Health

بررسی پیامد حقوقی حمله پهپادی رژیم به کشتی اسرائیل مرسراستریت - ناخدا محمد فارسی 

بررسی را با سئوالی شروع کنیم: آیا قوانین بین المللی روشنی پیرامون حمله پهپادهای رژیم اسلامی ایران به کشتی اسرائيلی مرسراستریت وجود دارد؟ بنظر میرسد جواب منفی باشد، چنین قانونی که مستقیماً به اینگونه رویداد ها مرتبط باشد تا کنون نگارش نشده است. ولی اگر نگاهی به قوانین امنیت دریانوردی و قانون امنیت تردد کشتی رانی و تأسیسات در دریا، و بخصوص کنوانسیون قانون دریاهای سازمان ملل (۱) نگاهی داشته باشیم، در لابلای قوانین مصوبه، مسئولیت کشورها و قوانین امنیت بندرها بطور مشروح توضیح داده شده است. این کنوانسیون کشورهای عضو سازمان ملل را مسئول میداند که برای حفاظت از کشتی ها در بنادر و در دریا طرح ایمنی و امنیتی داشته باشند. ولی حمله پهپادهای رژیم اسلامی ایران، علارغم اینکه حمله مستقیما توسط رژیم انجام شده باشد یا نه، قانونی مشاهده نمی شود که بتواند در شورای امنیت سازمان ملل مطرح و بر پایه آن علیه رژیم اسلامی قطعنامه صادر شود.

 

پیرامون کشتی ربایی در دریا قوانین بسیار موجود است که تحت عنوان دزدی دریایی میتواند کشتی ربایان را محاکمه نماید، البته لازمه محاکمه دسترسی به کشتی ربایان است. کشورهای مختلفی پیرامون کشتی ربایی قوانین خود را وضع کرده اند. بیل اوربان، سخنگوی سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا، که مرکز آن در خاورمیانه قرار دارد، بطور رسمی تایید کرد که ربایش کشتی «آسفالت پرینسس» در خلیج عمان در روز سه شنبه ۱۲ مرداد، بدست افراد مسلح ایرانی انجام گرفته و این کشتی ربایان لباس گارد ساحلی ایران به تن داشته و کشتی را به مدت هفت ساعت تحت تصرف داشته اند. بسختی میتوان در محاکم بین المللی ثابت کرد کشتی ربایان که لباس گاردساحلی ایران برتن داشته اند، ایرانی بوده باشند. این گونه گمانه زنی ها در داگاه های بین المللی نمیتواند مطرح شود. اگر افراد مسلح ایرانی را بموقع قبل از رها کردن کشتی و فرار دستگیر کرده بودند، بطور یقین رژیم در سطح بین الملل و در شورای امنیت سازمان ملل محکوم بود، امّا اشخاصی که در این موارد به رژیم مشاوره میدهند به این قوانین واقف و بموقع به رژیم  گوشزد کرده اند که بسرعت کشتی را رها و فرار کنند. و سخن بیل گوریان و دیگران از نظر قانونی نمیتواند ادعای محکمی برای طرح در دادگاه های بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل باشد.

 

اکنون پرونده حمله پهپادی سپاه پاسداران به کشتی مرسراستریت در شورای امنیت سازمان ملل تحت بررسی است. برابر با گزارشی در سایت رادیو فردا (۲)، وزیر خارجه آمریکا و وزیر دفاع بریتانیا در جلسه مجازی شورای امنیت بار دیگر بر اطمینان از نقش داشتن ایران در حمله به کشتی مرسراستریت تاکید کردند و خواستار پاسخگویی تهران در این زمینه شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در این نشست که روز دوشنبه، ۱۸ مرداد، با محوریت امنیت دریایی برگزار شد، گفت این حمله غیرقابل توجیه، بخشی از «الگوی حملات و رفتارهای تحریک‌آمیز» است و عامل این حمله از مجازات مصون نیست.

 

بلینکن چنین حملاتی را باعث تهدید جان انسان‌ها، آزادی دریانوردی و تجارت دریایی خواند و گفت باید کسانی که در این حادثه دست داشته‌اند، پاسخگو شوند، چون در غیر این صورت عاملان این حملات «احساس مصونیت» خواهند کرد. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، نیز حمله ایران به کشتی مرسراستریت را «نقض حقوق و قوانین بین‌المللی دریانوردی» خواند. در حالیکه، در قوانین دریانوردی و تجارت دریایی به اینگونه اقدامات تروریسیتی اشاره ای نشده۰ بیانات وزاری خارجه آمریکا و دفاع بریتانیا نمیتواند محور تصمیم گیری در شورای امنیت شود. اکنون که  بریتانیا، ایالات متحده و اسرائیل انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته‌ و مسئله را به شورای امنیت سازمان ملل کشانده‌اند،  دولت ایران اتهام نقش داشتن در این حمله را رد کرده است. این سه مقام تأکید دارند که حمله با پهپاد شاهد ۱۳۶ بوده که ساخت کاخانجات نظامی سپاه پاسداران رژیم اسلامی در ایران است، در مقابل این ادعا سفیر دایم رژیم اسلامی ایران در سازمان ملل، تخته راوانچی، درخواست کرده کسانیکه این ادعا را دارند لازم است مدارکی دال براین ادعا ارایه دهند و اعلام کنند تأییده ادعای خود را از کدام لابراتوار دریافت کرده اند؟

 

در مقابل حمله پهپادهای ساخت رژیم  اسلامی ایران به مرسراستریت تهدیدهای بسیاری از طرف مقامات نظامی و سیاسی جهان به رژیم اسلامی متوجه شده است. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز روز دوشنبه ۹ ژوئيه با استقبال از بیانیه‌ ها و اظهارات مقام‌های آمریکایی و اروپایی درباره ادعای حمله پهپادی ایران به کشتی مرسراستریت، گفت اکنون زمان مبدل شدن «بیانیه‌ها به عمل» است و اسرائيل در «جبهه‌های متعدد» به ایران پاسخ می‌دهد. بیانات وتهدید نخست وزیر اسرائيل هم جز تهدیدی بیش نیست و نمیتواند به عمل تبدیل و یا اجرایی شود. اسرائیل نه امکانات لازم برای شروع جنگ با ایران را دارد و نه آمریکا برای چنین درگیری نظامی به پشتیبانی اسرائیل وارد جنگ خواهد شد.

 

این اقدامات تروریستی که رژیم جنایتکار ایران دنبال میکند، تنها باعث خواهد شد که تحریم های بیشتری برعلیه مردم ایران برقرار شود، و زندگی مشقت بار مردم ایران را از این هم که هست بدتر کند. رژیم دست جهان غرب را بخوبی خوانده است و میداند که از نظر نظامی مورد تهدید نخواهد بود، و به سرکوب مردم ایران ادامه خواهد داد. بنابراین برای عبور از رژیم، تنها یک راه و آن هم راه مقاومت مدنی برعلیه رژیم فاسد اسلامی است. مردم از فرصت ها استفاده کرده و برای احقاق حقوق و مطالبات خود به میدان آمده اند، مانند خیزش مردم استان خوزستان و به پشتیبانی از آنها، اعترضات سراسری در استان ها و شهرهای ایران را داشتیم. ولی برای موفقیت و عبور از رژیم اسلامی تنها مقاومت مدنی کافی نیست. برای رهائي از رژیم اسلامی  «مقاومت مدنی مردم»، «اپوزیسیون ادعا دار برای عبور از رژیم» و «حمایت جهان دمکراتیک» لازم است.

 

اعتراضات مردمی رو به گسترش است و اقدامات تروریستی رژیم افکار عمومی جهان دمکراتیک را به سوی شکل دادن مؤلفه «حمایت جهان دمکراتیک» سوق میدهد. لازم است از فرصت استفاده کرده و این مؤلفه را عملی و کارساز کرد. اما اینکار به یک اپوزیسیون هم آوا با مردم ایران نیاز دارد که تا کنون شکل نگرفته است! تا هنگامی که این مؤلفه برقرار نشود، مؤلفه حمایت جهانی برای پشتیبانی از مردم ایران ممکن نخواهد بود. کشورها در مقابل مردم خود مسئولیت دارند و هرگز منافع کشور خود را فدای منافع و مصالح مردم کشور دیگری نخواهند کرد. تا هنگامی که مؤلفه های عبور از رژیم، حرکت مردم و اپوزیسیون سکولار و دمکرات برانداز تشکیل نشده باشد، جهان دمکراتیک ناگزیر با حکومت ایران داد و ستد برقرار میکند و با آن وارد مذاکره خواهد شد.

 

 بنظر میرسد سازمان های سیاسی برون مرز و داخل ایران به این نتیجه رسیده اند که بدون هماهنگی و متحد شدن، متقاعد کردن مردم در داخل ایران و جهان دمکراتیک در بیرون، اگر چه غیرممکن نیست، اما بسیار مشکل است. در این روزها مشاهده میشود «سازمان های سیاسی مطرح در افق سیاسی مخالف رژیم» با صدور بیانیه و نشست های پنهان و پیدا در صدد همآوایی و تشکیل اپوزیسیون  یکپارچه مدعی براندازی هستند،‌ که بسیار امیدوار کننده است.

 

پایدار ایران

ناخدا محمد فارسی

۱۱ ژوئیه ۲۰۲۱

file:///D:/Military%20Analysis/%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%82%D9%87/Randrianantenaina_1213_Madagascar.pdf (۱)

 https://www.radiofarda.com/a/31401321.html (۲)