Health

تحلیلی بر خروج نیروهای روسیه از سوریه، واگذاری پایگاه های تخلیه شده به سپاه پاسداران - ناخدا محمد فارسی

رژیم اسلامی ایران پس از شروع تظاهرات مسالمت آمیز مردم سوریه در ۲۰۱۰ موسوم به بهار عربی، به بهانه  حفاظت از حرم زینب تعدادی پاسدار به سوریه اعزام داشته است. پس از اینکه باز گشت کشته های جنگی سپاهیان در سوریه به ایران شروع شد، رژیم برای جای انداختن دروغ قبلی به دروغی دیگر متوسل شد و اینکه تعدادی از سران سپاهی را به سوریه اعزام داشته اند تا به ارتشیان سوری مشاوره نظامی بدهند، و اینکه نیروهای نظامی ایران بطور مستقیم در جنگ داخلی سوریه شرکت ندارند!!. سپس مشخص شد که رژیم اسلامی، کشور ایران را وارد جنگ داخلی سوریه نموده تا همراه با نیروهای نظامی روسیه از رئیس جمهور، بشاراسد جنایتکار پشتیبانی نموده و وی را در قدرت نگاه دارند.

اقدام روسیه و رژیم اسلامی ایران در پشتیبانی از بشار اسد باعث کشته شدن بیش از نیم میلیون از مردم بیگناه سوریه شده و بیش از ده میلیون دیگر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند. بسیاری از آوارگان در کمپ های داخلی در مرزهای ترکیه اسکان داده شده اند و بسیاری نیز به اروپا، آمریکا و دیگر کشورها پناه برده اند. رژیم اسلامی گردان ها و تیپ هایی با نام تیپ فاطمیون و زینبیون که پرسنل آنرا پناهجویان افغانی که به ایران پناه آورده اند سازمان داده و انان را برای کمک و پشتیبانی از اسد اعزام کرده است. هزینه کمر شکن این جنگ نیز از سفره مردم ایران برداشته شده است، اکنون مشاهده میشود مردم ایران نان هم ندارند که شکم زن و فرزندان خود را پر کنند و رئیس جمهور رئیسی برای جبران کمبود نان اعلام داشته نان سنتی به مردم خواهد رسید. از طرفی یکی از نمایندگان مجلس فرمایشی رژیم گفته است که مردم ایران دوبرابر حد لازم نان مصرف میکنند! این را میتوان بدان توصیف کرد که حرکت بعدی رژیم کاهش مقدار نان سنتی سرانه مردم نیز خواهد بود.

بشاراسد ، روز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، بدون اعلام قبلی به ایران سفر کرده و با خامنه ای و رئیسی ملاقات نمود تا اطمینان یابد رژیم اسلامی به پشتیبانی از وی ادامه خواهد داد. افزون براین، جایگزینی کاهش نیروهای نظامی که براثر خروج نظامیان ارتش روسیه بوجود آمده را هم رژیم تأمین خواهد کرد. برابر با اطلاع رسیده روسیه حدود ۴۰ درصد از ۶۳ هزار نیروی نظامی خود را، بویژه آنان که در خط مقدم جبهه نیستند، از سوریه خارج نموده و مستقیماً از طریق کشور بلاروس وارد جنگ اوکراین میکند. برابر با خبرگزاری الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه، مرتبط با نظام اسد، خبر داده است که بشار الاسد برای پشتیبانی مالی ایران از سوریه تعهدنامه ای در تهران امضا کرده که رژیم اسلامی تقبل نموده از طریق «کردیت لاین» نیازمندیهای انرژی، مالی و نظامی اسد را تأمین نماید (۱). «کردیت لاین» راه کاری جهانی برای پشتیبانی مالی از اقتصاد ورشکسه کشوری میباشد. از نظر جمهوری اسلامی این تعهدنامه بیشتر شبیه قرض الحسنه است. بدین معنا که چنانچه روزی رژیم اسد قادر باشد بدهی خود را پرداخت کند، آنگاه بدهی پرداخت خواهد شد.

مردم عزیز ایران، باید جلوی این جنایت رژیم را بگیریم. هم اکنون مشاهده میشود که کارگران، معلمان و دیگر گروهای شاغل در ایران بعلت فقر به خیابانهای کشور آمده و برای احقاق حقوق قانونی خود تظاهرات میکنند. با توجه به هزینه سرسام آور جنگی، شرکت ارتش ایران در جنگ داخلی سوریه، وضعت معیشتی مردم ایران را به مراتب از این هم که هست بدتر خواهد کرد.

خبر تخلیه پایگاه های نظامیان روس در سوریه در رسانه اینترنتی تایمز  اسرائیل بازتاب یافته است (۲). تایمز لندن نیز علت تخلیه پایگاه های روسیه توسط پوتین را شرکت وتقویت جنگجویان روسیه در جنگ اوکراین اعلام داشته است. برابر با این گزارش روسیه در ۲۰۱۵ وارد جنگ داخلی سوریه شد و با انجام حملات هوایی از نیروهای بشار اسد سوریه حمایت کرد. افزون براین خبرگزاری یاداور شده است که تاکنون ارتش روسیه مانع از اقدامات خودسرانه نظامیان رژیم اسلامی در سوریه بوده است. با خروح ۴۰ درصد از نظامیان روس و درگیری روسیه در اوکراین، کنترل گروه های تروریستی متفاوت در سوریه از جمله سپاه پاسداران مشکل و وضعیت امنیتی-نظامی در سوریه از کنترل خارج خواهد شد.

گروهای تروریستی که با ارتش روسیه، سپاه پاسداران و ارتش سوریه در جنگ داخلی سوریه شرکت دارند را میتوان به دو گروه سلفی (وهابیون) و غیرسلفی (جهادی پیرو راه القاعده) تقسیم کرد. گروههای تروریستی سلفی و غیرسلفی نیز به زیر  گروه های متفاوت دیگری تقسیم میشوند. گروه‌های سلفی جهادی شامل «هیئت تحریر الشام»، «حراس الدین»، «حزب اسلامی ترکستانی»، «اجناد القفاز»، «جماعت امام بخاری» و «جبهه انصار الدین» میباشند. این گروه در سال ۲۰۱۱ میلادی با نام جبهه النصره عملیات تروریستی خود را اغاز کرد. جبهه النصره خود را پیرو القاعده به رهبری ایمن الظواهری میدانست. این گروه در جولای ۲۰۱۳ میلادی با رهبریت ابوبکر البغدادی حکومت اسلامی داعش را تشکیل داد. اگر چه داعش از قدرت ساقط شد ، ولی هنوز به موجودیت خود در منطقه دیرالذور سوریه ادامه میدهد. برآورد میشود این گروه های تروریستی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نیرو در سوریه دارند که بیشتر آنها در منطقه ادلیب سوریه متمرکزند.

با توجه به ساختار گروه های تروریستی، تعدادی از آنها شامل نیروی قدس، حزب الله لبنان در کنار ارتش سوریه در جنگ داخلی سوریه عملیات انجام میدهند. تعدادی هم مانند جبهه النصره مخالف رژیم اسد درکنار آزدایخواهان  در جنگ داخلی شرکت دارند. پس از خروج ارتش روسیه، کنترل امنیت داخلی سوریه بطور کلی نامشخص خواهد بود. سفر نا گهانی  بشار اسد میتواند بهمین علت باشد که بشاراسد نگران است با خروج ارتش روسیه از سوریه احتمال عملیات براندازی برعلیه رژیم اسد مجدداً شروع شده و حکومت مرکزی سوریه را مورد تهدید قرار دهد. در این راستا کشور اسرائيل هم نگران است. پس از شروع جنگ داخلی سوریه و شرکت رژیم اسلامی  در جنگ داخلی سوریه، ارتش اسرائیل مرتب پایگاه ها، انبارهای مهمات و تجهیزات نظامی سپاه پاسداران را بمباران کرده است تا رژیم در سوریه جای پایی پایدار پیدا نکند. با خروج نظامیان روسیه و واگذاری پایگاه های تخلیه شده به سپاه پاسداران کاملاً برخلاف استراتژی نظامی اسرائیل خواهد بود. درطول جنگ داخلی سوریه اسرائیل و روسیه با یکدیگر هماهنگی  نزدیک داشته اند تا از تشدید جنگ جلوگیری نمایند. این توازن با خروج نظامیان روسیه بهم خواهد خورد.

جالب توجه است همزمان با سفر بشار اسد به تهران، معاون اجرایی نیروی زمینی ارتش امیر سرتیپ کیومرس شرفی در آیین معارفه فرمانده گروه ۴۴ توپخانه ارتش در اصفهان گفته است، ارتش ایران مجهز به بزرگترین توپخانه غرب آسیا با انواع کالیبر ها را در اختیار دارد. وی اشاره کرد که  بالگردهای هوانیروز ارتش، موشک‌هایشان ارتقا یافته  است. بنظر میرسد با خروج نظامیان روسی و جایگزین شدن آنها با نظامیان ایران، رژیم اسلامی ارتش ایران را وارد جنگ داخلی سوریه نماید. جنگ داخلی سوریه با حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور ایران که از وظایف اصلی نظامیان ارتش ایران است، ارتباطی ندارد. ما نظامیان ارتش ایران نباید در راستای نیات واهی و مالیخوئیایی خامنه ای و مافیای تروریستی رژیم، برای برقراری امپراطوری شیعی خامنه ای در خاورمیانه قرار داده شویم.

همقطاران گرامی مشاهده میشود رژیم ناکارامد بدلیل بی لیاقتی و بی کفایتی قادر به اداره کشور ایران نیست و مردم ایران بدلیل فقر و تنگدستی هرروز در کف خیابانهای کشور برعلیه رژیم تظاهرات میکنند. وظیفه ما حمایت از مردم شریف ایران که به پا خاسته تا شر رژیم اسلامی سفاک را از سر خود دور کنند، میباشد و نه شرکت در جنگ داخلی سوریه. شرکت نظامیان ایران در جنگ داخلی سوریه فقر مردم ایران را هرچه بیشتر دامن خواهد زد. رژیم بی کفایت در حال بررسی جیره بندی حتی نان روزانه مردم ایران است. آخر تا کی باید جنایات رژیم را تحمل کنیم؟ وقت آن رسیده که سربازان ارتش ایران از اجرای فرامین فرماندهان خود فروخته تمرد کرده و بویژه از شرکت در جنگ داخلی سوریه خودداری کنند.

ناخدا محمد فارسی

۱۱ ماه می ۲۰۲۲

1 – https://www.timesofisrael.com/russia-said-to-pull-troops-from-syria-to-bolster-forces-in-ukraine/

2 – https://english.aawsat.com/home/article/3637711/assad-signs-iranian-credit-line-supply-syria-energy