Health

اعلام کاندیداتوری رسمی تاجزاده برای انتخابات ریاست جمهوری

مصطفی تاجزاده، از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان ایران یکشنبه ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) اعلام کرد که به طور رسمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شده است.

او در بیانیه‌ای گفته است که با هدف “تغییر و برای اصلاحات ساختاری، رویکردی و رفتاری” و به عنوان فردی از “تبار مشروطه‌خواهان و اصلاح‌گران” وارد این کارزار می‌شود.

تاجزاده گفته است: «این‌وضعیت اسفبار، سرنوشت محتوم ملت ایران با فرهنگ غنی، تمدن کهن، موقعیت ژئوپلیتیک، منابع سرشار مادی و تحصیل‌کردگان فراوان نیست و بهبود آن در گروی بازگشت ….به مردم، اولویت‌دادن به دانش و توانایی، به‌جای سرسپردگی، گفت‌وگوی آزاد و آشتی با خود و با جهان است.»

او می‌گوید، برای “رفع تمام اشکال تبعیض از زنان” به میدان انتخابات می‌آید و می‌خواهد “بساط گزینش‌های عقیدتی و نظام سهمیه‌بندی خودی ـ غیر خودی شهروندان” را برچیند.

مصطفی تاجزاده، معاون پیشین وزارت کشور ایران از شاخص‌ترین چهره‌های اصلاح‌طلبان و یکی از ده‌ها اصلاح‌طلبی بود که بعد از اعتراضات وسیع به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به “براندازی نرم” متهم و زندانی شد.

تاجزاده گفته است که می‌خواهد، شکاف بین “اختیارات و مسئولیت برطرف” و “نابرابری و شکاف طبقاتی مهار شود.” او هدفش را “تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط با آمریکا و گسترش مناسبات با همه کشورها” خوانده و تأکید کرده که می‌خواهد مدافع حقوق “محرومان، به‌ویژه کارگران و معلمان” و همه کسانی باشد که زیر بار “فشار تحریم و خودتحریمی و بی‌کفایتی” قامتشان خم شده است

معلوم نیست که تاجزاده که در سال‌های گذشته همواره نظارت استصوابی را مانع اصلی انتخابات آزاد دانسته بتواند از سد تأیید شورای نگهبان بگذرد یا نه.

پیش از این اعلام شده بود که حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی می‌خواهد به نمایندگی از اصلاح‌طلبان وارد کارزار انتخابات شود. ولی برادر او در ۲۳ فروردین اعلام کرد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با این امر مخالفت کرده و حسن خمینی نیز تصمیمش را پس گرفته است.

برگرفته از سایت دوبچه وله