Health

ارسال ۳۰ تانک آلمانی به اوکراین، اخراج ۴۰ دیپلمات آلمانی از روسیه

روز دوشنبه ۲۵ آوریل/۵ اردیبهشت، روسیه ۴۰ دیپلمات آلمانی را عنصر نامطلوب خواند و از آنها خواست که خاک این کشور را ترک کنند. این اقدام روسیه، که در واکنش به اقدام مشابهی از سوی آلمان انجام شد، اعتراض شدید آنالنا بربوک وزیرخارجه آلمان را برانگیخت. بربوک، از رهبران حزب سبزها، پیش تر همراه با وزیر دارائی از حزب لیبرال و فریدریش مرتس رهبر حزب دموکرات مسیحی خواستار تقویت قدرت دفاعی اوکراین با تحویل تانک به این کشور شده اند.

وزارت خارجه روسیه درمورد نامطلوب خواندن دیپلمات های آلمانی اعلام کرد: “سفیر آلمان به این وزارتخانه فراخوانده و به او گفته شد که ۴۰ دیپلمات آلمانی باید خاک روسیه را ترک کنند. علاوه بر این نامه ای در اعتراض به سیاست غیردوستانه برلین تسلیم سفیر شد”.

روسیه پشتیبانی آلمان از اوکراین و اخراج ۴۰ دیپلمات خود ازبرلین را رفتار غیردوستانه ارزیابی کرده است. وزارت خارجه آلمان اوائل ماه آوریل امسال در اعتراض به جنایت علیه غیرنظامیان شهرک بوچا در نزدیکی کی‌یف از ۴۰ دیپلمات روس خواست که برلین را ترک کنند.

چرخش سیاست آلمان

مناسبات آلمان و روسیه از زمان حمله روسیه به اوکراین تیره شده است. صدراعظم آلمان تا پیش از ورود سربازان روسیه به خاک اوکراین در برابر مسکو سیاستی نرم در پیش گرفته بود. او می کوشید از طریق دیدار و تماس های مداوم با ولادیمیر پوتین مانع آغاز جنگ شود، اما پس از حمله نظامی روسیه سیاست خود را تغییر داد و از جمله اعلام کرد که خط لوله گاز نورداستریم 2 اجازه بهره برداری نخواهد یافت، با این همه، او همواره اصرار می ورزید که کشورش نباید به طور مستقیم سلاح های سنگین در اختیار ارتش اوکراین بگذارد، زیرا که در این صورت روسیه تحریک می شود و ممکن است جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار گیرد.

امروز، سه شنبه ۲۶ آوریل/۶ اردیبهشت، کریستینه لامبرشت وزیر دفاع آلمان در نشست “کنفرانس اوکراین” در شهر رامشتاین آلمان خطاب به وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو گفت که کشورش برای ارسال تانک های گپارد به اوکراین توافق کرده است. این تانک ها دارای توانائی دفاع در برابر حملات هوائی هستند.

دولت آلمان تاکنون بارها از سوی احزاب و سیاستمداران داخلی و خارجی به تعلل در مورد ارسال سلاح سنگین برای ارتش اوکراین متهم شده بود. حتی  دو حزب سبزها و دموکرات آزاد که خود در دولت حضور دارند، اولاف شولتس صدراعظم سوسیال دموکرات را مورد انتقاد قرار دادند و بعدها فریدریش مرتس رئیس حزب دموکرات مسیحی نیز به آن ها پیوست. این انتقادها بیش از همه متوجه اولاف شولتس صدراعظم و کریستینه لامبرشت وزیردفاع بوده است.

وزیر دفاع: ما تک‌روی نمی‌کنیم

خانم لامبرشت امروز در نشست کنفرانس اوکراین که به ابتکار آمریکا در رامشتاین آلمان برپا شده، ضمن رد این انتقادها گفت: “ما همیشه از طریق همفکری با متحدان خود تصمیم گرفته ایم. امروز هم آلمان با ارسال تانک های گپارد به کی اف موافقت کرده است”.

وزیر دفاع آلمان اضافه کرد: “تاکنون به محض آن که آشکار شد دیگران می خواهند سیستم های معینی را به اوکراین بفرستند ما به آن ها کمک کردیم. اما خط مشخص ما این است که تکروانه عمل نکنیم”.

کریستینه لامبرشت، پیش تر آمادگی آلمان را برای آموزش سیستم های توپخانه به نیروهای اوکراینی در خاک آلمان اعلام کرده بود. وی ادامه داد که تانک های گپاردی که به اوکراین فرستاده می شوند دقیقا همان چیزی هستند که اوکراین برای تامین امنیت هوائی خود از طریق زمین به آن نیاز دارد”.

شتاب بخشیدن به ارسال تجهیزات دفاعی مورد نیاز اوکراین در دستور کار نشست امروز رامشتاین قرار داشت، وزیر دفاع آلمان به عنوان میزان این نشست تاکید ورزید: “ما باید تلاش کنیم که ارتش اوکراین بتواند در میان مدت و درازمدت از خودش و مردم اوکراین دفاع کند. ما همه امکانات را برای پشتیبانی از اوکراینی ها بررسی خواهیم کرد. مسئله این است که به صورت کاملا مشخص همبستگی نشان بدهیم. آلمان این کار را کرده، می کند و خواهد کرد”.

وزیر دفاع آلمان پیش تر بیش از همه سیاستمداران این کشور به کوتاهی در ارسال تجهیزات دفاعی مناسب به اوکراین متهم شده است. انتقاد از او در دو هفته اخیر شدت بیشتری یافت، تا جائی که مارکوس زودر نخست وزیر ایالت بایرن و رئیس حزب سوسیال مسیحی او را “ناتون از انجام مسئولیت سنگین وزارت دفاع” خواند و خواستار برکناری او شد.

 انچه زلنسکی همیشه می خواست

به گزارش روزنامه تاگس اشپیگل که در برلین منتشر می شود، تصمیم تازه دولت آلمان مشمول سی دستگاه تانک ضدهوائی گپارد می شود که بعد از نوسازی تسلیم اوکراین خواهد شد. برلین تاکنون از ارسال تانک به اوکراین سرباز زده بود، در حالی که ولودومیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از روزهای نخست جنگ گفته بود ارتش اوکراین برای پس گرفتن مناطق اشغال شده از سوی روسیه نیاز به تانک دارد.

روز گذشته رسانه های آلمانی به نقل از وزارت دفاع آمریکا نوشتند که ارتش اوکراین در این میان به لحاظ تعداد خودروهای زرهی و تانک ها نسبت به ارتش روسیه برتری یافته است. این برتری ناشی از کمک های خارجی است که در طول جنگ نصیب اوکراین شده و تعداد تانک های قابل استفاده این کشور را بیش از روسیه کرده است.

لاوروف: ناتو در اوکراین وارد جنگ نیابتی شده است

امروز تاگس اشپیگل به نقل از سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه نوشت که جنگ جهانی سوم یک خطر واقعی است و دولت اوکراین تمایل چندانی به پیشبرد مذاکرات ندارد. لاوروف ضمنا گفت که ناتو در اوکراین وارد یک جنگ نیابتی شده و محمولات نظامی این پیمان هدف های موجهی برای حمله روسیه هستند.

لاوروف در یک مصاحبه تلویزیونی که دوشنبه شب از سوی وزارت خارجه روسیه منتشر شد درباره خطر آغاز جنگ جهانی سوم گفت: “خطر جدی و طبیعی است و نباید دست کم گرفته شود”. وزیرخارجه روسیه در عین حال توضیح داد که دوست ندارد در موقعیتی نظیر جنگ اوکراین خطرها به صورت مصنوعی بزرگ شوند، اما طرف های زیادی هستند که این را می خواهند و تنها مستقیم عمل نمی کنند، در حالی که ناموجه بودن یک جنگ اتمی موضع بنیادی روسیه است”.

پیش از لاوروف، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز مدعی شده بود که کشورهای غربی قصد نابود کردن روسیه را دارند

برگرفته از سایت فارسی رادیو بین المللی فراسه