Health

تشدید حملات شبه نظامیان تحت فرمان نیروی قدس سپاه پاسداران به منافع آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه - ناخدا محمد فارسی

 برابر با گزارشاتی در رسانه اینترنتی رادیو فردا و دیگر رسانه ها، توافق اتمی ایران با آمریکا بدلیل شرایط غیر قابل اجرا به حالت تعلیق درآمده است. در این راستا ارشدترین ژنرال آمریکایی ژنرال مارک الکساندر میلی با حضور در سنای آمریکا،‌ روز پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۱، به اعضا کمیته نیروهای مسلح سنا اظهار داشت : با حذف نیروی قدس سپاه از «فهرست تروریستی» مخالف است (۱). این درحالی است که رئیس جمهور امریکا، جو بایدن بدنبال یافتن راه حلی است که نام سپاه را از لیست تروریستی پاک کند!. گفته شده است اگر ایران تعهد بدهد نیروهای نظامی خود را تحت کنترل درآورد آقای بایدن احتمالاً اجازه خروج سپاه از لیست تروریستی را صادر خواهد کرد!. احتمالاً منظور آقای بایدن آنست که رژیم از تهدید به انتقام گیری و ایجاد نا امنی در خاورمیانه دست بردارد. رژیم اسلامی و بخصوص سپاه پاسداران تهدید کرده اند انتقام کشته شده قاسم سلیمانی را خواهند گرفت و بارها اظهار کرده اند رئیس جمهور قبلی آمریکا آقای ترامپ و وزیر خارجه او مایک پمپئو را ترور خواهند کرد.

 

در راستای خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست ترویستها، سناریوهای بسیاری موجود است. مهمترین آن اینکه رژیم اسلامی نیروی قدس را منحل کند، در آن صورت سپاه پاسداران را آمریکا جزئی از ارتش ایران قلمداد خواهد کرد که مورد تحریم نخواهد بود. با توجه به اینکه شبه نظامیان تحت فرمان نیروی قدس در سراسر خاورمیانه و بعضی از کشورهای آفریقایی عملیات ایزایی انجام میدهند، بنابراین احتمال انحلال نیروی قدس و شبه نظامیان تحت فرمان آن نیرو بسیار ضعیف بنظر میرسد. از سوی دیگر، بسیاری از نمایندگان جمهوریخواه در کنگره و سنای آمریکا مخالفت خود را برای خروج سپاه از لیست تروریستی  به آقای بایدن اعلام کرده و برآن پافشاری دارند. بنابراین نمیتوان باور داشت خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستهای جهانی به سادگی امکان پذیر باشد.

 

رسانه اینترنتی العربیه (۲)، جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱، گزارش داد حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت نیروی قدس سپاه به مکان استقرار آمریکائیان در دهکده ای در شرق سوریه ۲ نفر نظامی را مجروح و ۴ نفر دیگر آسیب مغزی دیده اند که مورد بررسی میباشند. یک مقام آمریکایی در پاسخ خبرنگاران که چه کسی باعث این حملات است گفته است که شبه نظامیان مورد حمایت ایران بطور معمول به نیروهای آمریکا و پایگاه هایی که آمریکائیان در آن قرار دارند با راکت و موشک حمله میکنند. ماه گذشته نیز سپاه پاسداران رژیم مسئولیت حملات موشکی علیه آنچه که ادعا می کردند «مراکز استراتژیک اسرائیلی» در اردبیل عراق بود را بر عهده گرفت. ولی سپس مشخص شد هدف اصلی حملات موشکی سپاه یک پالایشگاه نفت متعلق به یک کرد عراقی بوده است.

 

روز ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ برابر با خبری در اسوشیدپرس، یک فلسطینی مسلح در مرکز تل اویو در رستورانی بر روی مردم غیر نظامی آتش گشود و سه نفر را کشت و تعدادی را هم مجروح کرد. این مهاجم به نام رعد حازم ۲۸ ساله از شهر جنین، در کرانه باختری فلسطین، بوده که توسط نیروهای اسرائیلی کشته شد. رسانه اینترنتی تامیز اسرائیل امروز ۲۲ فروردین ۱۴۰۱، نیز خبر داد که یک فلسطینی مسلح دو یهودی را که به معبد قدس در اورشلیم میرفتند  مورد حمله قرار داده و مجروح کرده است. اين پنجمين حمله مرگبار فلسطينيان در اسرائيل در سه هفته گذشته است. برابر با گزارش ارتش اسرائيل، نیروهای امنیتی اسرائیل روز شنبه به زادگاه مرد مهاجم در جنین حمله کردند که بر اثر تیراندازی يک ستيزه گر فلسطينی دیگر کشته شده است (۳). پس از این حملات نخست وزیر اسرائیل آقای بنت اعلام داشت برای جلوگیری از این اقدامات تروریستی دست نیروهای امنیتی اسرائیل را برای دفاع و تامین امنیت مردم باز گذاشته است.

 

بدلیل افزایش حملات ایزایی شبه نظامیان مورد حمایت رژیم اسلامی به اسرائیل، گروهی از سناتور‌های جمهوریخواه از جو بایدن رئيس جمهور آمریکا خواستار تقویت توان دفاعی و تهاجمی اسرائیل برای مقابله با ایران شدند. بخصوص این سناتورها گفته اند  به احتمال قوی توافق هسته‌ ای بین ایالات متحده و ایران بزودی برقرار میشود، و برای تقویت قابلیت‌های نظامی اسرائیل «برای دفاع از خود در برابر ایران» لازم است نیروهای نظامی اسرائیل در سریعترین زمان ممکن تقویت شوند. از جمله سناتورها خواسته اند هرچه سریعتر هواپیماهای ویژه سوخت‌گیری در هوا، مدل کی‌سی-۴۶‌ای به ارتش اسرائیل واگذار شود، شمار جنگنده‌های اف‌۳۵ و اف۱۵ و بالگردهای پرقدرت سی‌اچ۵۳کی نیز افزایش یابد. از جمله این سناتورها خواستار افزایش کمک به بودجه دفاعی  ارتش اسرائیل شده اند تا اسرائیل بتواند سامانه‌های «گنبد آهنین»، «فلاخن داوید» و «آرو» (پیکان)، را تقویت نماید (۴).

 

سناتور ها در نامه خود همچنین یادآور شده اند چون توافقی که دولت بایدن می‌خواهد امضا کند، «مسیر دستیابی ایران به سلاحهای هسته ‌ای را هموار خواهد کرد» و این امر «موجودیت اسرائيل و دولت‌های  عرب متحد آمریکا را به خطر می‌اندازد»، باید توان دفاعی و تهاجمی اسرائيل تقویت شود. کنگره آمریکا ماه گذشته نیز با اعطای یک میلیارد دلار کمک نظامی به ارتش اسرائیل برای تجهیز سامانه «گنبد آهنین» به راکت‌های جدید موافقت کرد و اندکی پیش از آن نیز نیم میلیارد دلار دیگر در لایحه «دفاع موشکی» به اسرائیل اختصاص داده بود. با افزایش کمک‌های یک و نیم میلیارد دلاری، رقم کمک های دفاعی آمریکا به اسرائیل به سه میلیارد و هشتصد میلیون دلار افزایش یافته است. افزون براین در بودجه سال ۲۰۲۲ آمریکا پنج میلیارد و سیصد میلیون دلار برای تقویت نظامی اسرائیل در نظر گرفته شده است.

 

تحلیل گران بسیاری براین باورند که تشدید حملات شبه نظامیان تحت فرمان نیروی قدس سپاس پاسداران برای دست  بالا داشتن در مذاکرات وین است. علارغم باور به اینکه مذاکرات برجام در وین ممکن است بزودی به نتیجه  برسد، اما نکات غیرقابل قبول از طرف رژیم و آمریکا مطرح است که نهائی شدن مذاکرات را به احتمال قوی به تعویق خواهد انداخت. یکی از این شرایط برای توافق پاک کردن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی است. ولی با وجود نیروی قدس و عملیات ایزایی توسط شبه نظامیان تحت فرمان آن در خاورمیانه و جهان، اظهار نظر ژنرال میلی در سنای آمریکا، پافشاری نمایندگان در کنگره و سنا، خارج کردن نام سپاه از لیست تروریستی بسیار ضعیف و بعید بنظر میرسد.

 

ناخدا محمد فارسی

۱۱ آوریل ۲۰۲۲

 

  1. https://www.radiofarda.com/a/top-us-general-opposes-terror-delisting-for-iran-guards-elite-force/31791587.html
  2. https://english.alarabiya.net/News/middle-east/2022/04/08/Four-US-personnel-injured-with-possible-brain-injuries-after-Syria-attack-CENTCOM
  3. https://english.alarabiya.net/News/middle-east/2022/04/09/Israeli-forces-kill-Palestinian-militant-in-West-Bank-raid
  4. https://www.radiofarda.com/a/31794880.htm