Health

اخراج ایران از کمیسیون مقام زن؛ "پیروزی بزرگ برای معترضان"

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن، به دنبال اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل که بر اساس پیشنهاد آمریکا صورت گرفت، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در بیانیه مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا آمده است: «امروز در یک رای تاریخی، سازمان ملل متحد در واکنش به سرکوب سیستماتیک زنان و دختران توسط رژیم ایران، اقدام به حذف ایران از کمیسیون مقام زن کرد. این رای نشانه دیگری از همگرایی فزاینده بین‌المللی درباره ایران و خواسته‌ پاسخگو کردن مقامات است.»

در جلسه روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل، اکوسوک، ۲۹ کشور از ۵۲ عضو حاضر در این جلسه به اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رأی مثبت و تنها ۸ کشور رأی منفی دادند.

به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

جک سالیوان در این بیانیه می‌افزاید: «ایالات متحده با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان تلاش می‌کند تا ایران را در مورد برخوردهای خشن که علیه مردم خود، به ویژه معترضان مسالمت‌آمیز، زنان و دختران، مرتکب می‌شود، و خشونتی که علیه مردم اوکراین انجام می‌دهد، و نیز اقدامات بی‌ثبات‌کننده آن در سراسر منطقه خاورمیانه به پاسخگویی بکشاند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه خود می‌نویسد که تنها در هفته گذشته، ایالات متحده سه مجموعه تحریم جداگانه در ارتباط با موضوعات تامین مالی تروریسم، نقض حقوق بشر مربوط به اعتراضات، و ارائه پهپاد به روسیه برای حملات علیه زیرساخت‌های حیاتی اوکراین صادر کرده است. این تحریم‌ها با هماهنگی اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و سایر کشورهایی که تحت نظر مقامات خود تحریم‌های جدیدی را وضع کرده‌اند، صورت گرفته‌اند.

سالیوان به بیانیه مشترکی که توسط ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، شیلی، ایسلند، نیوزلند، جمهوری کره، و سوئد و بریتانیا امضا شد اشاره می‌کند که در آن آزار و اذیت آنلاین و سوء‌استفاده هدفمند مقامات ایرانی علیه زنان معترض را محکوم شده است.

بیشتر بخوانید: بیانیه مشترک وزرای خارجه ۹ کشور در محکومیت سرکوب زنان ایرانی

مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید: «اعدام‌های هولناک اخیر در تهران تنها عزم ما را برای گسترش این اجماع فزاینده و پیگیری همه مکانیسم‌های ممکن برای پاسخگو کردن رژیم ایران و مقامات آن که مسئول این جنایات هستند تقویت می‌کند.»

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را یک پیروزی بزرگ برای معترضان ایران خواند.

او در یک توییت این اقدام سازمان ملل را “پیامی واضح” دانست که می‌گوید: “جهان می‌شنود و عمل می‌کند. صدای زنان و دختران ایران شنیده می‌شود”.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله