Health

حمله به یک نفتکش اسرائیلی در دریای عمان و کشته شدن دو تن از خدمۀ آن، «رفت و آمد کشتی‌های ایران در آبهای جهان را به خطر می‌اندازد»

نفتکش «ام/تی مرسر استریت»، بر اساس گزارش موسسۀ عملیات تجارت دریائی بریتانیا، در ساعت ۱۸ روز گذشته، پنجشنبه ۲۹ ژوئیه، در حالیکه در شمال اقیانوس هند در ۱۵۲ مایلی (۲۸۰ کیلومتری) سواحل عمان قرار داشت، مورد حمله قرار گرفت. بر اساس گزارش شرکت «زودیاک»، این نفتکش آنهنگام خالی از بندر دارالسلام در تانزانیا، عازم فجیره در امارات متحد عربی بود.

شرکت «زودیاک» که این نفتکش ژاپنی را در اجارۀ خود دارد، امروز با انتشار یک توئیت اعلام کرد که حملۀ روز گذشته «به مرگ دو تن خدمۀ کشتی، یک شهروند رومانیائی و یک شهروند بریتانیائی، منجر شده است». بر همین اساس، نفتکش صدمه دیده اینک با هدایت خدمۀ خود و تحت محافظت نیروی دریائی آمریکا بسوی مکان امنی در حرکت است.

شهروند بریتانیائی کشته شده در این حمله از کارکنان شرکت خدمات امنیتی و محافظتی «امبری» بوده است. سخنگوی این شرکت مرگ وی را تائید کرد و آن را «فاجعه بار» خواند.

شهروند رومانیائی به گفتۀ یک منبع اسرائیلی «ظاهراً ناخدای نفتکش بوده است».

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که ستادهای مستقر در منطقه «تحقیقات» در این زمینه را آغاز کرده‌اند.

یک مقام اسرائیلی، بی آنکه نام وی فاش شود، در گفتگو با  شبکۀ ۱۳ تلویزیون این کشور، جمهوری اسلامی ایران را مسئول «این اقدام تروریستی» دانست و گفت «این حمله با استفاده از پهپاد صورت گرفته است».

کارشناسان امنیت دریائی با اشاره به حملات پیشین به دو کشتی شرکت اسرائیلی «ری شیپپنگ» در سال جاری، دست داشتن ایران را در اینگونه حملات بسیار محتمل می‌دانند. «مئیر جاودان فر»، کارشناس امور ایران در موسسۀ آموزشی و پژوهشی «هرتزلیا» در نزدیکی تل آویو، یادآوری می‌کند که «جمهوری اسلامی ایران خود را از پاسخ به حملاتی که در خاک این کشور رخ می‌دهد و به اسرائیل نسبت داده می‌شود، ناتوان می‌بیند» و بنابراین «به احتمال بسیار زیاد» برای تلافی جوئی به اینگونه حملات روی می‌آورد.

تحلیل گران موسسۀ امنیت دریائی «درایاد گلوبل» یادآوری می‌کنند که حمله روز گذشته به نفتکش «ام/تی مرسر استریت» پنجمین حمله به یک کشتی مرتبط با اسرائیل در ماه‌های اخیر است و «انتقام جوئی» تازه‌ای در «جنگ پشت پردۀ میان دو کشور [ایران و اسرائیل] به شمار می‌آید».

بگفتۀ آنان، مرگ دو تن از خدمۀ نفتکش، با این حال، بر «تنش میان دو طرف بشدت می‌افزاید» و هشدار می‌دهند که از این پس خطرات برای کشتی‌های اسرائیلی و ایرانی در حرکت در آبهای بین‌المللی «افزایش یافته است».

دریای عمان که در منطقۀ راهبردی پس از خروج از تنگۀ هرمز میان سلطان نشین عمان و ایران قرار گرفته از آبهای پر رفت و آمد بویژه برای نفتکش‌ها و نیز ناوهای دریائی کشورهای مختلف بوده و در گذشته نیز بستر حملات چندی قرار گرفته است.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه