Health

بیانیه جبهه ملی ایران-خارج از کشور : سرنوشت برجام پس از شکست مذاکرات دوحه

شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، پیرامون ًعدم گسترش تسلیحات کشتار جمعیً نشستی برقرار کرد که نمایندگان ایران و المان هم در این نشست حضور داشتند. در شروع نشست معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امورسیاسی و ثبات صلج جهانی اظهار داشت علیرغم عزم مثبت مذاکره کنندگان برجام بمنظور حل اختلاف نظرهای سیاسی و فنی هنوز توافقی برای اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ انجام نشده است. در این نششت نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت هریک نظرات خود را بیان داشته اند که در بیانیه نشست شورا آمده است. با بررسی بیانیه مشخص است، کشورهای اروپایی و آمریکا مشکل عدم توافق را درخواست های خارج از دستور ایران دانسته در حالیکه نمایندگان روسیه و چین به نفع رژیم سخنرانی کرده اند. نماینده ایران تخته روانچی هم مقصر اصلی عدم توافق قرار داد برجام را آمریکا قلمداد کرد.

نشست شورای امنیت بعد از نشست دو روزه دوحه پایتخت قطر بود که در پی مذاکرات جدید وین برای “احیای برجام” برگذار شد. مذاکرات دوحه با رایزنی امیر قطر، سرپرست سیاست خارجی اروپا آقای جوذپ بورل و معاون وی انریکه مورا، همآهنگ کننده مذاکرات برجام، برقرار شد. با سفر امیر قطر به تهران، اروپا و آمریکا و رایزنی با خامنه ای، امیرعبدالهیان و علی باقری بنظر میرسید رژیم ایران آماده شده تا قرارداد جدید برجام که، طی هفته ها در نشست های وین تنظیم و توافق شده بود را امضاء کند. نشست دوحه با خوش بینی اروپا، امریکا و ایران شروع و پس از ساعاتی مذاکرات بدون بیانیه ای پایان یافت. این خوش بینی باعث شد ارزش دلار در ایران پائین برود و احتمال اینکه بر تورم و قیمت مایحتاج زندگی مردم اثر بگذارد نیز بالا بود.

اما با کمال تعجب، پس از پایان مذاکرات دو روزه، اعلام شد که مذاکرات بدون نتیجه پایان یافته است. و پس از گذشت بیش از یک هفته رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد امریکا اظهار داشت “در مذاکرات هسته ای دوحه، ایران در خواستهای جدیدی را روی میز گذاشت که ارتباطی به برجام نداشت”. بنابراین اینگونه بنظر میرسد امیر قطر پس از رایزنی های خود با سران ایران، اروپا و آمریکا بدین نتیجه رسیده بود که احتمال امضاء قرار داد بسیار بالا است!. تیم مذاکره کننده ایرانی هم با خوشبینی به قطر سفر کردند و سخنگوی وزارت خارجه رژیم نیز از امیدواری امضاء برجام خبر میداد. دلیل عدم توافق در قطر تاکنون بطور رسمی منتشر نشده است، ولی میتوان گمانه زد ارتباط پنهانی بین پوتین و خامنه ای باعث توقف مذاکرات باشد.

دو روز پس از اتمام نشست دوحه، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد رژیم، سفری به مسکو داشت و با مقامات روسیه گفتگو کرد. هیچ گزارشی از گفتگوهای باقری در مسکو منتشر نشده است. لذا میتوان نتیجه گرفت که وی نتیجه نشست دوحه را مستقیماً به پوتین گزارش و دستورات جدیدی برای حرکت بعدی پیرامون برجام دریافت کرده باشد!.

جبهه ملی ایران – خارج از کشور بر این باور است که جمهوری اسلامی نه قادر است به بمب هسته ای دست یابد و نه احیای برجام و رفع تحریم ها، زیرا هر دو مورد در تقابل با منافع روسیه میباشد حکومتی که منافع ملی را، با سیاست خارجی غلط، بی لیاقتی و عدم کارايی در امور کشورداری، دیکتاتوری مذهبی و راهکارهای غیر ملی، فدای منافع کشورهای خارجی و دشمنان ایران کند جز خیانت و دشمنی با مردم ایران قدمی بر نمیدارد و غیر ازبرکناری  و گذر از ان راه دیگری وجود ندارد.

جبهه ملی ایران-خارج از کشور

۶ ژوئیه ۲۰۲۲ بربر با ۱۵ تیر ۱۴۰۱