Health

تظاهرات بزرگ «۱۲ هزار» نفره ایرانیان در استراسبورگ؛ تقاضای تروریستی خواندن سپاه

پلیس فرانسه تعداد تظاهرکنندگان علیه حکومت ایران در استراسبورگ را حدود «۱۲ هزار» نفر اعلام کرد

پلیس فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که حدود «۱۲ هزار» نفر در شهر استراسبورگ در برابر پارلمان اروپا علیه حکومت ایران تظاهرات کردند

همچنین چند چهره سیاسی و نمایندگان پارلمان اروپا و پارلمان کشورهای اروپایی سخنرانی کردند.

روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا در تجمع ایرانیان در استراسبورگ گفت: «مسئولان سرکوب و اعدام‌ها در ایران باید پاسخگو باشند.» او افزود: «مقام‌های ایران موفق نخواهند شد مردم را تا ابد در زنجیر نگه دارند و باید پاسخگو باشند. شما سمت درست تاریخ ایستادید و تاریخ‌ساز خواهید شد و ما شما را تنها نمی‌گذاریم».

دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک گفت: «کاری می‌کنیم که سپاه پاسداران به عنوان مادر تروریسم جهانی شناخته بشود.»

.*بر اساس گزارش‌ها و تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال، تظاهرات ایرانی‌ها برای تجمع مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه روز دوشنبه با خواست تروریستی شناختن سپاه پاسداران برگزار شد و اکنون تظاهرکنندگان در تجمع مقابل پارلمان اروپا حضور دارند.

در این تجمع ترانه «برای…» بار دیگر اجرا شد.

دویچه وله ـ امروز دوشنبه ۱۶ ژانویه بسیاری ایرانیان ساکن اروپا به سمت استراسبورگ رفتند تا هم‌زمان با جلسه ویژه پارلمان اروپا تجمعی اعتراضی برپا کنند. درخواست تجمع‌کنندگان قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی اروپاست.

از مالمو و گوتنبرگ تا کپنهاگ و برلین و برن، ایرانیان یک‌شنبه شب و امروز دوشنبه صبح (برابر با ۲۵ و ۲۶ دی‌ماه) راهی استراسبورگ فرانسه شدند. امروز دوشنبه ۱۶ ژانویه جلسه ویژه پارلمان اروپا برای ایران تشکیل می‌شود. تجمع‌کنندگان خواهان آن هستند تا اروپا سپاه پاسداران را در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهد.

دعوت به این تجمع از هفته‌ها پیش آغاز و با حمایت چهره‌های سرشناس روبرو شد. شاهزاده رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، گلشیفته فراهانی و بسیاری دیگر از چهره‌های شناخته شده با استفاده از هشتگ #IRGCterrorists از این تجمع حمایت کردند.

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراین نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، از تظاهرات ایرانیان در استراسبورگ حمایت می‌کند. این انجمن تصریح کرده که سپاه پاسداران یک گروه تروریستی است و باید با همین عنوان در جامعه بین‌المللی شناخته شود.بسیاری از سیاستمداران اروپایی نیز به طور انفرادی در توییتر از قرار دادن سپاه در لیست تروریستی حمایت کرده‌اند. از جمله نوربرت روتگن نماینده پارلمان آلمان از حزب دموکرات مسیحی که به طور مرتب در حال توییت کردن در این باره است.

روتگن در یکی از آخرین توییت‌هایش نوشته است: «هیچکس ادعا نمی‌کند که تحریم‌های ما باعث موفقیت انقلاب ایران می‌شود. این کار را مردم در ایران خودشان انجام می‌دهند که چنین شجاعانه برای آزادی‌شان مبارزه می‌کنند. آنها اما به حق انتظار دارند که آلمان و اتحادیه اروپا از آنها در این راه حمایت کنند.» او سپس هشتگ “سپاه پاسداران تروریست” را بازنشر کرده است.

پس از اعدام چهار تن از معترضان در ایران، آلمان و فرانسه برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی اتحادیه اروپا پیشقدم شدند. تا کنون تنها افراد و فرماندهانی از سپاه در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. تصمیم برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی روز پنج‌شنبه این هفته ۱۹ ژانویه در نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد.

برگرفته از سایت خبرنامه گویا