Health

اعتراض و اعتصاب همزمان با مراسم چهلم جانباختگان بوکان

همزمان با  مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات بوکان در استان آذربایجان غربی، امروز ۴ دی ۱۴۰۱ اعتراضات گسترده‌ای در این شهر و در مراسم بزرگداشت جانباختگان شکل گرفت.

بازاریان این شهر نیز امروز اعتصاب کردند.  شبکه‌ حقوق بشر کردستان گزارش داد که «همزمان با روز چهلم جان‌باختگان اعتراضات مردمی بوکان، کسبه و بازاریان این شهر در اعتصاب کامل به‌سر می‌برند.»

از سوی دیگر به رغم «جو امنیتی» حاکم بر بوکان، معترضان مراسم چهلم تعدادی از جانباختگان این شهر را برگزار کردند.

مراسم چهلم برهان کرمی از کشته‌شدگان اعتراضات در کامیاران در روستای «چروسانه» برگزار شد و سوگواران معترض شعار دادند «شهید نمی‌میرد.»

برهان کرمی ۳۲ ساله ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در جریان تجمعی مقابل منزل خانواده فواد محمدی با تیراندازی نیروهای نظامی و امنیتی کشته شد.

همچنین «ماموران با گاز اشک آور به خانه یکی از بستگان میلاد معروفی حمله کردند و جعفر معروفی،‌ پدر او و تعدادی از بستگان آنها را بازداشت کردند.»

میلاد معروفی ۲۳ ساله روز ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات به شدت زخمی شده بود، جمعه ۲۷ آبان‌ ۱۴۰۱ بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیروهای امنیتی به عزاداران شرکت کننده در مراسم بزرگداشت جانباختگان این شهرگاز اشک‌آور شلیک کردند.

به رغم جو امنیتی حاکم بر این شهر، معترضان با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه ای» به خیابان های شهر آمدند

برگرفته از ساتیت فارسی ایران وایر