Health

تلاش‌ برای احیای برجام؛ سفر مذاکره‌کننده ارشد اروپا به تهران

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز شنبه ۶ فروردین (٢۶مارس) اعلام کرد که ایران و قدرت‌های جهانی به توافق بر سر احیای برجام “بسیار نزدیک” هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بورل کە برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی “دوحه فوروم” در قطر به سر می‌برد طی سخنانی با اعلام این خبر ابراز امیدواری کرد که “این توافق ممکن شود”.

این گفتەهای بورل در حالی است کە قرار است انریکه مورا، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای، شنبه ۶ فروردین وارد تهران شود و روز یک‌شنبه با چند مقام جمهوری اسلامی از جمله علی باقری، مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد ایران دیدار و گفت‌وگو کند.

مورا در شبکه اجتماعی توئیتر ضمن اعلام این خبر، نوشت: «تلاش برای رفع شکاف‌های باقی‌مانده در مذاکرات وین در مورد برجام از جمله اهداف این سفر است. ما باید این مذاکره را به نتیجه برسانیم. خیلی چیزها در خطر است.»

گفتە می‌شود کە مورا، پس از سفر به ایران روز دوشنبه برای گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی راهی واشنگتن می‌شود.

خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع نزدیک به هیات مذاکرەکننده ایرانی نوشتە است: «به دلیل عدم اتخاذ تصمیم سیاسی لازم در واشنگتن، هنوز در نقطه توافق قرار نداریم. رایزنی‌ها و رفت و آمدهای دیپلماتیک برای حل و فصل برخی موضوعات باقی‌مانده انجام می‌شود.»

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان درباره مذاکرات وین و نتایج آن گفتە بود: «در مذاکرات هسته‌ای به نقطه اجماع نزدیک شده‌ایم، اما آنچه برای ما مهم است نحوه لغو تحریم‌ها و تضمین‌ها است.»

او با بیان اینکه در هفته‌های اخیر تلاش‌های زیادی از سوی آمریکا برای “مذاکره مستقیم” با ایران در مورد مسائل باقی‌مانده صورت گرفته است، افزود: «اگر دولت بایدن جدی است باید قبل از بررسی مذاکرات مستقیم حسن نیت خود را نشان دهد.»

خروج سپاه از لیست تروریسم

به گفته خبرگزاری رویترز، یکی از موانع ایجاد شدە و دشوار برای رسیدن به توافق، درخواست ایران مبنی بر خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید جمعه ۱۸ مارس در یک نشست خبری به طور تلویحی احتمال خارج کردن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی را مطرح و از این کار دفاع کرد.

او با انتقاد از اقدامات دولت ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا تصریح کرد: «این تصور که اقدامات دولت گذشته برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران باعث کاهش اقدامات سپاه پاسداران شده، نادرست است.»

نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اسرائیل ۱۸ مارس از ایالات متحده آمریکا خواستند که سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج نکند.

همچنین روز ۲۳ مارس حدود ۸۰ نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌هایی به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نسبت به حذف احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی هشدار دادند.

دور هشتم از مذاکرات احیای برجام میان ایران و کشورهای آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه از بهمن سال گذشته در وین، پایتخت اتریش، در جریان بود. آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز ۱۴ اسفند گفت کە روسیه از آمریکا می‌خواهد تضمین کتبی دهد که تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو به خاطر تهاجم به اوکراین بر مناسبات تجاری و اقتصادی این کشور با ایران پس از احیای برجام تاثیر منفی نمی‌گذارد.

بعد از این درخواست روسیه، مذاکرات احیای برجام رسما متوقف شد و دیپلمات‌ها راهی کشورهای خود شدند.

به کانالهدف از این مذاکرات بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ است که ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه از آن خارج شد.

جمهوری اسلامی خواستار لغو همه تحریم‌هاست و این در حالی است که غرب خواستار بازگشت ایران به تمامی تعهداتش در برجام است. ایران به صورت گام به گام این تعهدات را لغو کرده و اکنون مدتی است که بر خلاف برجام مشغول غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالاست.

تاکنون چندین بار از سوی کارشناسان آمریکایی گفته شده که ایران تا رسیدن به توانایی ساخت بمب اتمی فقط چند ماه فاصله دارد