Health

بحران اوکراین؛ هشدار جانسون نسبت به "فاجعه تمام عیار"

تنش بین مسکو و کی‌یف با وجود تلاش‌ها و رفت و آمدهای چند جانبه دیپلماتیک، کاهش نیافته است. روسیه به تحرکات نظامی در مرز اوکراین ادامه می‌دهد و مانور نظامی مشترک با بلاروس، به نگرانی‌های غرب دامن‌ زده است. هم‌زمان با هشدار استولتنبرگ و نخست‌وزیر بریتانیا نسبت به وقوع جنگ، به کرملین پیشنهاد مذاکره در قالب شورای ناتو – روسیه ارائه شده است.

پنجشنبه (۱۰ فوریه) دبیرکل ناتو، در مقر این پیمان در بروکسل، میزبان نخست‌وزیر بریتانیا بود. بوریس جانسون در این ملاقات با اشاره به تداوم جابجایی‌نیروهای روسیه در مرز اوکراین گفت: «اروپا خطرناک‌ترین بحران امنیتی در بازه‌ای طولانی را تجربه می‌کند.»

طبق اطلاعات ناتو، نیروهای مسکو در مانور نظامی مشترک با بلاروس، در مقیاسی مشابه دوران جنگ سرد به کار گرفته شده‌اند. تمرینات فشرده کشتی‌های جنگی روسیه در دریای سیاه انتقاد شدید غرب را برانگیخته است.

مانور یادشده در ۴ پایگاه زمینی، ۴ پایگاه هوایی و در “مناطق مختلف دیگر” در بلاروس برگزار می‌شود. یکی از این مناطق، برست در مرز مشترک بلاروس با اوکراین است. غرب نگران است که حضور نیروهای روسی در بلاروس آخرین تدارکات حلقه محاصره به دور اوکراین و آغاز حمله به این کشور باشد. بیم این هم می‌رود که روسیه نیروهای اعزامی به بلاروس را بطور دایمی در این کشور مستقر کند.

مخالفت جانسون با تضمین‌های امنیتی 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در ملاقات با بوریس جانسون تاکید کرد که زمان دارد برای هشدار نسبت به حمله احتمالی روسیه از دست می‌رود. او افزود که هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین به تقویت نیروهای این پیمان نظامی منجر خواهد شد، نه کاهش آنها.

 نخست‌وزیر بریتانیا نیز به گزارش‌های تامل‌برانگیز سرویس مخفی در باره جنگ احتمالی اشاره کرد و هشدار داد که چنین جنگی برای روسیه بی‌ثمر، پرهزینه و مصیب‌بار خواهد بود. جانسون گفت: «نمی‌دانم مسکو تصمیم جنگ دارد یا نه، اما این می‌تواند فاجعه‌ای تمام عیار بیافریند.»

نخست‌وزیر بریتانیا، مطالبه روسیه برای تضمین‌های امنیتی از سوی ناتو را با قطعیت رد کرد و در تشریح این مخالفت گفت: «نباید به دورانی بازگردیم که قدرت‌های بزرگ، خودسرانه برای سرنوشت سایر کشورها تصمیم می‌گرفتند.»

جانسون تاکید کرد که غرب سیاست توامان بازدارندگی و دیپلماسی صبر در قبال روسیه را در پیش گرفته است.

این همان موضع پیمان آتلانتیک شمالی در مناقشه کنونی اوکراین است؛ ترکیبی از تهدید و تحریم، وحدت نظامی و دیپلماسی.  وزرای دفاع ناتو می‌خواهند در نشست هفته آینده خود در باره تقویت نیروهای رزمی در جنوب شرقی حوزه نفوذ خود گفت‌وگو کنند.

بریتانیا روز پنجشنبه ۱۰ فوریه موافقت کرد که سربازان، کشتی‌ها و هواپیماهای بیشتری به منطقه گسیل کند. اعضای ناتو در عین حال تمایل خود برای گفت‌وگو را نیز ابراز می‌کنند. ینس استولتنبرگ، دبیر کل این پیمان در نامه‌ای به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خواستار انجام مذاکراتی بین شورای ناتو و روسیه برای کمک به کاهش بحران شده است.

 برگرفته از سایت دوبچه وله فارسی