Health

انتخابات ریاست جمهوری ایران زیر سایه سنگین تحریم‌های بین‌المللی و تحریم رای‌دهندگان برگزار می‌شود

پس از ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، پیش‌بینی‌ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرایان است. با این حال، نیروهای حامی دولت و اصلاح‌طلبان امیدوارند که با مشارکت سیاسی بیشتر مردم، عبدالناصر همتی، اصلی‌ترین رقیب رئیسی به پیروزی برسد.

سه روز پیش از رای‌گیری، علیرضا زاکانی، محسن مهرعلیزاده و سعید جلیلی از رقابت در انتخابات انصراف دادند. زاکانی و جلیلی در حین انصراف حمایت خود از رئیسی را اعلام کردند و مهرعلیزاده بدون حمایت از نامزد خاصی کناره‌گیری کرد، هر چند که عملا کناره‌گیری او به نفع همتی شده است.

اکنون چهار نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده‌اند: محسن رضایی میرقائد، ابراهیم رئیسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی.

سه نفر از این چهارنامزد وابسته به جناج اصولگرا محسوب می‌شوند. محسن رضایی سال‌ها فرمانده کل سپاه پاسداران بوده، ابراهیم رئیسی چهار دهه در قوه قضاییه جمهوری مسئول بوده و متهم پرونده کشتار سیاسی دهه شصت به شمار می‌رود و قاضی زاده هاشمی نیز از نمایندگان اصولگرا و تندروی مجلس شورای اسلامی است.

همتی نیز که از سوی بخشی از نیروهای اصلاح‌طلب حمایت می‌شود، بیشتر سوابقش مربوط به حضور در مدیریت بانک‌های مختلف ایرانی است و مدتی نیز معاون سیاسی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از سازمان‌های تحت نظر و مدیریت رهبر جمهوری اسلامی است.

این در حالی است که به گفته سخنگوی شورای نگهبان، رقابت در این دور از انتخابات «جدی» است. همچنین بر اساس اعلام شورای نگهبان حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور پیش بینی شده که این میزان حدود ۷ درصد نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و ۲۲ درصد نسبت به انتخابات مجلس افزایش داشته است.

همچنین رای‌گیری از ساعت ۷ صبح روز ۲۸ خرداد آغاز می‌شود و در صورت لزوم در شعبه های شلوغ تا ساعت ۲ صبح روز شنبه تمدید می‌شود.

اما به نظر نمی‌رسد که این میزان افزایش در مراکز و ساعات رای‌گیری تاثیری در افزایش میزان مشارکت داشته باشد. گروهی از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و صنفی، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، با اشاره به روند بحران‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی ایران، از دهه ۶٠ تاکنون، از جمله اعتراضات آبان ۹۸ و بسیاری اعتراضات گسترده دیگر، دربیانیه‌ای همبستگی خود با «مردم به تنگ‌آمده از استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ» را اعلام کرده و تاکید کردند: «نه بزرگ را فریاد می‌زنیم».

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری در ایران به گفته خود مقام‌های جمهوری اسلامی، با کمترین شور و هیجان برگزار می‌شود، مقام ریاست جمهوری با وجود اختیارات گسترده رهبر جمهوری اسلامی، بیش از پیش به یک مقام تشریفاتی در اداره ایران تبدیل می‌شود.

ازگی اوزون، استاد دانشگاه سابانجی ترکیه و کارشناس مسائل ایران به خبرگزاری آناتولی گفته است که جمهوری اسلامی «در آینده بر خلاف وضعیت موجود در زمینه سیاست خارجه یک رویکرد درونگرا و منزوی را اتخاذ خواهد کرد، اما هیچ تغییری در سیاست خاورمیانه و روابط با جهان تشیع که سیاست سیستماتیک جمهوری اسلامی برشمرده و از سوی سپاه پاسداران مدیریت می‌شود، ایجاد نخواهد شد.»

بر گرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه