Health

تمدید دو ماهه آتش‌بس در یمن؛ بایدن گفت پایان جنگ اولویت اوست

 عصر پنجشنبه دوم ژوئن، هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از  تمدید دو ماهه آتش‌بس بین طرفین منازعه خبر داد. توافقی که دوم آوریل کسب شده بود، شامل آتش‌بس دوماهه‌ای بود که تا حد زیادی مراعات شد. در این توافق، گشایش‌هایی برای کمک به مردم نیز در نظر گرفته شده بود؛ از جمله بازگشایی فرودگاه صنعا برای پروازهای تجاری، تامین سوخت مورد نیاز از طریق بندر حدیده و پایان محاصره بعضی از شهرها.

هفته گذشته، گروندبرگ به تاثیرات مثبت و محسوس این آتش‌بس برای ۳۰میلیون نفر از ساکنان مناطق درگیر اشاره کرده بود. او هنگام اعلام تمدید دو ماهه آتش‌بس، یادآور شد که مذاکره با طرفین برای “حل و فصل دایمی مناقشه” ادامه خواهد یافت.

گروندبرگ به رسانه‌ها گفته که نیروهای دولتی و حوثی‌ها در ملاقات با یکدیگر، در باره دسترسی جاده‌ای به شهر تعز و شهرهای دیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

تعز که با ۶۰۰هزار نفر جمعیت سومین شهر بزرگ یمن به شمار می‌رود ماه‌هاست در محاصره حوثی‌ها قرار دارد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با استقبال از تمدید آتش‌بس در یمن، ابراز امیدواری کرده که ادامه تلاش‌های سازمان ملل به دایمی شدن توافق بیانجامد. بایدن با ابراز خشنودی از نجات هزاران زندگی در طول آتش‌بس، تاکید کرد که پایان جنگ یمن، اولویت‌ دولت اوست.

یمن که جزو فقیرترین کشورهای دنیا و محروم‌ترین کشور عربی محسوب می‌شود، از سال ۲۰۱۵ در آتش جنگی داخلی می‌سوزد. شورشیان حوثی در سال ۲۰۱۴ صنعا را تصرف کردند و با وجود مداخله ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، کنترل بخش‌های وسیعی از یمن به ویژه در شمال غرب را به دست گرفتند.

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن که پس از قدرت‌گیری و پیش‌روی حوثی‌ها در پایتخت به جنوب این کشور رفته بود، دو ماه قبل از سمت خود کناره گرفت و اختیارات خود را واگذار کرد. از آن پس یک شورای ریاست جمهوری اداره امور را به دست دارد.

جنگ یمن به دلیل پشتیبانی جمهوری اسلامی از حوثی‌ها و حمایت عربستان از نیروهای دولتی، جنگ نیابتی این دو قدرت منطقه‌ای نیز نامیده می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل، حدود ۳۸۰هزار نفر در یمن از آغاز درگیری‌ها کشته شده‌اند که عموما در نتیجه مستقیم درگیری‌ها بوده است. میلیون‌ها نفر هم مجبور شده‌اند زادگاه خود را ترک کنند. سازمان ملل بارها نسبت به آوارگی، گرسنگی، بیماری، کمبود منابع آب آشامیدنی و محرومیت‌های عدیده انسانی در این کشور هشدار داده و پیامدهای این جنگ را بدترین بحران انسانی دنیا نامیده است.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله