Health

بیانیه جبهه ملی ایران - خارج از کشور : چرا و به چه دلیل آمریکا وارد افغانستان شد وچرا رفت ؟

چرا و به چه دلیل آمریکا وارد افغانستان شد وچرا رفت ؟

پاسخ به پرسش بالا نیاز به بررسی رویدادهایی دارد که در چهل سال گذشته درافغانستان غم زده اتفاق افتاده و برافغان ها رفته است که بیان فشرده آنهم  طبعأ در یک نوشتار نمی‌گنجد.

 در سال ۱۹۷۹ پس از پیروزی و استقرار جمهوری اسلامی، دولت شوروی ارتش سرخ را وارد افغانستان و آنرا اشغال کرد . بنا براعتراف خانم کلینتون  و تایید خانم بی‌نظیر بوتو ، امریکا که حضور ارتش قدرتمند سرخ را در افغانستان عامل گسترش نفوذ سیاسی شوروی در منطقه میدانست  برای مقابله با آن اقدام به مسلح کردن قبایل و استفاده از تعصب های مذهبی مردم و ضدیت انان با اشغالگران ، نیروی جنگنده ای  در برابر ارتش سرخ پدید آورد.
 این نیروی مسلح از گروه های مختلفی تشکیل شده بودند که یکی از آنها طلبه هایی بودند که در پاکستان قرآن می آموختند و جز محدوده  زندگی شأن جایی را ندیده و نمی شناختند.  با خروج ارتش سرخ از افغانستان در سال ۱۹۸۹ و فرو ریختن دیوار برلن ،  امریکا انتقام شکست  ویتنام  را گرفت و انرا به همان سرنوشت خفت بار نشاند که خود در ویتنام دچار شده بود.
چون دولت های حمایت کننده  نیروی نظامی ضد  شوروی  قصدشان بر قراری دمکراسی در افغانستان نبود ، بزودی میان قبایل جنگ قدرت آغاز شد و هر کدام سعی کردند قدرت کامل را در اختیار گرفته و بقیه گروه ها را حذف نمایند.
در این میان طالبان که لحاظ جنگ افزار از حمایت  آمریکا و از پشتیبانی  مالی عربستان و قطر و نیروی انسانی پاکستان   برخوردار بود خیلی زود توانست بر گروه های دیگر چیرگی یافته و قدرت را در دست بگیرد . دوران تسلط گروه ضد بشری طالبان بد ترین دوران تاریخ معاصر افغانستان است.
 رویداد یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱و فروریختن ساختمانهای دو قلو مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگن ، حوادثی را
 پدید اورد از جمله اسامه بن لادن که به طالبان ، کمک های مالی قابل توجه می رساند ، طراح برنامه حملات از طرف امریکا شناخته ،  خواستار استرداد اواز طالبان شد.عدم تحویل بن لادن ، سبب حمله به افغانستان  شد. نیروهای طالبان متواری  شدند و آمریکا  افغانستان را با نیروی نظامی اشغال کرد  که مدت بیست سال ادامه یافت.
 این نشانگر آن  بود که حمله آمریکا برای نجات مردم افغان و بر قراری دمکراسی در این کشور نیست. از همان زمان     آمریکا اجازه نداد  نیروهایی که در دره پنج شیرسالها در برابر تسلط طلبان مقاومت و با آنها جنگ کرده  بودند قدرت  را  بدست گیرند.
 اما مردمی که از دست طلبان خونخوارنجات پیدا کرده ،زندگی عادی و بدور از ترس را آغاز کرد ه بودند ، امید داشتند که آمریکا پرچم‌دار جهان آزاد برای آنان آزادی و دمکراسی  بیاورد.  امریکا ، دست نشاندگان خود را  به ریاست جمهوری  گمارد.وبجای ارتشی مردمی ،ارتش دست نشانده به‌ وجود آورد .بجای سروسامان دادن به زندگی اسفناک مردمی که متوسط در آمد آنان مبلغ سه  دلار روزانه بود . میلیارد ها دلار برای خرید جنگ افزار به جیب کارخانه های تولد سلاح ریخت
ترامپ متوجه شد که جنگ افغانستان هزینه های سنگین روی دست آمریکا گذاشته است و نارضایتی از سیاست نادرست آمریکا بر نارضایتی مردم امریکا افزود و آنان را از اینکه زیر سلطه بیگانه قرار گرفته اند بر آشفته نمود.
 ایا ارتش مردمی میتواند در برابر طالبان  مقاومت کند و پیروز شود و  ایا در اینده نزدیک ، داعش که نیروی های خود را از لیبی و سوریه  به  پاکستان  آورده و از آن‌جا داخل افغانستان میشودند ، قدرت را از طالبان نخواهند گرفت.؟
 و در آین صورت داعش سنی که برای اجرای شریعت اسلام به وجود آمده در صورت قدرت یابی ، چه برنامه های برای نفوذ وبرنامه های تروریستی در کشورهای همجوار، مانند ایران ، تاجیکستان ، ازبکستان، چین ، هند و روسیه پیش خواهد گرفت
از طرفی  در درون افغانستان، شیران دره پنجشیر برای براندازی حکومت مرتجع  جان خود را در کف نهاده و به مقاومت پرداخته اند.
جبهه ملی ایران – خارج از کشور از مقاومت  مردمی رزمندگان دره پنجشیر و سایر مبارزان مخالف رژیم طالبان در
ان دیار به ویژه احمد مسعود حمایت می کند و همچنان که رژیم جمهوری اسلامی را فاقد صلاحیت برای جکومت در
ایران میداند ، رژیم عقب مانده از تمدن و انسانیت طالبان را نیز فاقد صلاحیت  حکومت بر کشور همسایه
ما میداند و از هم اکنون هر اقدام طالبان در جهت سرکوب بانوان و اقلیت های مذهبی و قومی و
غیره را محکوم میکند
جبهه ملی ایران – خارج از کشور
2 سپتامبر 2021 برابر با 11 شهریور 1400