Health

اظهار نظرها در باره ارتش ایران در وضعیت کنونی - ناخدا محمد فارسی

بسیاری از سیاستمداران که به وظایف ارتش آگاهی لازم ندارند، به ارتش ایران خورده می گیرند چرا تاکنون ارتش در کنار مردم ایران که مشغول انقلاب «زن-زندگی-آزادی» هستند قرار نگرفته است؟ بعضی هم می گویند ارتش ایران بی قید شده و در بعضی مواقع ارتش را نالایق می خوانند و با نیامدن به میدان حمایت از مردم، ارتش را خائن شمرده اند. اینگونه حملات نه به نفع ارتش، نه به نفع مردم شریف ایران و نه به نقع انقلاب می باشد.

مهمترین وظیفه ارتش بطور خلاصه حفاظت از مرز و بوم کشور، تمامیت ارضی و حاکمیت ملت است. بطور کلی یک ارتش ملی نمیتواند از وظایف محوله ای که توسط ملت از طریق قانون اساسی به وی واگذار شده تجاوز نماید و یا بر خلاف آن عمل کند! هم اکنون ارتش ایران برابر با قانون اساسی جمهوری اسلامی از فرمانده خود که آیت الله خامنه ای است فرمابرداری دارد، همانگونه که در رژیم قبلی از پادشاه ایران فرمانبرداری داشت. شاید بتوان به این ارتش خرده گرفت که چرا تا کنون کودتا نکرده است که، آنهم بسیار قابل بحث است!

با توجه به ساختار ارتش و اخباری که از داخل ارتش داریم اکثر نظامیان ارتش ایران بویژه خانواده آنان از اقدامات سرکوبگرانه رژیم که توسط سپاه پاسداران انجام میشود، بسیار ناراضی و نگران هستند، و نیز در مواقعی که از ارتش خواسته اند در مقابل مردم قرار بگیرند تمرد کرده اند. حتی در بعضی از یگانهای ارتش ابراز ناخوشنودی مشاهد شده که برخلاف وظایف بنیادی ارتش است، و نظامیان نگرانی خود از سرکوب مردم انقلابی را بطور عملی نشان داده اند. اگر ملت ایران پروسه عبور از رژیم اسلامی را ادامه دهد، اعتراضات و اعتصابات همگانی و سراسری شود، رژیم حاکمیت خود را از دست میدهد، آنگاه ارتش افزون بر حفاظت از مرزهای کشور، برای برقراری امنیت و دفاع از دست اورد های مردم بمیدان خواهد آمد تا ضمن حفظ وظایف اصولی خود، امنیت داخلی را نیز تامین کند تا مردم در محیطی امن بتوانند حکومت آینده کشور را انتخاب کنند. لازم است توجه داشت، این مردم ایران هستند که باید آینده ایران را مشخص کنند و نه ارتش ایران. در دوران انقلاب ۵۷ ارتش ایران اعلام بیطرفی کرد که بسیار نابجا بود. بیطرفی ارتش معنی ندارد. من از جمله افسرانی هستم که با جرأت میگویم پادشاه ایران نمی بایست در هنگام بحران از ایران خارج شود و ارتش ایران را بدون فرماندهی رها کند. بهرروی میتوان ادعا کرد که در پروسه انقلاب ۱۳۵۷ ارتش ایران به مردم و کشور ایران خیانتی نابخشودنی کرده است!

باعث تأسف است که در رأس ارتش ایران در هنگام انقلاب ۱۳۵۷ فرماندهان ارتش قدرت تصمیم گیری بدون دریافت دستور از بالادست را در هنگام بحران نداشتند، بلاتکلیف ماندند و برای تصمیم گیری به افسر اعزامی آمریکا ژنرال هایزر متکی شده و از او مشورت و رهنمود دریافت کردند. میتوان به احتمال قریب به یقین گفت که متن بیطرفی ارتش با توافق این افسر بیگانه دیکته شده باشد. این در حالی است که برابر با اطلاعات منتشر شده پادشاه ایران قبل از خروج از کشور به فرماندهان سه نیروی مسلح کشور (زمینی، هوایی و دریایی) در حضور نخست وزیر زنده یاد دکتر شاپور بختیار بصراحت به آنان ابلاغ کرد پس از خروج وی از کشور فرماندهان ارتش (طوفانيان – فره باغی – حبيب الهی – ربيعی و بدره ای) تنها از نخست وزیر دستور خواهند گرفت.

انچه که امروز مشخص شده فرماندهان ارتش اگاهانه و یا نا اگاهانه به مردم و کشور ایران خیانت کرده اند، بالاترین خیانت هم بالطبع متوجه رأس هرم فرماندهی بوده است. مرسوم است که ناخدای کشتی در هنگام بحران هرگز کشتی را ترک نمیکند و کشتی را به امواج طوفان رها نخواهد کرد. این ویژگی فرماندهی متأسفانه در هنگام بحران انقلاب در ایران دیده نشد!

بنا براین مردم ایران نباید ارتش ایران را در این بازه زمانی محکوم بدانند. امّا، نظامیان ارتش ایران، آنان که شاغل هستند و چه آنها که در خارج از کشور رحل اقامت گزیده اند باید از هم اکنون خود را ارتش ملی ملت ایران بدانند. ما دیگر اعلام بیطرفی نخواهیم کرد. در دوران گذار از رژیم اسلامی امنیت لازم در سراسر کشور برقرار نموده و از تمامیت ارضی کشور پاسداری خواهیم کرد. رژیم فاسد اسلامی برای بقاء خود از همان اغاز انقلاب سپاه پاسداران را تشکیل داد، و به بیطرفی ارتش توجه نکرد، بسیاری از افسران و درجه داران (ما را) را اعدام کرد. هزاران نفر را در سطح هرم فرماندهی ارتش بازنشسته و پاکسازی کردند.

برای ما نظامیان ارتش ایران ناشناخته نیست، که خامنه ای هم مانند پادشاه ایران فرماندهان سرسپرده خود را در رأس نیروهای مسلح ارتش ایران قرار داده و مداوم آنها را عوض می کند. امّا ارتش ایران با ویژگی های انضباطی، سلسه مراتب فرماندهی انجام وظیفه میکند. لازم به یادآوری است این ویژیگی های ارتش، تعدادی از سران انتصابی خامنه ای را با خود همسو کرده است. بنابراین فرماندهان وطن دوست، بمنظور درامان ماندن از گروه های امنیتی و تروریستی خامنه ای و برای استحکام پرسنل خود مجبورند در پاره ای مواقع در سخنرانی هایشان نکاتی را پیرامون کفایت تجهیزات نظامی و آموزش لازم یادآور شوند که با وجود صحت گفتار در مقابل پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات نظامی جهان نمیتواند مقایسه شود.

سرلشگر موسوی فرمانده ارتش، سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی و سرلشگر محمد باقری رئیس ستاد نیروهای مسلح، در زمینه آمادگی برای دفاع از کشور ایران در برابر تهدید از خارج سخنانی اظهار داشته اند، و به بیانی گفته اند ارتش در ایجاد بازدارندگی و ارتقاء امنیت کشور همواره در خط مقدم بوده است. بعد از انتخابات اسرائیل و انتخاب مجدد نتانیاهو، وزیر دفاع اسراییل اظهار داشته که ارتش اسرائیل از امکانات حمله نظامی به ایران را به سطح بالایی ارتقاء داده است. کشور اسرائیل نه قدرت لازم برای حمله نظامی به ایران را دارد و نه به نفع کشور اسرائیل است. برابر با خبرهای بسیاری اسرائیل به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. اینگونه رجزخانی های اسرائیل میتواند سرعت حرکت انقلابی مردم ایران را کاهش دهد ونباید به آن اهمیت داد. البته دولت اسراییل میتواند با بمب گزاری، با پهپاد و موشک پراکنی به رژیم فاسد اسلامی فرصت بهتری برای سرکوب انقلابیون بدهد. سخنان سرلشگر موسوی و باقری در این رابطه بوده و بیانگر وحشت رژیم از آمادگی ارتش برای حمایت از حرکت انقلابی مردم ایران است.

موسوی، حیدری و باقری در سخنرانی خود افزوده اند ارتش ایران در کنار توسعه تجهیزات و پیشبرد طرح‌های عملیاتی و نشان دادن آمادگی و اقتدار، به معیشت کارکنان خود هم توجه ویژه‌ای داشته است! بخصوص برای ایجاد مسکن برای افراد نیروی زمینی ارتش تمرکز داشته اند. بویژه سرلشکر موسوی اظهار داشته تا سال ۱۴۰۳ دیگر مشکلی در حوزه مسکن کارکنان ارتش نخواهیم داشت. سرلشگر موسوی این سخنان را در جمع فرماندهان ارتش روز دوشنبه ۲۸ آذر بیان داشته است. موسوی میگوید «نهضت مسکن سازی در ارتش راه افتاده است که بخش اعظم آن به دلیل مدیریت جهادی امیر حیدری است که در کنار سایر مسئولان و فرماندهان با کار جهادی اقدامات گسترده‌ای را در حوزه ساخت مسکن انجام داده اند (۱)» .

این درحالی است که برابر با اطلاعات سپاه ، خانواده های نظامیان از نظر معیشتی و مسکن بشدت در مضیقه اند، با مشکل زندگی میکند و بسیاری از خانواده ها در حرکت انقلابی مردم دوشا دوش مردم به تظاهرات پراخته اند. در این رابطه اطلاعات سپاه اظهار داشته در مواقعی بیش از ۵۰ درصد خانواده نظامیان در تظاهرات شرکت داشته اند. در بعضی از یکان های ارتش مشكلات عقیدتي و معيشتي افزایش داشته است. خانواده نظامیان با توجه به حقوق و مزایای دريافتي‌ قادر به تأمین مخارج يوميه خود نیستند، و بارها در این باره اظهار نارضایی کرده اند. این نارضایی در خانواده سپاه پاسداران علی الرغم افزایش مستمری سپاهیان نیز دیده میشود.

با توجه به اخبار دریافتی از داخل ارتش، مشاهده میشود که نظامیان و خانواده آنان بشدت مخالف سرکوب حرکت انقلابی مردم ایران هستند. خانواده های نظامیان مانند اقشار دیگر مردم ایران از نظر معیشتی در مضیقه قرار دارند، و خانواده آنان بویژه خانواده های سپاه پاسداران در تظاهرات دوشا دوش مردم ایران برعلیه رژیم حرکت می کنند.

ارتش ایران مترصد برای فرصت قرار گرفتن در کنار مردم روزشماری میکند. ارتش ایران هرگز در مقابل مردم انقلابی قرار نخواهند گرفت، و هرروزه شاهد تمرد در یگانهای مختلف ارتش هستیم. هنگامی که مشروعیت و حاکمیت نظام از دست جنایتکاران رژیم گرفته شود و مردم در حال گذار از رژیم اسلامی شوند، ارتش ایران امنیت لازم را برای مردم ایران برقرار خواهد کرد تا مردم در آرامشی نسبی بتوانند حکومت آینده خود را انتخاب کنند.

ناخدا محمد فارسی

۲۸ دسامبر ۲۰۲۲

1 – https://www.tasnimnews.com/fa/news/1401/09/28/2823568/