Health

ادامه اعتراضات در ایران؛ موج تازه‌ بازداشت و ارعاب

به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، اعتراضات در شامگاه یکشنبه ۸ آبان در برخی مناطق ایران از

گزارش شده است نیروهای امنیتی قصد دستگیری دختران دانشجوی خوابگاه فرشتگان دانشگاه سنندج را داشته‌اند که با ممانعت استادان این دانشگاه مواجه شده‌اند.

به گزارش فعالان کرد، نیروهای امنیتی در سردشت به سوی مردم معترض تیراندازی کرده‌اند.

موجی از دستگیرهای جدید  روز یکشنبه توسط نهادهای امنیتی گزارش شده است. به گزارش “هرانا”، داریوش فرهود، مشهور به “پدر علم ژنتیک ایران” توسط نیروهای امنیتی  بازداشت و به    مکان

هرانا افزود، محمد خوشرو، شهروند ساکن خرم آباد، شنبه شب ۷ آبان‌، در منزل  خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.  این خبرگزاری  اعلام کرد سبحان عرب زاده، دانشجوی دانشگاه  شهید باهنر  کرمان، در روز پنجشنبه ۵ آبان بازداشت شده است.

علاوه بر این به گزارش دادستان عمومی و انقلاب خرم آباد، سه شهروند معترض در این استان لرستان دستگیر شده‌اند. معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر نیز بدون ذکر جزییات از بازداشت تعدادی شهروند بوشهری به دلیل شرکت در اعتراضات خبر داد.

به گزارش “شبکه حقوق بشر کردستان”، ابراهیم پاریاد، مربی کاراته چهارم آبان در محل کار خود در شهر مهاباد توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده است. این شبکه افزوده با گذشت ۴ روز از دستگیری، اطلاعی از وضعیت نامبرده در دست نیست.

منع موقت از تحصیل به دلیل اعتراض

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب روز یکشنبه برخی از دانشجویان را به دلیل شرکت در تظاهرات چهارشنبه ۴ آبان موقتا از تحصیل منع کرد.

رای کمیته انضباطی این دانشگاه از طریق پیامک به ۹ دانشجوی ابلاغ شده است.

در اطلاعیه این دانشگاه آمده است: «این افراد بسته به شدت خطای ارتکابی از منع موقت تحصیل به مدت نیم سال تحصیلی بدون احتساب در سنوات تا اخراج و محرومیت از تحصیل در دانشگاه آزاد از ۱ تا ۵ سال محکوم خواهند شد.»

 آلمان: تروریستی اعلام کردن سپاه در دست بررسی است

به گزارش رویترز، آلمان و اتحادیه اروپا مشغول بررسی این موضوع هستند که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، روز یکشنبه به کانال اول تلویزیون آلمان گفت: «یک مجموعه تحریمی دیگر علیه جمهوری اسلامی وضع خواهد شد. ما در حال بررسی هستیم که چطور می‌توانیم سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهیم.»

اتحادیه اروپا هفته پیش گشت ارشاد و چند  مقام نظامی و حکومتی ایران را به دلیل آنچه سرکوب بی‌رحمانه اعتراض‌ها در ایران می‌داند تحریم کرد و یادآر شد که تحریم‌های بیشتری در راه خواهد بود.

حمایت ۲۶۰ فعال سیاسی و مدنی خارج از ایران از حامد اسماعیلیون

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی خارج از ایران در اقدامی مشترک با انتشار نامه‌ای تلاش‌های حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ ، برای سازماندهی راهپیمایی‌های خارج از کشور را ستودند و حمایت خود را از ادامه فعالیت‌های او اعلام کردند.

نویسندگان این نامه تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های حامد اسماعیلیون “در نقش هماهنگ کننده کنش‌های روحیه‌بخش ایرانیان برون مرزی، بر مبارزات مردمی داخل کشور تاثیری بسیار ارزشمندی داشته است.”

بیش از صدهزار نفر با فراخوان حامد اسماعیلیون، در حمایت از اعتراضات سراسری در ایران  در راه‌پیمایی “شنبه تاریخی برلین” شرکت کردند.

 وضعیت برخی از زندانیان سیاسی

مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری ضمن نگرانی از وضعیت مادرش، ناهید شیرپیشه، در پستی در اینستاگرام نوشت :«دیروز مورخ ۷ آبان ۱۴۰۱ مادرم، ناهید شیرپیشه، را در حالیکه حکم اعزام به بیمارستان دارد و از بابت روحی به شدت به هم ریخته است در بی خبری کامل و با اعلام اینکه دادگاه دادرسی دارد از زندان کچویی کرج خارج کرده‌اند.»

او  نوشت مادرش را که به جرم تبلیغ علیه نظام ۶ سال حکم زندان گرفته است به زندان زنجان منتقل کرده‌اند.

ناهید شیرپیشه که ۲۰ تیر ۱۴۰۱  بازداشت شده حق تماس ندارد و از ۶ مرداد ۱۴۰۱ نیز به دستور دادستان کرج از داشتن حق تماس و ملاقات محروم شده است.

در پی بی خبری از وضعیت زندانیان محبوس در اوین، مصطفی نیلی وکیل دادگستری روز یکشنبه در توئیتر از بازگشت محمد خانی، مترجم و پژوهشگر زندانی، پس از انجام مراحل درمانی به بند هشت زندان اوین خبر داد.

محمد خانی، مترجم و پژوهشگر زندانی چهارشنبه ا تیر ۱۴۰۱ برای تحمل حبس به اوین اعزام شد

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله