Health

ایران ایران همزمان با توافق برای ازسرگیری مذاکرات برجام موشک ماهواره‌بر پرتاب کرد

تلویزیون دولتی ایران روز یکشنبه پنجم تیرماه ۱۴۰۱ از انجام دومین مرحله از پرتاب آزمایشی یک موشک ماهواره‌بر به نام «ذوالجناح» خبر داد.

مقامات ایرانی با اعلام این مطلب ادعا کرده اند که این پرتاب صرفا با هدف تکمیل تحقیقات پروژه‌ای در دست مطالعه به منظور دستیابی به فن‌آوری موتور سوخت جامد برای موشک‌های ماهواره‌‌بر است.

پرتاب روز یکشنبه ماهواره‌بر ذوالجناح در واقع دومین مرحله از عملیات سه مرحله‌ای پیش‌بینی شده در چارچوب این پروژه تحقیقاتی است که هدف نهایی آن تست و ارزیابی موتورهای طراحی شده با سوخت جامد برای موشک است.

در نخستین مرحله از پرتاب تحقیقاتی ماهواره‌بر ذوالجناح، به گفته مقامات دفاعی ایران موشکی با سوخت ترکیبی جامد و مایع و قابلیت قرار دادن ماهواره‌ای تا وزن ۲۲۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین مورد آزمایش قرار گرفته بود.

احمد حسینی سخنگوی وزارت دفاع ایران در باره دومین مرحله از پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح که روز یکشنبه انجام شد، می‌گوید: «این ماهواره برِ سه مرحله ای از نظر ویژگی های فنی، قابل رقابت با ماهواره برهای روز دنیا است که دارای دو مرحله پیشرانش جامد و یک مرحله با پیشرانش مایع است.»

به گفته این مسئول بخش دفاعی ایران، با انجام دومین مرحله از پرتاب تحقیقاتی ماهواره‌بر ذوالجناح، «مرحله سوم از عملیات توسعه این ماهواره برِ ترکیبی با بهره گیری از اطلاعات حاصل از پرتاب» آغاز شده است.

وزارت دفاع ایران اواسط ماه جاری میلادی در واکنش به انتشار عکس‌های ماهواره‌ای یک شرکت بین‌المللی درباره آماده شدن تهران برای پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر اعلام کرده بود: «سه پرتاب تحقیقاتی برای ماهواره‌بر ذوالجناح برنامه‌ریزی شده که تاکنون یک پرتاب تحقیقاتی انجام شده و دو پرتاب تحقیقاتی دیگر در پیش است.»

تلویزیون دولتی ایران در حالی خبر انجام دومین مرحله از پرتاب موشک ماهواره‌بر با سوخت جامد را منتشر کرد که یک روز پیش‌تر از سفر حوزپ بورل، مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا به ایران و توافق میان تهران و بروکسل بر سر از سرگیری مذاکرات متوقف شده برجام خبر داده بود.

ایالات متحده آمریکا به همراه متحدان غربی و برخی از هم‌پیمانان خاورمیانه‌ای خود همواره ایران را به تلاش برای توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای در پوشش تحقیقات و برنامه‌های فضایی متهم می‌کنند.

برگرفنه از سایت اورونیوز