Health

به مناسبت درگذشت ابوالحسن بنی صدر

ابوالحسن بنی صدر در ۲ فروردین 1312 در روستای باغچه، بخش سنگستان استان همدان، به دنیا آمد. پدر او آیت الله سید نصرالله بنی‌صدر بود. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همدان و سپس در دبیرستان علمیه تهران انجام داد. تحصیلات دانشگاهی او ازسال 38 تا 42 در دانشگاه تهران در رشته حقوق و اقتصاد انجام گرفت. او در دانشگاه به عضویت جبهه ملی ایران درآمد و در کنگره سال 1340 جبهه ملی هم از سوی دانشگاه تهران شرکت کرده بود. مبارزه سیاسی را از همان سالها با شرکت در تظاهرات علیه شاه آغاز کرد که در اعتراضات سال 41 بازداشت و زخمی شد و به همین دلیل از کشور خارج شد و به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربون پاریس به ادامه تحصیل پرداخت. بنی صدر در سال 1350 که پدرش فوت کرد برای تشییج جنازه پدر به عراق رفت و در همانجا بود که با آیت االله خمینی آشنا شد.
پس از انقلاب هنوز در جبهه ملی ایران فعال بود، در مراسم 14 اسفند یادبود مصدق درمزار مصدق شرکت داشت و در دانشگاه تهران سخنرانی مشهور خود را انجام داد. در انتخابات 1358، در مجلس خبرگان اول از تهران نامزد و با رای بالا انتخاب شد. ولی چون با ولایت فقیه مخالف بود و موفق شده بود همراه با چند تن دیگر مانع ورود آن به قانون خبرگان شود، اعتبار خود را نزد خمینی از دست داد. در نتیجه در اتنخابات ریاست جمهوری آیت اله خمینی با نامزدی او مخالفت و تلاش کرد او را وادار کنند به سود حسن حبیبی انصراف بدهد. ولی او در بهمن 58، بالاترین رای ریاست جمهوری را بدست آورد.
در دوران جنگ در سال 59، خمینی او را به فرماندهی کل قوا گماشت و در طول بازدیدهای جبهه جنگ دو بار هلیکوپتر او دچار سانحه شد ولی او جان سالم بدر برد. سرانجام در مجلس استیضاح و برکنار شد. بنی صدر به علت منفی شدن دیدگاه آیت الله خمینی درباره خودش جان خود را در خطر می‌دید، در مرداد 1360، به فرانسه مهاجرت کرد. در هجرت آغاز به افشاگری درباره روابط پنهانی امریکا و بریتانیا با آیت الله خمینی پرداخت که حتی منجر به استعفای سه تن از مشاوران رانالد ریگان رئیس جمهور امریکا و خودداری ریگان از حضور در دادگاه به بهانه آلزایمر شد.
ما درگذشت ایشان را به خانواده و دوستان و پیروانش دلآرامی میگوییم.
جبهه ملی ایران – سامان ششم
تهران – 17 مهر 140