Health

تحلیلی بر برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه و ابراهیم جباری از فرماندهی سپاه حفاظت ولی امر


 چندی قبل پس از ترور فخری زاده یادآور شدیم که رژیم اسلامی ایران کنترل و اداره امنیت کشور را از دست داده و مردم امنیتی ندارند. دلیل برکناری حسین طائب و ابراهیم جباری از دو سازمانی که خامنه ای وپسرش ایجاد کردند تا بتواند مستقماً حفاظت انها، و افراد خانواده و امنیت رژیم را زیر نظر داشته باشند، به گمانه زنی های بسیاری در رسانه های مجازی منجر شده است. گروهی از تحلیل گران براین باورند که بی کفایتی حسین طائب در اجرای وظایف محوله باعث برکناری وی شده است. بنظر میرسد که حسین طائب و آنهائی که تحت فرماندهی او انجام وظیفه میکردند بیشتر نظر حفاظتی بداخل، سرکوب معترضین و جلوگیری از قیام مردم داشته اند که خود میتواند باعث نارضایی مردم و نفوذ هرچه بیشتر سازمان های اطلاعاتی کشور های خارجی از جمله اسرائیل و آمریکا باشد.

 

در چند سال گذشته نفوذ سازمان اطلاعاتی اسرائیل در چهار سازمان پایه ای کشور، نیروی قدس سپاه، سازمان اتمی کشور و سازمان دفاعی موشکی و پهپادی افزایش چشم گیری داشته که باعث کشته شدن تعدادی از سران سپاهی و دانشمندان اتمی رژیم و متخصصین هوافضا،‌ موشکی و پهپادی شده است؛ از جمله سردار قاسم سلیمانی، محسن فخریزاده، حسن صیادخدایی و تعدادی دیگر را میتوان نام برد. اقدامات عملی سازمانهای اطلاعاتی کشورهایی مانند اسرائیل و آمریکا باعث نگرانی علی خامنه ای و مجتبی پسرش از جان خود بوده و و امنیت و تداوم نظام اسلامی را زیر سئوال برده است. این را هم نباید از نظر دور داشت که برکناری طائب و جباری همزمان با دیدار وزیر امورخارجه روسیه از تهران بود، که خود میتواند در برکناری طائب و جباری مؤثر بوده باشد. از هنگام بوجود آمدن جمهوری اسلامی تاکنون سازمان اطلاعات روسیه «کی جی بی» آموزش سران امنیتی رژیم را عهده دار بوده است!.

 

خلاصه آنکه خامنه ای برای حفظ جان خود و خانواده و نظام اسلامی، مجبور شده حسین طائب را از سمت خود برکنار کند. برکناری طائب و شبکه وحشت افرین وی تصمیم بسیار مشکلی بوده است. طائب تنها نبود و شبکه قوی برای جنایات خود تشکیل داده بود که خامنه ای را ناگزیر از تغییراتی در سازمان اطلاعات سپاه و حفاظت اطلاعات سپاه نمود. از جمله برکناری ابراهیم جباری، فرمانده سپاه حفاظت ولی امر است که وظیفه حفاظت مستقیم از خامنه ای و خانواده او را عهده دار بوده است.

 

برکناری حسین طائب در رسانه رادیو فردا، ۲ تیر ۱۴۰۱، بازتاب داده شد (۱). خبر برکناری طائب را سخنگوی سپاه پاسداران رمضان شریف در روز پنجشنبه ۲ تیر بطور رسمی اعلام داشت، وی همچنین اعلام داشت جایگزین طائب، محمد کاظمی است. کاظمی مدت ها سرپرستی حفاظت اطلاعات سپاه را عهده دار بوده است و گفته شده وی دست در برنامه های اقتصادی سپاه پاسداران ندارد و از این نظر شاید بتوان گفت سپاهی سالمی با مقایسه با دیگر سپاهیان دزد و چپاولگر است. آیا خامنه ای میتواند به هریک از این سپاهیان جنایتکار اعتمادی داشته باشد؟ بسیار قابل تأمل است. حسین طائب دست پروده خود علی خامنه و مجتبی پسرش بود، ولی خامنه ای مجبود شد او را بدلیل حفظ جان خود و خانواده از کار برکنار کند!.

 

برکناری فرماند سپاه حفاظت ولی امر که حفاظت خامنه ای، مجتبی و خانواده را بعهده داشته خود بسیار تأمل بر انگیز است. ابراهیم جباری جای خود را به سرتیپ سپاهی مشروحی فر داده است. سخنگوی سپاه پاسداران رمضان شریف همچنین اضافه کرده که حسین طائب «رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه نیز با حکم سرلشکر حسین سلامی به سمت مشاور فرمانده کل سپاه منصوب گردیده است»، ولی مشخص نیست که آیا برای ابراهیم جباری شغلی در نظر گرفته شده باشد؟ این برکناری ها از این منظر مورد توجه است که در هفته گذشته شاهد گزارش‌ها و اظهارنظرهای مقامات اسرائیل در باره نگرانی از برنامه ‌ریزی نظام اسلامی ایران برای ربودن و یا ترور مقامات و گردشگران اسرائیلی در ترکیه، به منظور انتقام از مرگ حسن صیاد خدایی و دیگر متخصصین برنامه های موشکی و پهپادی نظام اسلامی، بوده ایم. برکناری حسین طائب و ابراهیم جباری در اکثر رسانها های جهانی از جمله رویترز نیز بازتاب یافته است(۲).

 

خبرگزاری رادیو فردا همچنین یادآور شده «در فایل صوتی که رادیو فردا در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ به‌ طور اختصاصی منتشر کرد، مکالمه‌ای میان محمد علی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صادق ذوالقدرنیا معاون سابق اقتصادی سپاه صورت می‌گیرد که پرده از اختلاف موجود بین دو تیم اطلاعاتی در سپاه بر می‌دارد: تیم حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه که حامی محمد باقر قالیباف در پرونده عظیم فساد مالی است و محمد کاظمی رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه». بنظر میرسد اختلافات بین سران اطلاعات سپاه ورقابت بین انها باعث شده این سازمان ها وظایف اصلی خود که حفاظت از خامنه ای و پسرش و بقاء رژیم است را فراموش کرده و به جان هم افتاده اند. چشم پوشی از وظایف اصلی، و نارضایی مردم باعث نفوذ هرچه بیشتر موساد و سیا گردیده که باعث شده خامنه ای احساس خطر کند.

 

جالب توجه اینکه پس از اینکه نخست وزیر اسرائیل از برنامه نظام اسلامی برای ربودن و ترور اتباع اسرائیل در ترکیه

خبر داد نیز گفت «نظام اسلامی در ایران آسیب ‌پذیرتر از آن است که به نظر می‌رسند.» بنت در گفت ‌وگویی تازه با نیویورک تایمز، حکومت ایران را «پوسیده، فاسد و ناتوان» خواند و گفت وقتی ایرانی‌ها «از طریق نیابتی‌های خود یا مستقیماً به ما ضربه بزنند، بهای آن را در خود ایران خواهند پرداخت».

 

از طرفی تحلیل بر آن است که بدلیل ضعف برقراری امنیت داخلی توسط سازمان اطلاعات سپاه و نفوذ روز افزون موساد اسرائیل در سطوح مدیریتی و انتظامی کشور، موجب گشته تا حسین طائب خودسرانه به تشکیل گروه های تروریستی در کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه اقدام کرده باشد، که باعث بصدا درآمدن زنگ خطر در کشورهای منطقه و جهان گردیده، میتوان گمان کرد که برکناری طائب برای توقف عملیات جنایتکارانه وی در کشورهای منطقه خاورمیانه بوده باشد. سازمان امنیت ترکیه در هفته گذشته لااقل ۸ تن از افراد گروه ترور حسین طائب در ترکیه را دستگیر کرد و نیز مسافرت از پیش برنامه ریزی شده وزیر امورخارجه ایران حسین عبدالهیان به ترکیه را لغو کردند. برکناری طائب و ابراهیم جباری میتواند برای جلوگیری از وخیم تر شدن روابط سیاسی نظام اسلامی با کشورهای خاورمیانه باشد. لازم به یادآوری است که برقراری گروه های ترور در کشورهای خاورمیانه پس از حذف قاسم سلیمانی شدت یافت.

برقراری اعمال تروریستی رژیم در خاورمیانه باعث نگرانی کشورهای همسایه ایران شده بطوریکه کشورهای عربی خاورمیانه با دشمن تاریخی خود اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کردند و هم اکنون صحبت از برقراری ناتوی عربی است.

 

هموطنان: وضعیت مدیریتی و امنیتی کشور ایران بسیار بحرانی است. نظام اسلامی قادر به اداره کشور نیست، سازمانهای جاسوسی خارجی در اکثر نهادهای کشور نفوذ دارند و به ترور سران نظامی، دانشمندان و متخصصین سازمانهای کشوری ادامه میدهند. تنها راه حل برای رهایی از این بحران عبور از این نظام جنایتکار است. کشور در خطر است، لازم است از طریق مقاومت مدنی به اعتراضات و اعتصابات ادامه داد و تا گذار از این بحران در میدان باقی ماند . انتظار میرود سازمانهای سیاسی درون و برون از کشور نیز به خود آیند و با همآهنگی کامل، صدای مردم ایران در خارج از کشور شده و الترناتیو رژیم اسلامی در ایران را ارایه دهند.

 

پاینده ایران

محمد فارسی

۲۷ ژوئن ۲۰۲۲

 

1 – https://www.radiofarda.com/a/31911713.html

2 – https://www.reuters.com/world/middle-east/iran-dismisses-taeb-head-revolutionary-guards-intelligence-unit-state-tv-2022-06-23/