Health

تلاش نیروهای روسیه برای تصرف کی‌یف ادامه دارد

پس از آنکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، همتای روس خود ولادیمیر پوتین را جنایتکار جنگی نامید، کرملین در واکنش، این اظهارات را، «غیرقابل قبول و غیرقابل بخشش» ارزیابی کرد. 

مقامات اوکراین، روز پنج‌شنبه ۱۷ مارس، ارتش روسیه را به بمباران یک ساختمان تئاتر در شهر بندری ماریوپول متهم کردند. در این سالن تئاتر، به گفته منابع رسمی در اوکراین، «بیش از هزار» غیرنظامی پناه گرفته بودند. هنوز آمار تلفات انسانی این حمله مشخص نشده است.

با این وجود، مقامات رسمی در اوکراین اعلام کردند: بخشی از ساختمان تئاتر در شهر ماریوپول که غیرنظامیان در آن پناه گرفته بودند، در برابر بمباران نیروهای روسیه مقاوم مانده است. پس از بمباران ساختمان تئاتر، عملیات تخلیه غیرنظامیان آغاز شد. احتمال می‌رود صدها نفر در جریان این حمله آسیب دیده‌اند.

در پی بمباران ساختمان تئاتر در ماریوپول که غیرنظامیان در آن پناه گرفته بودند، ولودیمیر زلنسکی، خطاب به جهانیان گفت: جهان در نهایت باید پذیرد که روسیه به یک حکومت تروریستی تبدیل شده است.

وزارت دفاع روسیه، حمله به ساختمان تئاتر در ماریوپول را تکذیب کرده و تاکید کرد: این ساختمان توسط نیروهای اوکراین تخریب شده است. دولت روسیه، هفته گذشته نیز، در بیانیه‌ای مشابه، پس از بمباران یک زایشگاه در اوکراین، دولت این کشور را به تخریب این ساختمان متهم کرده بود.

شهردار ماریوپول، در یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، حمله به تئاتر این شهر که به پناهگاه غیرنظامیان تبدیل شده بود را، «نسل‌کشی» خواند.

تلاش نیروهای روسیه برای تصرف کی‌یف ادامه دارد

در حالیکه، محاصره شهر کی‌یف توسط نیروهای ارتش روسیه ادامه دارد، به گزارش منابع امنیتی در کی‌یف، بقایای یک موشک سرنگون شده در این شهر، در سحرگاه روز پنج‌شنبه ۱۷ مارس، به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۳ نفر دیگر انجامید.

پس از سخنرانی ویدئویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در برابر کنگره آمریکا، جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور از ارسال ۸۰۰ میلیون دلار کمک‌های نظامی شامل هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین خبر داد. به گفته مقامات دولت آمریکا، این کمک‌های نظامی، در جهت تقویت توان نظامی اوکراین در مقابله با تهاجم روسیه ارسال می‌شود.

اورژانس کی‌یف در حساب تلگرامی خود با اعلام این انفجار نوشت: این انفجار حوالی ساعت ۵ صبح به وقت محلی رخ داد و آوار موشک سرنگون شده باعث خسارت و آتش‌سوزی در یک ساختمان چند طبقه شده است.

بر اساس اعلام این منبع و بنا بر اطلاعات اولیه، ۳۰ نفر از این ساختمان تخلیه شده‌اند. گزارشگران خبرگزاری فرانسه حاضر در محل نیز تایید کردند که تمامی پنجره‌های این ساختمان پانزده طبقه که در زمان اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود، آسیب دیده و چندین ساختمان مجاور نیز آسیب دیده‌اند.

نیروهای روسیه همچنان برای محاصره کی‌یف تلاش می‌کنند و از اوایل هفته جاری حملات خود علیه مناطق مسکونی را افزایش داده‌اند. بر اساس آمار، دست‌کم شش غیرنظامی در این حملات جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات اوکراین، در مقابله با حملات نیروهای روسی به منظور تصرف پایتخت، مقررات منع رفت و آمد به اجرا گذارده بودند. اما از صبح پنج‌شنبه ۱۷ مارس، این مقررات لغو شده است.

پزشکان و بیماران در بیمارستانی در ماریوپول در گروگان نیروهای روسیه

یک نهاد مدافع حقوق بشر در اوکراین اعلام کرد: شماری از پزشکان و بیماران در بیمارستانی در شهر بندری ماریوپول توسط نیروهای روسیه به اسارت گرفته شدند.

بنا بر اعلام این نهاد حقوق بشری، این افراد، از روز سه‌شنبه ۱۵ مارس، اجازه خروج از بیمارستان را ندارند. این گزارش زمانی افشا شد که یکی از افرادی که در بیمارستان به اسارت گرفته شده بود، موفق به فرار از این محل شد. فرماندار دونتسک در بیانیه‌ای این گزارش را مورد تایید قرار داده است.

مقامات محلی و مدافعان حقوق بشر نسبت به سرنوشت افراد به گروگان گرفته شده در بیمارستان توسط نیروهای روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه