Health

تحلیلی بر نا کار امدی سازمان ملل متحد در برابر جنایات جنگی روسیه در اوکراین و تبعات آن بر کشور ایران

 سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۴۵ میلادی، برقرار شد تا بتواند از اینگونه جنایت جلوگیری نماید. اما به تدریج سازمان ملل بازیچه دست ۵ کشور دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل شد. هرگز فراموش نکرده ام که در دوران دانشگاهی درسی پیرامون سیاست جهانی داشتم و یکی از موضوعات همین بود که «آیا سازمان ملل هرگز قدرت اجرائی داشته و یا دارد؟». البته با توجه به نحوه اقدامات چندین دهه پس از موجودیت سازمان مشخص شده جواب این سئوال «منفی» است. سازمان ملل هرگز قدرت اجرائی نداشته و تنها عاملی است برای اعمال قدرت چند کشور داری حق وتو از جمله : آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه و چین.

 

ایا، پس از جنگ جهانی دوم و ایجاد سازمان ملل، جنایتی بدتر از اقدام نظامی جاری روسیه در اوکراین وجود دارد؟، تا سازمان ملل برای متوقف کردن آن اقدام کند! چنانچه مشاهد میشود  سازمان ملل تنها به نشست مجمع عمومی، ۲ ماه مارس ۲۰۲۲ میلادی، بسنده کرد و با توجه به اینکه تنها چند کشور که هم پیمان جنایات پوتین در اوکراین هستند بقیه کشورهای جهان حمله روسیه به اوکراین را محکوم کردند. ولی این محکومیت هرگز اثری در اقدامات جنایتکارانه پوتین نداشته است. برابر با گزارشات خبرنگارهای جهانی که از اوکراین خبر میدهند شهرهای زیبای اوکران یکی ار پس از دیگری توسط بمب بارانهای ارتش روسیه به مخروبه تبدیل میشوند و جهان دمکرات و آزاد جهان تنها به نظاره نشسته است!.

 

جهان غرب ازجمله آمریکا و اروپا تنها به محکوم کردن و ارسال مقداری تجهیزات نظامی از طریق مرز لهستان به اوکراین بسنده کرده اند که، در مقابل تجیهزات نظامی روسیه بسیار ناچیز است. رئيس جمهور اوکراین پیشنها داد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اسمان اکراین از سوی ناتو بر قرار شود.  این درخواست  از طرف آمریکا و ناتو رد شد. زیرا اگر چنین تصمیمی گرفته شود برای پاسداری از آن باید جنگنده های ارتش های جهان غرب وارد معرکه شوند و لازمه آن جنگ با روسیه است. جهان دمکرات و آزاد جهان حاضر نشد که حتی روسیه را تهدید کند، اگر دست از جنگ نکشد و از اکراین خارج نشود، برای پشتیبانی از اوکراین به کمک آن کشور خواهند رفت!. نه تنها روسیه را تهدید نظامی نکردند، بلکه از تهدید حمله اتمی پوتین که جهان را به آن تهدید کرد نیز تسلیم شدند. آقای بایدن در برابر در خواست برقراری ممنوعیت پرواز بر فراز اسمان اکراین،  تنها تقبل کرد که حاضر است هواپیماهای جنگنده لهستان به اوکراین فرستاده شود، یا قرض داده شود، با توجه  به اینکه خلبانان اوکراینی با جنگنده های روسی آشنایی بیشری دارند، بایدن تقبل کرد اگر کشور لهستان هواپیماهای میگ ۲۹ روسی که در اختیار دارد را به اوکراین بفرستد، آمریکا این جنگنده ها را با جنگنده های اف-۱۶ آمریکا جایگزین خواهد کرد. لهستان گفته بایدن را معتبر دانست! و تمام جنگنده های میگ ۲۹ خود را به آمریکا تحویل داد، ولی آقای بایدن نقض پیمان کرد و گفت حاضر نیست تعهد لفظی را که داده بود اجرایی کند. عدم تصمیم گیری قاطع آقای بایدن جهان را در وضعیت بسیار بحرانی قرار داده است!.

 

پوتین جنایتکار شب و روز بر سر مردم اوکراین از جمله  بیمارستان ها و آسایشگاه کودکان بی سرپرست، بمب خوشه ای میریزد و آقای بایدن تنها قول تحریم پوتین و خانواده او را میدهد! آمریکا بیش از ۴۰ سال است بدلیل جنایات رژیم فاسد ایران درخاورمیانه و برنامه اتمی رژیم، تحریم های اقتصادی سنگینی برقرار کرده است. در عمل ثابت شده این تحریم ها قابل دور زدن است و کوچکترین اثری در غنی سازی اتمی، نفوذ رژیم اسلامی در کشورهای خاورمیانه از جمله سوریه، عراق، لبنان و یمن و دیگر کشورهای جهان  نداشته است. افزون براین رژیم اسلامی ایران توسط شبه نظامیان نیابتی رژیم در خاورمیانه منافع آمریکا را مورد حمله مداوم موشکی و پهپادی قرار داده و نظامیان آمریکا را مجروح و یا کشته است. کشور ایران از نظر زیرساختار اقتصادی با روسیه قابل مقایسه نیست، بااین وجود توانسته با دورزدن تحریمها به حاکمیت اسارت بار خود ادامه دهد. بنابراین، تحریم بر علیه روسیه نیز هرگز اثری  جدی نخواهد داشت!.

 

عدم تصمیم گیری قاطع آقای بایدن و سران کشورهای اورپایی، به پوتین فرصت داده است که حلقه ارتش خود براطراف شهرهای اوکراین از جمله پایتخت آن کشور شهر کیف را تنگ تر کرده و مداوم بر روی مردم بی دفاع بمب می اندازد، مردم را  میکشد، بناهای تاریخی اوکراین که در لیست حمایت جهانی قراردارد را تخریب میکند و جهان آزاد و دمکراتیک تنها ناظر است! مشخص نیست بایدن از چه واهمه دارد، بجز اینکه کهولت سن باعث شده نتواند تصمیم لازم اتخاد کند و جهان را وارد بحرانی کرده است که آینده نامشخصی را رقم میزند. از جمله تصمیمات ناشایست آقای بایدن بمحض ورود به کاخ سفید با فرمان اجرایی حوثی های یمنی را از لیست تروریستهای امنیتی وزارت امورخارجه آمریکا خارج کرد، و پشتیبانی خود از آئتلاف عربستان سعودی برعلیه حوثی ها را متوقف کرد. این در حالی است که حوثی یمنی با کمک رژیم فاسد اسلامی ایران مرتب به تأسیسات نفتی عربستان سعودی حمله موشکی و پهپادی میکنند. در همین دو روزه گذشته حوثی ها پالایشگاه عربستان سعودی در ریاض را با پهپاد مورد حمله قرار دادند که باعث آتش سوزی و خسارات فراوانی گردید. ولی این حمله و حملات پیشین حوثی ها بر تأسیسات عربستان سعودی و بسط دامنه این حملات به کشورهای آمارات متحده عربی برای آقای بایدن و کابینه اش اهمیتی نداشته است. بایدن حتی به درخواست سناتورهای آمریکا و تعدادی از وکلای کنگره آمریکا که درخواست برگرداندن حوثی ها به لیست تروریست ها است نیز توجهی نداشته است. چرا؟

 

قابل توجه است یکی از تحریمهای که آقای بایدن برعلیه روسیه برقرار کرده «قطع واردات نفت روسیه به مقدار ۵.۵ میلیون بشگه در روز» است. برای جبران این کمبود، آقای بایدن دست بدامان کشورهای عربی و ونزوئلا شده تا این کمبود را جبران نمایند. باز هم مشاهده میشود که آقای بایدن نمیتواند نه تنها تصمیم صحیح اتخاذ کند، بلکه انتظارات بیمورد نیز دارد؛ چگونه میتوان از کشورهاییکه دست از پشتیبانی آنها برداشته ای، کمک بخواهی؟ البته که جواب این درخواست منفی بوده است، و بجز اینهم نمیتوان انتظار دیگری داشت.

 

آمریکا و کشورهای اروپا ، مردم اوکراین را رها کرده اند تا زیربمباران موشکی و هوایی ارتش روسیه تکه پاره شوند. از طرفی جهان آزاد و دمکراتیک غرب با تمام قوا سعی دارند تا ملاهای حکومتی ایران را برمسند حکومت نگهدارند، تمام اقدامات جنایتکارانه رژیم را نادیده گرفته اند، سعی دارند «برجام» را برای رژیم ایران زنده نگهدارند، تحریمهای اقتصادی که بیشتر آنها بدلیل نقض حقوق بشر در ایران و اعمال تروریستی رژیم در خاورمیانه و جهان است را بردارند، پولهای بلوکه شده ایران را آزاد کنند (لااقل ۱۲۰ میلیارد دلار). این در حالی است که رژیم فاسد ایران خود را همگام با پوتین جنایتکار اعلام داشته،  و حمله جنایتکارانه پوتین به اوکراین را مورد تأیید قرار داده، و علت حمله را بسط ناتو و فشار اقتصادی جهان غرب بر شرق قلمداد کرده است. رژیم فاسد اسلامی در ایران به پوتین کمک میکند تا مزدور و تروریست از خاورمیانه استخدام و در جنگ اوکراین شرکت بدهد. رئیس جمهور اوکراین خبر داد بسیاری از نظامیان روسیه حاضر نیستند در داخل شهر ها با نظامیان اوکراینی بجنگنند و یا مردم بی گناه را به گلوله ببندند، در نتیجه خود را تسلیم نیروهای نظامی اوکراین کرده اند. با وارد کردن تروریست های نیابتی رژیم اسلامی به جنگ اوکراین، خامنه ای جنایتکار خوش رقصی و سرسپردگی خود به پوتین را بهتر تبین میدهد. خامنه ای روز پنجشنبه، ۱۹ اسفند ۱۴۰۰، پشتیانی قاطع رژیم اسلامی از بوتین را اعلام کرد و گفت رژیم به موشک سازی و نفوذ رژیم اسلامی در منطقه هم ادامه خواهد داد. خامنه ای با این پیام تودهنی محکمی به آقای بایدن و کابینه وی زده است، آیا اینطور نیست؟ این درحالی است که بسیاری از ایرانیان با سرپیچی از دستورات رژیم ایران، در خارج از سفارت اوکراین در تهران تجمع کردند تا حمایت خود را از مردم اوکراین اعلام کنند، حکومت اسلامی را به دلیل حمایت از روسیه مورد انتقاد قرار دادند و شعار «مرگ بر پوتین» سر دادند۰

 

جالب توجه است پس از آنکه مذاکرات اتمی برجام در وین به نتیجه ای رسیده بود، وزیر امورخارجه روسیه لاوروف به وزیر امور خارجه آمریکا بلینکن اعلام کرد، روسیه هنگامی پای توافق برجام امضا میگذارد که آمریکا کتباً تعهد بدهد تحریم های تنبیهی بر علیه روسیه به دلیل حمله نظامی به اوکراین، شامل روابط با کشور ایران نمیشود!. بدین معنا که روسیه بتواند به امور تجاری، سرمایه گزاری، و همکاری های امنیتی-نظامی خود در ایران ادامه دهد. اگر چنین توافقی بشود، کشور ایران به میدان دور زدن تحریم های روسیه تبدیل میشود و مافیای اقصادی ایران و روسیه، دست در دست هم تمام تحریمهای جهان غرب برعلیه نظام اسلامی و روسیه را به آسانی دور خواهند زد.

 

حمله نظامی روسیه به اوکراین، درخواست لاوروف از بلینکن، تعلیق مذاکرات اتمی در وین را در پی داشت. میتوان گمانه زد تعلیق مذاکرات یمن به رژیم فاسد خامنه ای فرصت خواهد داد غنی سازی اورانیم با غلظت بالا را ادامه دهد و هرچه بیشتر به ساخت بمب اتمی نزدیکتر شود. تهدید اتمی شدن رژیم اسلامی، ادامه اقدامات  تروریستی رژیم در خاورمیانه و جهان و پیروی خامنه ای از پوتین جنایتکار، کشور ایران را بالفعل مستعمره روسیه خواهد کرد، و استقلال و تمامیت ارضی کشور ایران در آینده نه چندان دور در خطر جدی قرار خواهد گرفت.

 

فرزندان و همقطاران نظامی من،

هیچ سرباز شریفی هرگز ابزار باقی ماندن این نظام ولایی خانمان برانداز و منابع ایران بر باد ده  نخواهد شد، «نه»، هرگز!

افسران، درجه داران،  سربازان و جانبازان ایران زمین،  تمامیت ارضی کشور «با نگاه به شرق خامنه ای» و پیروی استعمار گرانه خامنه ای از پوتین، کشور و مردم ایران را در خطر بسیار جدی قرار داده است. همرزمان، رژیم و دولت فرمایشی خامنه ای عملاً از پوتین جنایتکار دستور میگیرند. مگر نه سوگند خورده ایم تا پای جان پاسدار ایران و ایرانی ‏باشیم؟ اکنون وقت آن رسیده است تا بوظیفه ملی خود عمل کنیم. نپذیرید که رهبران نظام ضد ایران و ایرانی، کشور ایران را به نابودی بکشند. باید بایستیم و کشور ایران را نجات دهیم. میدانم این تقاضا مشکلات اجرایی بسیار دارد. ولی نمیتوانیم درنگ کنیم. کشور ایران در خطر نابودی است.

 

ناخدا محمد فارسی

۱۳ ماه مارس ۲۰۲۲