Health

بیانیه جبهه ملی ایران - خارج از کشور - باز گشت رژیم به مذاکرات هسته ای برجام

پس از گفتگوی وزرای خارجه سه کشور اروپائی بهمراه روسیه و چین و جمهوری اسلامی در فضای مجازی برای

بازگشت به برجام، خوش بینی مختصری حاصل شد زیرا تصمیم گرفتند که مذاکرات ادامه یابد و روز مذاکرات حضوری را هم تعیین کردند. 
نشست حضوری برجام با شرکت رابرت مالی نماینده امریکا ، سید عباس عراقچی از جانب جمهوری اسلامی و انریکه مورا از اتحادیه اروپا، از جمله نمایندگان کشورهای ۴+۱ ، روز سه شنبه ششم اوریل ۲۰۲۱ در وین شروع بکار کرد. نماینده امریکا در هتلی در  مجاورت هتل سایر نماندگان اقامت گزید تا بتواند بطور غیرمستقیم در نشست شرکت کند.
 
از طرفی علی خامنه ای ، حسن روحانی و محمد جواد ظریف صراحتاً اعلام کرده اند که جمهوری اسلامی حاضر نیست با امریکائیها مذاکره کند، چه مستقیم و چه غیر مستقیم ! معلوم نیست از نظر این آقایان غیر مستقیم چه معنائی دارد!، این در حالی است که جمهوری اسلامی تیمی را به سرپرستی معاون وزیر خارجه، سید عباس عراقچی، برای مذاکره به وین فرستاده است؟ 
 
لازم به یادآوری است  که خامنه ای قبلا  هم گفته بود اگر امریکائیها تحریم ها را یک جا بردارند رژیم هم به برجام برمیگردد . بنظر میرسد رژیم مجبور شده راهکار گام به گام برداشته شدن تحریم ها را قبول کرده و به سر میز  مذاکره باز گشته است. برابر با گزارشات منتشر شده در نشست روز سه شنبه ششم اوریل، توافق شده رایزنیها در سطح کارشناسی پیگیری شود . نشست روز سه شنیه تحت نام «کمیسیون مشترک برجام» موفقیت امیز توصیف شده، دو گروه کار شناسی، یکی برای بررسی نحوه لغو تحریم ها و دیگری برای بررسی فعالیتهای هسته ای در ایران انتخاب شدند که بلافاصله اغاز به کار کردند .
 
کمیسیون های کارشناسی پس از بررسی ابعاد فنی و جزئیات مسائل مربوطه نتایج حاصله را به کمیسیون مشترک برجام
گزارش خواهند داد . نشست بعدی کمیسیون مشترک روز جمعه نهم اوریل خواهد بود .
 
روز دوشنبه پنجم اوریل سخنگوی وزارت خارجه امریکا  ند پرایس  نیز گفت این مذاکرات یک گام به جلو است، اما به طور یک جانبه امتیازی به ایران نمیدهیم در حالی که بعد از انتخاب جو بایدن تاکنون بتدریج فروش نفت ایران یه حدود یک میلیون بشگه در روز افزایش یافته است . پرایس در مورد لغو  تحریم های غیر هسته ای هم گفته این یکی از مواردی است که در برجام وجود دارد .
 
جمهوری اسلامی یک رژیم دیکتاتوری مذهبی است که براساس ایدئولوژی بنا گردیده است. رژیم در چهل و دو سال گذشته ثابت کرده هرگز به فکر مردم ایران نبوده و نخواهد بود، وبا در فقر و ذلت نگهداشتن مردم، اعتراضات آنان را نیز سرکوب نموده است . اهداف رژیم اسلامی فرا کشوری و فرا منطقه ای است، در نتیجه هر گونه دسترسی جمهوری اسلامی به پولهای بلوکه شده ایران،  به رژیم فرصت می دهد با سوء استفاده از سرمایه و منابع  ملت ایران بیش از پیش به گسترش ایدئولوژی خود در منطقه و جهان از جمله سرکوب مردم ستمدیده ایران ادامه دهد.
 
جبهه ملی ایران- خارج از کشور
ششم اوریل ۲۰۲۱ برابر با شانزده فروردین ۱۴۰۰