Health

بیانیه جبهه ملی ایران-خارج از کشور : سفر پوتین و اردغان به تهران

نشست سه جانبه رؤسای کشور ترکیه و روسیه و ایران در تهران در ادامه نشست های سه جانبه آنها پیرامون حل و فصل کردن جنگ داخلی سوریه بوده که اکثراً در سوچی در کنار دریای سیاه برگزار میشد. ملاقات در تهران نیز حوادث سوریه را مورد بررسی قرار خواهد داد. ولی از این نظر اهمیت دارد که پس از مسافرت آقای بایدن به خاورمیانه انجام می شود. 
افزون براین قرار است پوتین با آیت الله علی خامنه ای نیز ملاقاتی داشته باشد. تهران و مسکو در سوریه از بشار اسد حمایت میکنند ولی ترکیه با نیروهای مسلح کرد در شمال سوریه در جنگ است و از مخالفان اسد در استانهای شمال سوریه حمایت میکند. اخیرا شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی با نیروهای ترکیه، در عراق و سوریه برخورد نظامی داشته اند که باعث تلفات بوده است.
 
از طرفی بعد از شروع جنگ و اشغال اوکراین، پوتین نیروهای مستقر در سوریه را برای شرکت در جنگ اوکراین کاهش داده و در بعضی نقاط سوریه خلاء نظامی بوجود آمده است که رژیم اسلامی کوشش دارد خلاء را پر کند و ترکیه نیز همین ادعا را دارد. حل و فصل این موضوع که چگونه خلاء ایجاد شده بین نیروهای نظامی ایران و ترکیه تقسیم شود نیز مورد گفتگو خواهد بود.
 
از دیگر موضوعات مهم، جنگ روسیه در اوکراین است. روسیه بعد از حمله به اکراین مورد تحریمهای جهان غرب قرار گرفت، یکی از این تحریم ها کاهش صادرات نفت روسیه به آمریکا و اروپا است. برای جبران این درآمد روسیه با فروش ارزان نفت به چین رقیب جمهوری اسلامی شده و بازار نفت در خاور دور را در کنترل خود در اورده است.
 
همچنین بدلیل استراتژی نگاه به شرق علی خامنه ای،  نماینده روسیه عملاً سخنگوی رژیم در مذاکرات برجام است و اجازه نداده رژیم ایران تجدید برجام را قبول کند و به نحوی جلوی توافق ایران با اروپا و امریکا را سد نموده است. 
 
از سوی دیگر، چند هفته پیش مقامات ترکیه در اسرائیل جهت راه اندازی خط لوله گاز مدیترانه به اروپا که از کشور ترکیه میگذرد وارد گفتگو شده اند که روسیه با آن نیز مخالف است و احتمالاً این موضوع نیز در تهران مورد بحث خواهد بود. مشخص است علیرغم تمرکز خامنه ای و عمالش روی حمایت روسیه، ان کشور بطور مداوم جلو منافع ایران را به نفع خود سد نموده است.
 
علارغم جلوگیری از منافع ایران توسط روسیه،  نظام اسلامی مشغول ارسال پهباد های ساخت ایران به روسیه است تا در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گیرد. با ارسال پهپادهای ساخت ایران ، جهان غرب که پشتیبان اوکراین در برابر روسیه است، واکنش نشان خواهد داد. و پای ایران به جنگ روسیه کشانده  خواهد شد .
 
جبهه ملی ایران-خارج از کشور به مقامات کشورهای ترکیه و روسیه هشدار میدهد رژیم جنایتکار اسلامی در ایران منتخب مردم ایران نیست و هرگونه قرار داد و همکاری با نظام اسلامی را نمی پذیرد، به ویژه همکاری رژیم با روسیه در جنگ اوکراین و ارسال تجهیزات نظامی و پهپادی به روسیه را بشدت محکوم میکند.
 
جبهه ملی ایران- خارج از کشور
۲۰ ژوئیه ۲۰۲۲ – مطابق با ۲۹ تیر ۱۴۰۱