Health

ارزیابی وضعیت سیاسی-امنیتی خاور میانه با توجه به احتمال توافق برجام - ناخدا محمد فارسی

در ۴۸ ساعت گذشته، ۲ تا ۴  شهریور ۱۴۰۱ نیروهای ارتش آمریکا مستقر در شرق کشور سوریه، به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت رژیم اسلامی ایران در دیرالزورحمله کرده اند. گزارش شده است این حملات پاسخ به راکت پراکنی های شبه نظامیان تحت حمایت رژیم اسلامی ایران در سوریه به پایگاه های نظامیان آمریکا در این منطقه است.

 

برابر با خبرگزاری بی بی سی، ۲۵ آگوست ۲۰۲۲، به نقل از یک گروه نظارتی سوریه ای،  یک انفجار بزرگ در شهرک عیاش در منطقه دیرالزور سوریه رخ داده است (۱).  سخنگوی فرمانده سنتکوی آمریکا در خاورمیانه نیز گزارش داده است که نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حملاتی را برعلیه شبه نظامیان مورد حمایت نظام اسلامی ایران انجام داده اند. برابر با این اطلاعیه رئيس جمهور آمریکا آقای بایدن دستور حمله را به فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، ژنرال مایکل کوریلا ابلاغ  کرده. آقای بایدن از هنگام ورود به کاخ سفید تا کنون چنین دستوراتی، لااقل بظاهر صادر نکرده است. میتوان گمانه زد وی به نتیجه رسیده باشد که هرچه بیشتر به سران رژیم اسلامی ایران امتیاز داده شود، ملاهای تهران امتیازات را نقطه ضعف آمریکا قلمداد کرده و فعالیت تروریستی خود در خاورمیانه را اقزایش داده اند.

 

برابر با این گزارش لااقل به ۹ انبار مهمات در دیرالزور حمله شده و انفجار بزرگی که توسط گروه نظارتی گزارش شده انفجار این انبارها است. آمریکا حدود ۱۰۰۰ نفر پرسنل نظامی در پایگاهی به نام التنف در منطقه دیرالزور برای جلوگیری از بازتولید داعش مستقر کرده است. این خبرگزاری گزارش داده است که حملات آمریکا توسط جنگنده های اف-۱۵ و اف-۱۶ و هلیکوپتر های آپاچی انجام شده است. میتوان تحلیل کرد که اسرائيل نیز در این حملات شرکت داشته و هواپیماهای اف-۱۵ و اف-۱۶ از پایگاههای هوایی اسرائيل به پرواز درآمده باشند. آمریکا در این پایگاه از هلیکوپترهای آپاچی برای گشت زنی و مراقبت استفاده میکند. مقامات آمریکایی گزارش داده اند افزون بر انهدام انبارهای مهمات ۱۱ پناهگاه نظامی نیز منهدم شده، و به احتمال بسیار بالا تعدادی شبه نظامی و افرادی ازسپاه پاسداران در این حمله جان خود را از دست داده اند.

 

گزارش خبر میدهد که لااقل سه تن از نظامیان آمریکایی در دو حمله راکتی جداگانه به پایگاه  کونیکو و روستای الخضرا سوریه زخمی شده اند که جراحات آنها سطحی اعلام شده است. کالین کول، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور دفاعی پیرامون این حمله گفته است: «ما حملات نیروهای تحت حمایت ایران به نیروهای خود را در هیچ کجای جهان و از جمله در سوریه تحمل نمی‌کنیم و برای محافظت از نیروهایمان در برابر چنین حملاتی تردید نخواهیم کرد.» این گزارش در رسانه اینترنتی رادیو فردا و رویترز نیز بازتاب داده شده است (۲). آقای بایدن طی نامه ای به کنگره آمریکا اعلام داشته برای حفاظت از پرسنل نظامی آمریکا در سوریه دستور حمله را صادر کرده است. در این نامه رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرده است، ایالات متحده این اقدام لازم و متناسب را مطابق با قوانین بین المللی مطابق با ماده ۵۱ منشور سازمان ملل در استفاده از حق دفاع از خود انجام داده است . جو بایدن تاکید کرده، ایالات متحده آماده انجام اقدامات بیشتر، در صورت لزوم و متناسب برای مقابله با تهدیدات یا حملات دیگر است.

 

 

برابر با گزارشات تآیید نشده ، حکومت اسلامی ایران تعدادی از پرسنل تیپ های فاطمیون و زینبیون را که دیگر مستقیماً در جنگ داخلی سوریه شرکت ندارند در پادگان بوکمال اسکان داده است.  سخنگوی وزارت خارجه رژیم ناصر کنعانی بسرعت وجود شبه نظامیان متعلق به ایران در منطقه دیرالزور را تکذیب نموده و حمله آمریکا به پایگاه شبه نظامیان مرتبط به رژیم را مغایر قوانین بین الملل برعلیه کشور مستقل سوریه اعلام کرد. این درحالی است که بارها گزارش داده ایم رژیم ایران پایگاهی در بوکمال در مرز شرقی سوریه  برقرار کرده و سپاهیان رژیم از استقرار پرسنل و تسلیحات نطامی از جمله پهپاد و سامانه پدافتند ضد هوایی باور ۳۷۳ که بازسازی شده اس-۳۰۰ روسی است در این پایگاه گزارش داده اند. پایگاه بوکمال بطور تقریت در فاصله ۱۰۰ کلیومتری منطقه دیرالزور واقع است.

 

رژیم جنایتکار اسلامی ایران تصور میکند برای اینکه امریکا را مجبور به قبول بعضی از پیشنهادات رژیم در مذاکرات برجام کند دست به این گونه حملات نا نابخردانه میزند تا نشان دهد درصورتیکه آمریکا با پیشنهادات رژیم موافقت نکند رژیم قادر است منافع آمریکا در منطقه را مورد تهدید قرار دهد. افزون بر حملات شبه نظامیان نیابتی رژیم به پایگاه های آمریکا در دیرالزور، رژیم چند روزی است که اسمان کشور را با پهپادهای بومی ساخت ایران با نام رزمایش پهپادی ارتش جمهوری اسلامی پر کرده است. سخنگوی رزمایش پهپادی، افزون بر پروپاگنداهای معمول، گزارش داده در این رزمایش از پهپادهای ابابیل و کمان ۱۲ مجهز به بمب‌های عمودی، پهپاد کرار مجهز به بمب مارک ۸۲، پهپاد مهاجر مسلح به موشک الماس، پهپادهای انهدامی آرش در چندین فروند، پهپاد انهدامی باور و پهپاد ژوبین در کنار پهپاد ضد راداراستفاده شده است.

 

بنابر گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس (۳)، اهمیت این رزمایش به کشاندن جنگ راهبردی رژیم به بیرون از مرزهای کشور است، که میتواند بیانگر شرکت دادن پهپاد های بومی رژیم در حمایت از روسیه در جنگ با اوکراین باشد. در این راستا سخنگوی رزمایش بر اهمیت ژئوپلیتیک منطقه غرب آسیا ، تنوع تهدیدات  بین المللی، اهمیت قدرت پدافندی و بازدارندگی و همچنین دستورات استراتژیک فرماندهی کل قوا اشاره کرد. به احتمال بالا نمایندگان پوتین جنایتکار در این رزمایش شرکت داشته اند تا کارایی پهپاد ها را برای شرکت در جنگ اوکراین از نزدیک برآورد نمایند.

 

لازم به توضیح است درصورتیکه برجام مورد توافق رژیم با کشورهای ۵+۱ قرار گیرد نفعی برای مردم ایران نخواهد داشت. پیشاپیش مسئولان اقتصادی رژیم اعلام کرده اند با توافق برجام مردم نباید تصور کنند تغییر چشم گیری در وضعیت معیشتی رخ دهد. حتی برابر با گزارشی در رسانه اینترنتی خبرگزاری فارس،  قولی که رژیم به باز نشستگان برای افزیش حقوق و مزایا داده بود را هم به توافق برجام ارتباط داده اند، و گفته شده باید دید آیا برجامی خواهد بود یا نه؟ برابر با گزارش های رسیده از داخل ایران بنظر میرسد بدلیل هزینه بالای اقدامات نفوذی رژیم در کشورهای خاورمیانه و گسترش اقدامات نظامی رژیم در آسیای غربی، توافق برجام چیزی به سفره مردم ایران اضافه نخواهد کرد. تورم ۵۰ درصدی غیرقابل کنترل، هرروز بر گرانی نیازمندیهای اولیه مردم می افزاید و رژیم قادر به کنترل گرانی و بالطبع وضعیت امنیتی کشور نیست. گزارش میشود رئیس جمهور رئیسی این نابسامانی را با خامنه ای درمیان گذاشته و به وی اظهار داشته دیگر قادر به اداره کشور از نظر اقتصادی و امنیتی نیست و درخواست کرده برای جلوگیری از فروپاشی، باید با برجام توافق کنند. خامنه ای با تقاضای رئیسی توافق نموده  و به رئيسی گفته است بروید و هرکاری میتوانید بکنید! با این حساب ممکن است برجام جدیدی مورد توافق قرار بگیرد.

 

در این رابطه مذاکره کننده ارشد برجام باقری کنی گزارشی کتبی به رسانه های ایران ارایه داد که خلاصه آن به شرح زیر است. «اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد داخل ایران می ماند. مذاکرات موشکی از مذاکرات خارج شده، سنترفیوزهای«IR-6» پیشرفته برداشته و در انبارها نگهداری میشود. اورانیم بالای ۳.۶ درصد باید به خارج ارسال شود (که این مطلب مغایر با جمله بالا است!) و در مقابل اورانیم طبیعی به ایران تحویل میشود. بعضی از دستورات اجرایی ترامپ برداشته میشود ولی ۳ تای آنها تحت نظارت باقی خواهد ماند. شرکت های استان قدس، ستاد اجرایی فرمان امام، ستاد مشترک، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و …. که ۱۵۰ مجموعه اقتصادی و ۱۷ بانک را شامل می شود و تحریم بود از تحریم خارج می شود.  ولی بطور کلی اگر توافقی باشد لااقل ۴ ماه طول خواهد کشید تا بتواند به سطح اجرایی برسد. بایدن هم تا پایان دوره جمهوریش از برجام خارج نخواهد شد.»

 

در این راستا اسرائيل بسیار نگران آینده خود میباشد. نخست وزیر اسرائیل در نشست کابینه خود اعلام داشت که آمریکا با توافق برجام قادر نخواهد بود جلوی اتمی شدن ایران را بگیرد و اسرائيل حق خواهد داشت از منافع خود دفاع کند. ولی دولت آمریکا دیروز چهارشنبه جواب خود به پیشنهادهای ایران را برای مسئول اداره مذاکرات وین آقای مورا ارسال کرد، ولی تاکنون از محتوای آن خبری نیست. امّا، آقای لاپید نخست وزیر اسرائيل روز پنجشنبه ۲۵ آگوست اعلام کرد که پیشنهادات اسرائیل در جوابیه دولت آمریکا گنجانده شده و دولت اسرائيل از این نظر خشنود است!

 

مشاهده میشود در صورت توافق برجام وضعیت معیشتی مردم ایران بهبودی نخواهد داشت. رژیم با آزاد شدن پول های بلوکه شده دست بازی برای گسترش اعمال تروریستی در منطقه خاورمیانه، آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیای غربی و مرکزی و بویژه ترورهای سران سیاسی اپوزیسیون در اروپا، آمریکا و آسیا خواهد داشت. درصد بالایی از آن هم به جیب آیت الله های سیاست زده، امام جمعه ها و آقازاده ها واریز خواهد شد.

 

از طرفی مشاهده میشود اپوزیسیون رژیم اسلامی نه تنها همآهنگی با هم ندارند بلکه همدیگر را خنثی میکنند. در هفته گذشته شاهد آن بوده ایم که شهبانوی ایران سخنانی پیرامون آینده سیاسی و نوع حکومت ایران، با یک روزنامه ایتالیایی مصاحبه ای داشته که کاملاً با سخنان و بیانیه های فرزند خود شاهزاده رضا پهلوی متفاوت است. سخنان شهبانو باعث گردیده شکاف بین سازمانهای سیاسی اپوزیسیون عمیقتر شود از جمله بین طرفداران نظام پادشاهی مشروطه، سلطنت طلب، جمهوری خواه و غیره.

 

با توجه به وضعیت داخلی کشور ایران، نفوذ رژیم در خاورمیانه و عملیات تروریستی جهانی، عدم توجه جهان آزاد و دمکراتیک به اقدامات بی ثبات کننده رژیم در جهان، پیش بینی میشود حکومت های فاشیستی در آسیا و خاورمیانه گسترش بیشتری داشته باشد که میتواند باعث بروز جنگ جهانی دیگری شود. ولی این بار با استفاده از سلاح هسته ای! و سلاحهای پیشرفته و هوشمند، جهان آزاد و دمکراتیک با آینده ای بسیار خطرناک مواجه خواهد بود.

 

ناخدا محمد فارسی

۲۶ آگوست ۲۰۲۲

1 – https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-62658883

2 – https://www.radiofarda.com/a/american-troops-wounded-in-syria-rocket-attak/32003154.html

3 – https://www.reuters.com/world/middle-east/us-military-iran-aligned-fighters-exchange-fire-syria-sources-2022-08-24/

https://www.farsnews.ir/news/14010602000754/%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B7%D8%B1%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C