Health

اوج‌گیری کرونا در ایران؛ رئیس کمیسیون بهداشت مجلس خواستار برخورد قضایی با حسن روحانی شد

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران روز شنبه ۲۱ فروردین با مقصر خواندن حسن روحانی در اوج‌گیری بحران کرونا، خواستار برخورد قضایی با رئیس جمهوری به‌عنوان رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا شد.

حسینعلی شهریاری افزود: «رونوشتی از این نامه به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارائه شده تا این کمیسیون نیز در چارچوب وظایف قانونی‌اش موضوع را پیگیری کند.»

در نامه آقای شهریاری به قوه قضائیه آمده است که با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت و جامعه علمی، «سونامی نوروز، کاملا قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود».

او تاکید کرده است که «سهل‌انگاری» و «چشم‌پوشی» کسانی‌که موظف به اجرای محدودیت‌های جدی در زمینه سفرهای نوروزی بودند، بروز «موج سهمگین دیگری از بیماری» کرونا در کشور را رقم زده است.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس همچنین با ابراز «تعجب» از سخنان صبح امروز حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد دلایل آ‌ن‌چه «موج چهارم» بیماری کرونا خوانده می‌شود، گفت: «آقای روحانی به همه عوامل واقعی و غیرواقعی در بروز این موج بیماری کرونا اشاره کرد، جز سوءمدیریت ستاد ملی کرونا.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز روز شنبه از جان باختن ۱۹۳ بیمار جدید و شناسایی بیش از ۱۹ هزار و ۶۰۰ مبتلای دیگر به کرونا در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

سیما لاری گفت که چهار هزار و ۳۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به شیوع گسترده «ویروس جهش‌یافته» با قدرت سرایت بالا در تمامی استان‌ها و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزود این عوامل باعث شده تا «شاهد افزایش تعداد موارد بیماران بستری و افزایش موارد مرگ و میر ناشی از بیماری باشیم».

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و از جمله یک عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی برآورد کرده‌ است.

در همین حال علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، روز شنبه از شیب «بسیار تند» کرونا در ۱۲ استان کشور شامل اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، فارس، زنجان، همدان، کرمان، لرستان، مرکزی و قم خبر داد.

به گفته آقای رئیسی، شیب کرونا در ۱۱ استان دیگر از جمله تهران «تند» است.

او درباره شاخص‌هایی که سرعت روند کرونا را تعیین می‌کند، توضیح و آماری ارائه نداد اما با اشاره به افزایش شهرهای قرمز در کشور گفت: «در حال حاضر، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده که این آمار بسیار کم است.»

در آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران، وضعیت ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی اعلام شده است.

با اعلام وضعیت قرمز و نارنجی کرونا در ۸۰ درصد شهرهای ایران، ستاد ملی کرونا تصویب کرده است که سراسر کشور از روز شنبه به مدت ده روز تعطیل خواهد بود. همچنین در شهرهای قرمز و نارنجی، ادارات و دستگاه‌های ضروری تا یک‌دوم و دستگاه‌های غیرضروری تا دو‌سوم نیروهای خود را کاهش خواهند داد.