Health

تحلیلی بر حملات موشکی-پهپادی حوثی های یمن به امارات متحده عربی و بازخورد آن در منطقه خاورمیانه - ناخدا محمد فارسی

برابر گزارشی در رسانه اینترنتی رادیو فردا، ۴ بهمن ۱۴۰۰، نیروی پدافند هوایی امارات دو موشک بالستیک را بر فراز ابوظبی منهدم کرده است (۱). پس از اعلام این خبر، سخنگوی شبه ‌نظامیان حوثی یمن حملات موشکی به امارات را تأیید نموده و اعلام کرد حملاتی را هم علیه عربستان سعودی شروع کرده اند. حوثی های یمنی در چند سال گذشته با نیروی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در حال جنگ هستند و برابر با سخنان محمد عبدالسلام، سخنگوی این گروه شورشی-تروریستی حملات موشکی- پهپادی علیه امارات و عربستان را تشدید خواهند کرد. حمله موشکی روز دوشنبه حوثی ها به امارات پیرو حمله قبلی آنها در هفته قبل، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲، به انبارهای نفت و فرودگاه ابوظبی بوده است. در این راستا سران رژیم اسلامی اعلام کردند که این تنها هشداری به کشورهای امارات عربی میباشد! که بیانگر آن است حملات ادامه خواهد یافت.

 

سپاه قدس ، سازمان برون مرزی سپاه پاسداران سال ها است به حوثی های یمن که برعلیه دولت قانونی یمن و ائتلاف عربستان سعودی میجنگند کمک مالی و نظامی میدهد. ناگفته نماند رژیم جمهوری اسلامی ایران توسط اشخاصی هدایت میشود که در تعادل فکری و روانی انها جای شک و تردید بسیار است، و برای تسلط سیاسی در خاورمیانه، با برقراری گروه های تروریستی نیابتی، نفوذ خود در کشورهای خاورمیانه از جمله عراق، لبنان، سوریه و یمن را افزایش داده و میدهند. برابر با سخنان سردار رشید فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، رژیم ۵ ارتش در کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین برقرار کرده است. این سردار بیخرد گروه های تروریستی نیابتی از جمله حوثی های یمنی را ارتش سپاه پاسداران در خارج از ایران قلمداد میکند. این بدان معنی است که تمام مخارج معیشتی، تجهیزات نظامی مانند موشک و پهپاد و دیگر هزینه های مالی این گروههای تروریست نیز از بودجه جمهوری اسلامی ایران پرداخت میشود۰

 

تجهیزات نظامی رژیم اسلامی به یمن از طریق قاچاق دریایی انجام میگیرد که بارها کشتی های حامل این تجهیزات توسط ناوهای ائتلاف آمریکا که امنیت تردد کشتی های تجارتی-نفتی-گازی در خلیح فارس و دریای عمان را تأمین میکنند، توقیف شده است، اگر چه همیشه رژیم قاچاق تجهیزات نظامی را تکذیت کرده است، ولی به یقین ثابت شده مبدأ قاچاق ایران بوده است. جالب توجه اینکه رژیمی که خود مسئول قاچاق تجهیزات نظامی به یمن است در هفته گذشته رزمایشی همراه با چین و روسیه در دریای عمان انجام داد، که برابر با رسانه تسنیم یگان‌های شناور و پروازی سه کشور ایران، چین و روسیه عملیات آزادسازی کشتی های تجاری که در آب‌های بین‌المللی مورد ربایش دزدان دریایی قرار میگیرند را تمرین کرده اند (۲). ائتلاف آمریکا از هنگام جنگ نفتکش ها که در دوران جنگ ایران و عراق شروع شد تا کنون وظایف امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان را عهده دار بوده اند. این درحالی است که دو کشور روسیه و چین تا کنون هیچگونه پایگاه و یا منافع سرزمینی در این منطقه نداشته اند. میتوان گمانه زد با توجه به عهدنامه ۲۵ ساله رژیم با چین و ۲۰ ساله با روسیه، این دو کشور را بر ان داشته تا آمادگی برای حفاظت از منافع و سرمایه گذاری های خود در سواحل دریای عمان که مورد قرارداهای دو کشور است را تأمین نمایند. این بدان معنی است از این پس نیروی دریایی سپاه پاسداران تنها ناظر عملیات ویژه تأمین امنیت دریایی در سواحل ایران توسط نیروی دریایی روسیه و چین باشد.

 

میتوان تحلیل کرد که علارغم اینکه حملات پهپادی و موشکی که حوثی ها مسئولیت آنرا بعهده گرفتند،‌ دلیلی وجود ندارد که باور شود سپاه قدس سپاه پاسداران رژیم در پشت این حمله نبوده باشد، افزون براین رژیم اسلامی بلافاصله حمله را تأیید و آنرا هشداری به سران دولت های امارات عربی اعلام کرد. هنگام برقراری ارتباط سیاسی امارات با دولت اسرائیل، «پیمان صلح ابراهیم»، رژیم اسلامی ایران امارات متحده عربی را تهدید به اعمال تروریستی کرد، و بارها اعلام کرده که امارات باید ارتباط سیاسی خود با اسرائیل را قطع کند، در غیر آنصورت هزینه بالایی پرداخت خواهند کرد! بنابراین میتوان باور داشت حوثی ها قادر به خرید این تجهیزات نظامی نیستند و نیروی قدس سپاه پاسداران رژیم پشت این حملات قرار دارد. همچین نمیتوان نادیده گرفت که رژیم اسلامی قطعات پهپاد و موشک را به یمن قاچاق میکند و در یمن تحت نظارت مهندسین ایرانی قطعات به یکدیگر متصل «منتاژ» شده و پهپاد و موشک را عملیاتی میکنند. این روشی است که رژیم سال ها است در لبنان توسط حزب الله لبنان انجام داده و تجریه لازم بدست آورده است.

 

با اینکه رژیم اسلامی حمله حوثی ها به امارات را تکذیب کرده است. اما تعدادی از تحلیل گران براین باورند که این حملات میتواند آتش جنگ در خلیج فارس را شعله ور کند، بنابراین در حال حاضر بنفع رژیم اسلامی نیست که دست به چنین اقدامی بزند. اکنون رژیم با مشگل اقتصادی روبرو است و در حال مذاکره برای حل معضل برنامه اتمی برجام و رفع تحریمها جهان غرب است؛ پس دست یازیدن به چنین اقدامی در حال حاضر بنفع رژیم نیست. از طرفی رژیم برای بدست آوردن تسلط سیاسی در خاور میانه همواره در پی بی ثبات کردن منطقه بوده است، و محتمل است که حملات به کشورهای امارات متحده را برای چانه زنی و گرفتن امتیاز بیشتر در وین اجرا کرده باشد. این خطر نیز وجود دارد، که هدف قرار دادن امارات احتمال اینکه آمریکا و اسرائیل را برای دفاع از امارات در برابر یمن به منطقه بکشد بسیار بالا است.

 

نتیجه آنکه تا هنگامی که رژیم اسلامی در کشور ایران حکومت میکند. تضمین آرامش در خاورمیانه و بالطبع در دنیا امکان پذیر نیست. مماشات با رژیم اسلامی نه تنها خاورمیانه را بیشتر ملتهب میکند بلکه صلح جهانی نیز به خطر خواهد افتاد. در صورتیکه اقدام مؤثری در مقابل پیشرفت و دستیابی رژیم به تجهیزات موشکی، پهپادی و بمب اتم گرفته نشود بی ثباتی خاورمیانه بمراتب افزایش خواهد یافت. رژیم اسلامی در ایران با داشتن بمب اتم و موشک حامل، دو راه را در پیش روی جهان قرار داد. قبول اتمی شدن رژیم تروریستی اسلامی و تسلط بر خاورمیانه و دیگری رویارویی با آن. در هر دو صورت منطقه خاورمیانه به آتش کشیده میشود. اگر بمب اتمی در منطقه مورد استفاده قرار گیرد، نتنها منافع کشورهای منطقه و جهان غرب از منابع نفتی و گازی نابود نخواهد شد، بلکه تعادل جهانی بهم خواهد خورد۰

 

انچه که بدیهی است اینکه رژیم اسلامی در ایران ماندگار نیست، لذا ایجاب میکند که جهان غرب و شرق بدانند بیش از ۹۰ درصد از مردم ایران خواهان عبور از رژیم اسلامی هستند. جهان بدلیل اطمینان از منافع خود در خاورمیانه لازم است از مردم و اپوزیسیون ایران که بتواند آلترناتیو رژیم را ارایه دهند پشتیبانی معنوی نماید تا سرعت عبور از رژیم افزایش داده شود.

 

ناخدا محمد فارسی

۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

 

https://www.radiofarda.com/a/uae-2-ballistic-missiles-abu-dhabi/31668187.html (۱)

 (۲)https://www.tasnimnews.com/fa/news/1400/11/01/2648156/