Health

برقراری جو امنیتی در شهرهای ایران حین فوتبال ایران و آمریکا

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، از شروع خیزش مردمی تا ٧ آذر دست‌کم ۴۴۸ شهروند، از جمله ۶۰ کودک کشته شده‌اند. در همین حال گزارش‌ها حاکی از برقراری جو امنیتی در شهرهای ایران همزمان با بازی فوتبال این کشور با آمریکاست

.به گفتە این سازمان، تنها طی هفته گذشته، بیش از ۱۶ نفر در ایران به دست ماموران سرکوبگر کشته شدند که بیش از ۱۲ تن از ایشان در مناطق کردنشین بوده‌اند.

این آمار تنها شهروندان عادی را در برمی‌گیرد و ماموران سرکوب که در جریان اعتراض‌ها کشته شده‌اند، در این آمار قرار ندارند.

این در حالی است که شبکە حقوق بشری هرانا روز گذشتە شمار جان‌باختگان خیزش جاری را ۴۵۱ نفر اعلام کرد.

شبکه حقوق بشر کردستان هم امروز سەشنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) اعلام کرد، یکی از معترضانی کە در جریان اعتراضات بوکان زخمی شدە بود، در بیمارستانی در ارومیه جان باخته است.

جو امنیتی حین بازی ایران و آمریکا

بر اساس تصاویر منتشر شدە در شبکە‌های اجتماعی، به دنبال فراخوان‌های زیادی کە مردم را بە حضور در خیابان پس از بازی ایران و آمریکا دعوت کردەاند، جو بسیاری از شهرهای ایران از جملە تهران، مشهد، کرج، رشت و شهرهای کردنشین امنیتی است.

پس از اتمام دو بازی دیگر ایران، مقابل انگلیس و ولز نیز در برخی از شهرها معترضان بە خیابان‌ها‌ آمدە و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

در همین حال گزارش‌شدە در برخی از شهرها، از جملە تهران، ارومیه، کرمانشاه و سنندج شماری از معترضان بە خیابان آمدەاند و شعار سردادند.

درخواست برخی از نمایندگان مجلس برای برخورد با افراد سرشناس

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه در نشست با رئیس قوه‌ قضائیه خواهان برخورد با افراد سرشناسی شدند که از خیزش جاری حمایت کرده‌اند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی از نمایندگان حاضر در این نشست گفتە کە وزیر دادگستری و دادستان کل جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه حضور داشتەاند.

یکی از نمایندگان در این نشست گفتە است: «افراد سرشناس سناریوی دشمن بازی کرده و در آتش فتنه دمیدند».

اخیرا ٢٢٧ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای که در صحن علنی مجلس خوانده شد، شرکت‌کنندگان در اعتراضات را «آشوبگر» نامیده و خواهان قصاص (اعدام) معترضانی شدند که متهم به «سلب امنیت» و «محاربه» شده‌اند.

تجمع پرستاران در تهران

امروز شماری از پرستاران بیمارستان امام خمینی تهران، در اعتراض به رسیدگی به مطالبات خود، از جملە پرداخت نکردن حق و حقوق کادر درمان، دست به تجمع زدند و شعار سر دادند.

بر اساس تصاویر منتشر شدە، پرستاران شعار “یە عمرە وعدە میدن حق ما را نمیدن” سر می‌دهند.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله