Health

افغانستان: شهرهای سرپل، کندز و تالقان به دست طالبان سقوط کرد

امروز بیشتر بخش‌های ولایت‌های شمالی گرفتار جنگ شدیدی بودند، اما در این میان، هجوم طالبان بیشتر به مرکز ولایت‌های کندز، تخار و سرپل بود.

حمله‌هایی که ظاهرا نتیجه داد و سبب شد تا مرکز هر سه ولایت تخار، سرپُل و کندوز در یک روز به دست گروه طالبان سقوط کند.

گروه طالبان شام امروز یک‌شنبه، پرچم‌شان را بر چهارراهی در شهر تالقان برافراشتند و در اعلامیه‌ای گفتند که مقام ولایت، فرماندهی پلیس، ریاست امنیت ملی، زندان و تمامی ادارات دولتی شهر تالقان به دست این گروه افتاده است. حکومت افغانستان تاکنون در این مورد اظهارنظری نکرده‌ است.

شهر تالقان تنها نقطه‌ی ولایت تخار بود که در دو هفته‌ی پسین، در اداره نیروهای دولتی بود و در مقابل حمله‌های طالبان مقاومت می‌کرد.

در کنار این، مقام‌های محلی سرپل نیز تایید کرده‌اند که شهر سرپل و تمامی ادارات دولتی آن، از صبح امروز بدین‌سو به دست طالبان افتاده و اینک جنگی در این شهر جریان ندارد

در این میان کندز نیز در لبه سقوط قرار دارد؛ هرچند طالبان ادعا می‌کنند که این شهر را نیز سقوط داده‌اند، اما میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی در شهر کندز حضور دارند و عملیات پاکسازی با موفقیت تاکنون پیش رفته و به طالبان نیز تلفات سنگینی وارد شده است‌.

نیروهای امنیتی حکومت، امروز بیشتر در منطقه بالا حصار شهر کندز حضور داشتند و زمانی نیز تا ساحه فرودگاه کندز عقب‌نشینی کرده‌اند.

هم‌اینک ولایت‌های نیمروز، جوزجان، تخار، سرپل و کندز در اداره طالبان قرار دارند.

در همین حال‌، منابع در وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گویند که قرار است امشب ۱۷ اسد/۸ اوت، بمب‌افکن‌های بی۵۲ آمریکایی، به گونه گسترده مواضع طالبان را در سراسر افغانستان هدف قرار دهند. وزارت دفاع افغانستان از مردم خواسته تا برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، امشب از خانه‌های‌شان بیرون نشوند.

در همین حال، جنگ در بخش‌های دیگر افغانستان چون هلمند، کندهار و هرات همچنان ادامه دارد.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه