Health

بیانیه جبهه ملی ایران خارج از کشور پیرامون فرار مغزها از ایران

در این روزها که بیش از پیش، در وسائل ارتباط جمعی، گزارش هایی از  مهاجرت نخبگان کشورها از جمله کشور ایران به گوش میرسد. پناهجویان نخبه برای رسیدن به کشورهای اروپا از روش های متفاوتی استفاده میکنند:

 ۱ – یکی از مکان های تجمع نخبگان در مرزهای بین لهستان و بلاروس است که توجه جهانیان را بخود جمع کرده است. این نخبگان پناهجو از کشورهای گوناگون از جمله ایران و به ویژه  افغانستان آمده اند. هدف اکثر مهاجران آن استکه از طریق کشور بلاروس به لهستان وارد شوند، تا از لهستان که عضو اتحادیه اروپا است بتوانند به سایر کشورها ی اتحادیه به ویژه المان مهاجرت نمایند . این نخبگان پناهجو با سرمای شدید پائیزی، بلاتکلیفی و برخورد غیر انسانی نیروهای نظامی لهستان مواجه هستند، وضعیت بسیار سختی دارند و بسا تعداد زیادی با خطر مرگ روبرو هستند.
 
۲ – دیگر مکان تجمع پناهجویان، مرز آبی بین فرانسه و انگلستان است .از این مکان، که در سمت فرانسه قرار دارد، بسیاری از پناهجویان سعی میکنند با قایق های کوچک که خود نیز خطر بسیاری را در مسیر بوجود می آورد، بطور غیر مجاز از فرانسه به انگلستان بروند. بر اساس گزارشی در ” رسانه تایمز لندن” بیش از یک چهارم این مهاجران ایرانی هستند، و هفتاد در صد انها هم پناهجوی اقتصادی میباشند . هفتاد و پنج در صدر دیگر از کشورهائی مانند افغانستان، عراق، سودان، سوریه، یمن و اتیوپی هستند که میخواهند از این راه خود را به انگلستان برسانند. عبور از دریای بین فرانسه و انگلستان (دریا مانش)، با قایق های کوچک بدون وسایل ایمنی، بسیار خطرناک است  و بسیاری از پناهجویان جان خود را از دست میدهند.
 
اکثر اقدامات پناهندگی توسط قاچاقچیان انسان انجام میشود، قاچاقچیان معمولاً هرچه بتوانند از پناهجویان برای اجرت و انجام قاچاق از آنان دریافت میکنند. گزارش شده است در مواقعی پس از دریافت هزینه قاچاق از پناهجو آنها را بدون هرگونه امکانی مادی در جنگل های نزدیگ به ساحل در سمت فرانسه به حال خود رها کرده اند. مسیر دریای مدیترانه برای مهاجران اقتصادی آفریقا نیز از راه های بسیار خطرناک بوده است، و علارغم کوشش کشورهای های شمال دریای مدیترانه بسیاری جان خود را از دست داده اند و همچنان ادامه دارد.
 
پناهجویان ایرانی با هر وسیله و راهی که برایشان مقدور است از ایران خارج میشوند از جمله از راه ترکیه  که هم مرز با ایران است و از آن راه سعی دارند به اروپا غربی وارد شوند. تجمع مهاجران در مرز ترکیه و یونان بسیار اسفبار گزارش شده و کماکان ادامه دارد. وضعیت اقتصادی، بیماری و فجایع در کمپ های پناهندگی در مزر ترکیه و یویان غیر قابل تحمل و غیر قابل حلّ گردیده است.
 
در بین پناهجویان (مهاجران) ایرانی بسیاری تحصیل کرده و نخبه وجود دارد که مورد توجه تحلیل گران قرار گرفته است . برخی از جامعه شناسان ، معتقدند که در ۵۰ سال گذشته ۵ موج پناهجویی و مهاجرتی از ایران انجام شده است. اولین آن اوائل دهه ۵۰ بدلیل خفقان سیاسی و امنیتی بود که باعث شده بود فعالان سیاسی از جمله جبهه ملی ایران فعالیت های مثبت خود را کاهش دهد، دوم در ماههای قبل از انقلاب بود که نخبگان سیاسی آینده سیاسی را سپهر سیاسی ایران تجسم میکردند و از ایران خارج شدند، سوم دردهه هفتاد و قتل های زنجیره ای، چهارم پس از سال ۸۸ و جنابت انتخابات رئيس جمهوری بود که هزاران از مردم ایران درکف خیابان کشته شدند و یا مجروح و زندانی و بسیاری هم برای زنده مانده مهارجرت نمودند و پنجم از سال ۹۷ تاکنون که بنحوی رژیم حکومت نظامی در کشور برقرار شده و هرگونه فعالیت سیاسی دمکراتیک از دست مردم گرفته شده و با عناوین بیهوده مردم را زندانی و شکنجه میکنند. در موج اخر، موج مهاجرت شامل پزشکان، استادان دانشگاه ها، دانشجویان که برای تحصیل برای تحصیل به خارج میروند و برنمیگردند، کارفرمایان اقتصادی نیز دیده میشوند که مورد توجه تحلیل گران قرار گرفته است. برابر با امار رسمی حکومت تنها در سال گذشته ۳۰۰۰ پزشک، ۸۰۰ استاد دانشگاه، کشور ایران را ترک کرده اند و بطور متوسط روزانه ۲۰ مهندس از ایران به خارج مهاجرت میکنند.
 
نا امیدی از آینده ای روشن، فقر،گرانی و بیکاری، سیاستهای بیخردانه خارجی و داخلی از مهمترین عوامل مهاجرت اعلان شده است. در این شرائط است که خامنه ای میگوید ” افرادی در دانشگاهها جوانان نخبه را تشویق میکنند تا ایران راترک کنند و این خیانت است”. میتوان گمانه زد که سران سیاسی و اقتصادی رژیم به نتیجه رسیده اند این روند مهاجرت خبرگان برای مداوت حکومت جابرانه آنان فاجعه برانگیز خواهد شد و امکان اداره کشور بدون این نخبگان امکان پذیر نیست. لازم بیاد آوری است که آیت الله خمینی و پس از وی خامنه ای از هنگام انقلاب تا کنون با دانشگاه و علوم دانشگاهی سرجنگ داشته اند و مسبب اصلی فرار مغزها آخوندهای جنایتکار و در رأس آنها خمینی و خامنه ای بوده اند.  
 
جبهه ملی ایران در خارج از کشور بر این باور است که عامل اصلی فرار مغز ها و نخبه ها ایجاد شرایط غیر قابل تحملی است که سران رژیم اسلامی شامل اخوند ها، مزدوران سپاهی، بسیجی، انتظامی و غیر انتظامی بوجود آورده اند. افزون براین مشکل لاینحل اقتصادی و عدم کرامت انسانی، اجتمائی و سیاسی در ایران، کشور را غیرقابل زندگی گردانیده است. مسئول اصلی ایجاد چنین وضعیت غیر قابل تحمل، خامنه ای در راس حکومتگران اسلامی جنایتکار در ایران است.
 
جبهه ملی ایران – خارج از کشور
۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲ اذر ۱۴۰۰