Health

حمله اسرائیل به مواضع ایران پس از مطرح شدن نام داماد سلیمانی

 در شامگاه جمعه، ۳۰ اردیبهشت، درتازه‌ترین حمله هوایی اسرائیل علیه مواضعی در سوریه، سه نظامی سوری کشته شدند و خسارات زیادی به پایگاه‌های نظامی و اماکن دیگر در چند منطقه وارد آمد.

این حملات ساعاتی پس از آن انجام شد که سخنگوی ارتش اسرائیل داماد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، را به قاچاق اسلحه از ایران برای حزب‌الله لبنان متهم کرده بود.

ناظر حقوق بشر سوریه اعلام کرد که پایگاه‌های ارتش سوریه که همزمان به مراکز استقرار نیروهای ایرانی و متحدانش تبدیل شده‌اند، هدف موشک‌های شلیک شده اسرائیل بوده‌اند.

به گفته این گروه اپوزیسیون سوریِ مستقر در بریتانیا، شب گذشته صدای انفجارهای مهیب در مناطق جمرایا و الکسوه در حومه دمشق شنیده شد.

فرودگاه بین‌المللی دمشق نیز هدف موشک قرار گرفت و در بخشی از آن حریق رخ داد. دو پرواز بین‌المللی هم بر اثر این حملات، لغو شدند.

منابع خبری سوریه گفتند که منطقه زینبیه در حومه جنوبی دمشق نیز در حملات جمعه شب هدف موشک قرار گرفته و یک پارکینگ نزدیک به حرم زینب و محوطه ورودی حرم دچار آتش‌سوزی شد. خود حرم البته آسیب ندیده است.

به گفته برخی منابع سوری، سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه در بندر طرطوس برای رهگیری موشک‌های شلیک شده فعال شده است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، به نقل از بیانیه ارتش نوشت که «دشمن» با موشک‌های زمین به زمین از سمت بخش جولان که در دست اسرائیل است، نقاطی در جنوب سوریه را هدف قرار داده است.

ارتش سوریه تایید کرد که سه افسر آن کشته شدند و خسارات مادی به تاسیسات وارد شده است. با این حال، ارتش سوریه افزود که پدافند هوایی‌اش «اکثر موشک‌های اسرائیلی را ساقط کرده است.»

جروزالم پست به نقل از «برخی منابع خبری عربی» نوشت که هدف حملات، محموله‌های جنگ‌افزار ارسالی برای حزب‌الله بود.

پیش از آن، در حمله هوایی دیگر منتسب به اسرائیل در روز ۲۳ اردیبهشت پنج نظامی سوریه کشته و خسارات زیادی وارد شد.

سنگین‌ترین حمله منتسب به اسرائیل در ماه‌های گذشته روز هفتم اردیبهشت انجام شد، که به گفته ناظر حقوق بشر سوریه، ۹ تن را کشت و شماری زخمی همراه با خسارات زیاد برجای گذاشت.

اسرائیل در مورد حملات اخیر سکوت کرده، اما در گذشته در مواردی اقدامات خود را مشخصا با هدف «جلوگیری از تثبیت نظامی ایران و متحدانش در سوریه» تایید کرده است.

به نظر می‌رسد که بعد از سفر بشار اسد، رئیس‌ جمهور سوریه به تهران در روز ۱۸ اردیبهشت، ابعاد حملات هوایی منتسب به اسرائیل در سوریه افزایش یافته و در بازه زمانی کوتاه‌تر نسبت به گذشته انجام می‌شود.

همزمان اسرائیل ابراز نگرانی کرده است که انتقال شماری از نظامیان روسی مستقر در سوریه به جنگ اوکراین، خلایی ایجاد کرده باشد که ایران و متحدانش جای آن را، به‌ویژه در بخش جنوبی سوریه و نزدیک مرز اسرائیل، «پر کنند.»

حملات هوایی و موشکی منتسب به اسرائیل در روز ۳۰ اردیبهشت ساعاتی پس از آن رخ داد که ارتش اسرائیل اعلام کرد «رضا صفی‌الدین»، پسر هاشم صفی‌الدین، رئیس شورای اجرایی سازمان حزب‌الله، سفرهای خود به ایران برای انتقال «سلاح استراتژیک» برای حزب‌الله از طریق سوریه را افزایش داده است.

آویخای ادرعی، سخنگوی بخش عربی ارتش اسرائیل، روز جمعه در توییتر خود نوشت که رضا صفی‌الدین همسر زینب سلیمانی، دختر قاسم سلیمانی، از پروازهای غیرنظامی برای انتقال سلاح بهره می‌گیرد.

به گفته ارتش اسرائیل، رضا صفی‌الدین «چند بار در ماه» از لبنان به ایران می‌رود و در «پروازهای ایران که معصومانه نیست»، انتقال جنگ‌افزار برای حزب‌الله را از طریق پروازهایی به مقصد فرودگاه بین‌المللی دمشق هماهنگ می‌کند.

سوریه و ایران به گفته‌های این سخنگوی ارتش اسرائیل واکنش نشان نداده‌اند.

برگرفته از سایت اخبار گویا