سراسر جهان مورد استفاده است. تنها لازم است این پهپاد ها را پر از مواد منفجره کرد و از نزدیکی مراکز مورد حمله به پرواز درآورد، هدایت و پس از برخورد به هدف منفجر کرد. رژیم اسلامی کنترل امنیت کشور را بویژه در طول مدت انقلاب «زن-زندگی-آزادی» از دست داده است. رژیم تصور میکند با استفاده از ماشین سرکوب توانسنه حرکت انقلابی مردم را سرکوب کند، درحالی که جوانان انقلابی تنها تاکتیک مقاومت مدنی خود را تغییر داده اند و پرتاب ریزپهپادهای انتحاری به مراکز نظامی رژیم میتواند یکی از آن تاکتیک ها باشد. مرندی از تله ریزپهپادی نام برده است. این تله ها اصولاً ایجاد تورهای فلزی بر آسمان مراکز امنیتی و نظامی است.

بخاطر دارم چندین سال قبل که در یک زندان با امنیت بسیار بالا داوطلب مانیتور برنامه توانمندی و نگهداری زندانیان بودم، از این گونه تله ها استفاده می شد. در آن هنگام پهپاد به بازار نیامده بود، ولی هلیکوپتر بود و نوع ریزهلیکوپتر مودولاره شده آن که سوارکردن قطعات آن در نزدیکی زندان امکان پذیر بود دربازار یافت می شد. بعضی از زندانیان با امکانات مالی و نفوذ فراوان در داخل و بیرون از زندان می توانستند با استفاده از این ریزهلیکوپتر ها از زندان فرار کنند. برای جلوگیری از این نحوه فرار بالای مکانهای هواخوری که زندانی میتوانست از بند خود خارج و در آن به هواخوری بپردازد، سیمهای فلزی با فاصله های کم (تور آهنین) کشیده بودند، تا هلیکوپتر های کوچک نتوانند از هوا وارد محوطه شوند. تله های ریز پهپادها میتواند همانند چنین امکاناتی باشد.

اگر تصور بر این باشد که این ریز پهپاد ها از خارج از کشور پرتاب شده باشند،  سئوال براین است چرا سیستم های پدافند هوایی هوافضای سپاه و پدافند هوایی ارتش ایران نتوانسته این پهپادها را رصد و قبل از رسیدن به هدف منهدم کنند؟ هنگامی که وزیر دفاع سوریه، سپهبد محمود علی عباس، مسافرتی به تهران داشت، در این سفر وی با رئیس جمهور رئیسی، سرلشکر محمد باقری، سرلشکر حسین سلامی و شماری دیگر از مقامات نظامی ایران از جمله همتای ایرانی خود سردار محمد رضا قرایی آشتیانی دیدار و گفت وگو کرد. یکی از اعضای پارلمان سوریه مهندالحاج علی در راستای این سفر اظهار داشت «سفر وزیر دفاع سوریه به تهران برای هماهنگی دو طرف برای ورود به مرحله جدیدی از همکاریهای نظامی جهت مقابله با هرگونه تجاوزگری احتمالی رژیم صهیونیستی است. (۲)» از پیش سپاه پاسداران نیز اعلام کرده بود که هوافضای سپاه با استقرار سامانه پدافندی ایرانی در سوریه، فضای سوریه بطور کامل از امنیت برخوردار است. این توانمندیها و تجهیزات جدید شامل سامانه های موشکی، موشک های (زمین به زمین) و سامانه های دفاع هوایی ایرانی می باشد.

اگر صنایع نظامی ایران چنین امکاناتی دارد و قادر است امنیت فضای سوریه را در مقابل حملات هوایی اسرائیل تأمین کند، پس علت عدم کارایی پدافند هوایی بر آسمان ایران چیست؟ این بی کفایتی سران نظامی ایران، و احتمالاً خبرهای نادرست، مرا بیاد ضرب المثل «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» می اندازد. گزارش حمله پهپادی به صنایع نظامی رژیم در اصفهان در رسانه بی بی سی هم بازتاب داشت و یادآوری کرده بود که وزارت دفاع ایران تاکنون حجم تلفات به تلسیسات صنایع نظامی اصفهان را اعلام نکرده و کسی هم مسئولیت حمله را قبول نکرده است (۳). در این راستا وزیر امورخارجه رژیم نیزاعلام داشت این اقدام مزبوحانه رژیم صهیونیستی بمنظور ناامن کردن رژیم اسلامی بوده، ناموفق مانده، ولی این اقدام باعث توقف مذاکره اتمی ایران که مجددآ درحال وقوع است نخواهد شد!؟

در این راستا ژنرال پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون در مصاحبه ای در خبرگزاری رویترز اعلام داشت آمریکا در این حمله دستی نداشه است. امّا این حمله هنگامی رخ داده که مذاکرات اتمی ایران با دشواری روبرو است و همچنین رژیم از روسیه در جنگ اوکراین با ارسال تجهیزات نظامی پشتیبانی میکند! لازم است یاداور شویم یکی از بزرگترین پایگاه های هوایی ایران در اصفهان استقرار دارد و تعدادی تأسیسات اتمی از جمله مجتمع اتمی نطنز در این منطقه قرار دارد، و تا کنون مشخص نشده انفجار در کدامیک از تأسیسات نظامی اصفهان بوده است. برابر با خبرهایی از دوستان داخل کشور، حملات پهپادی به تأسیساتی در تبریز، تهران، کرج و رشت نیز انجام شده است، اما خبرگزاری ایرنا تنها در خبری جداگانه از انفجار در یکی از تأسیسات نفتی تبریز خبرداد.

.

پیش از حمله پهپادی به صنایع نظامی ایران خبرگزاری ایران اینترنشال، دوشنبه سوم بهمن  از برگزاری بزرگترین رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا خبر داد. در این گزارش آمده این رزمایش بویژه هشداری برای جمهوری اسلامی است. این رزمایش با نام «درخت بلوط» انجام شد، که در آن بیش از ۱۴۰ جنگنده، بمب‌افکن و هواپیمای سوخت‌ رسان به همراه ۱۲ ناو، ناوچه و زیردریایی و سامانه‌های خمپاره‌ای شرکت داشته اند. فرمانده سنتکام  ژنرال مایکل کوریلا دربیانیه ای اعلام داشت این رزمایش موجب خواهد شد آمادگی مشترک نیروهای آمریکایی و اسرائیلی افزایش یابد که به نوبه خود به امنیت و ثبات منطقه کمک خواهد کرد. وی اشاره کرد ایالات متحده بر تعهد خود برای امنیت خاورمیانه تاکید دارد. بر اساس اعلامیه سنتکام، در جریان این رزمایش همچنین از بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ آمریکایی،۶۴۰۰ افراد نظامی آمریکایی و ۱۱۰۰ افراد نظامی اسرائیلی حضور داشته اند (۴).

علارغم تحولات در ایران و خاورمیانه مردم ایران کماکان به انقلاب «زن-زندگی-آزادی» ادامه میدهند، اگر چه رژیم اعلام کرده حرکت انقلابی مردم را تحت کنترل امنیتی در آورده، ولی هرروز و شب جوانان جان برکف در شهرهای مختلف از جمله تهران بر علیه رژیم شعار میدهند. برابر با خبری تأیید نشده تعدادی از سران رژیم از جمله رئیس جمهوران پیشین اصلاح طلب محمد خاتمی و حسن روحانی جلسه ای تشکیل و پیرامون آینده رژیم اسلامی تبادل نظر کرده اند. این گردهمآیی نتیجه گیری کرده رژیم از نظر اقتصادی، سیاسی و معنوی در حال فروپاشی است. در بیانه این نشست آمده در رژیم اسلامی آخوند نمی تواند با لباس آخوندی، که همیشه مورد احترام مردم ایران بوده، در خیابان راه برود، وجاهت اسلام شیعی در ایران بکلی از بین رفته است، و اگر تغییری ایجاد نشود، آینده ای بس دشوار را باید انتظار داشت.

همچنین لازم به یاد آوری است اگر چه اجرای مصوبه تروریست شناخته شدن سپاه پاسداران در پارلمانهای آمریکا، انگلستان و اروپا  برای دولت ها ی اروپائی و انگلیس و امریکا الزامی نیست، اما مردم دمکرات و آزاد جهان، رژیم و ماشین سرکوب آنرا تروریست شناخته اند. این اقدام حقوق بشری بر وضعیت اقتصادی کشور بسیار مؤثر بوده است. هیچ شرکت معتبری در جهان وارد مذاکره و سرمایه گذاری در ایران نخواهد شد. گزارش شده کشور چین نیز در سرمایه گذاری خود در ایران تجدید نظر کرده است. ارزش پول ایران در مقابل دلار بی ارزش ترین واحد پول در جهان است و هرروزه از ارزش آن کاسته میشود. بانک مرکزی و اقدامات رژیم قادر نبوده جلوی سقوط ارزش پول ایران در مقابل دلار را تحت کنترل درآورد. افراد اقتصادی، حقوقی و سیاسی رژیم مداوم به لیست تحریمها جهانی افزوده میشوند.

لازم به توضیح است که اقدامات نفوذی رژیم در منطقه خاورمیانه نیز رو بکاهش است. کشورهای عراق و سوریه و لبنان توجهی به رژیم و عمال تروریستی آن ندارند. از جمله شاهد آن هستیم که نخست وزیر جدید عراق السودانی به آمریکا و اروپا سفر میکند. وی روز ششم بهمن با رئیس جمهور فرانسه آقای مکرون در کاخ الیزه ملاقات داشت و قراردادی برای سرمایه گزاری فرانسه در سیستم های حیاتی عراق از جمله انرژی و ارتباطات، به مبلغ  ۲۷ بیلیون دلار امضا کرد.

با توجه به مراتب بالا مشاهده میشود رژیم کنترل امنیتی و اداری کشور را از دست داده، و انقلاب «زند-زندگی-آزادی» با تاکتیک های جدید ادامه دارد. رژیم مورد تهاجم پهپادی از داخل کشور است، زلزله خوی و وضعیت نا بسامان اقتصادی زیست محیطی، کمبود آب و غیره رژیم را در ضعیف ترین موقعیت قرارداده است. در این وضعیت حساس مردم ایران به همکاری سازمانهای مخالف رژیم نیاز دارند تا دست در دست هم شورای رهبری که بتواند الترناتیو رژیم را ارایه دهند. بویژه لازم است یادآور شویم فرافکنی و تکروی های سازمانهای سیاسی تنها در راستای تداوم و بقای رژیم اسلامی است. باعث تأسف است که هواداران سامانه پادشاهی و خواهان سلطنت شاهزاده رضا پهلوی با اقدام به هشتک «من وکالت میدهم» اپوزیسیون رژیم را دوقطبی کرده اند. ولی جوانان انقلابی بدون توجه به این فرافکنی ها با تاکتیک های جدید مقاومت مدنی، تا پیروزی، به انقلاب «زن-زندگی-آزادی» ادامه خواهند داد.

ناخدا محمد فارسی

۳۱ ژانویه ۲۰۲۳

1 – https://www.radiofarda.com/a/iran-official-adviser-says-israel-and-north-of-iraq-need-to-learn-punishment-comes-with-the-failure-/32244715.html

2 – https://www.irna.ir/news/85012671/

3 – https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-64445306

4 – https://www.iranintl.com/202301249294