Health

آیت الله خامنه ای بمنظور جلوگیری از ورشکستگی اقتصادی کامل و شورش یکپارچه مردم، در مذاکرات اتمی کوتاه آمد و پنهانی جام زهری را سرکشید؟

در آشفته بازار مذاکرات اتمی لازم است بسیار هشدار بود. باید کنکاش کرد تا مشخص شود علی باقری کنی در مسافرتی که به مسکو داشت چه قولهای به رئیس جمهور روسیه آقای پوتین داده است تا در مذاکرات اتمی وین حمایت از رژیم را داشته باشد. باید منتظر بود زیرا ولادمیر پوتین از فرصتها استفاده کرده و هرچه بیشتر سرمایه های ملی ایران را به یغما برده و میبرد. باید هشدار بود و اجازه ندهیم بار دیگر رژیم جنایتکار اسلامی قسمتی از سرزمین کشور و یا سرمایه های سرزمینی کشور را برای جلب روسیه هزینه نماید.

 

در نشست روزهای جمعه و شنبه وین، ۱۹ و ۲۰ آذر، اکثر رسانه های جهان غرب خبر داده اند که رژیم نتایج ۶ نشست برجامی در وین که در اواخر دولت روحانی توسط تیم مذاکره کننده به سرپرستی عراقچی بدست آمده بود را قبول کرده، و نشست جدید وین ادامه همان مذاکرات خواهد بود. این در حالی است که علی باقری کنی و سردمداران رژیم اعلام داشتند که با طرح جدید به میز مذاکره برمیگردند شامل برداشته شدن تمام تحریم ها، و دیگر اینکه وضعیت پروسه اتمی، موشکی و پهپادی رژیم در وضعیت فعلی مورد قبول واقع شود و رئیس جمهور آمریکا تعهد بدهد که آمریکا دوباره از تعهد جدید اتمی با ایران خارج نمی شود؛ شرایطی غیرممکن! رسانه های نظام اسلامی هم اعلام کرده اند، نتیجه مذاکرات نشست جمعه و شنبه مثبت بوده است؟ ابراهیم رئیسی به خبرنگار ایرنا گفت «جمهوری اسلامی عزتمندانه در مذاکرات حضور یافته است،‌ و اگر طرف مقابل مصمم به رفع تحریم‌ها باشد، توافق خوبی صورت می‌گیرد و ما حتما به دنبال این توافق هستیم.» میتوان گمانه زد علارغم تمهیدهای باقری کنی در مسکو، آقای پوتین به او گفته رژیم باید کوتاه بیاید، و خامنه ای هم دستور پوتین را به اجرا گذارده است!۰

 

اما نگرانی در این است که خبرگزاری رویترز در آنکارا روزجمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ گزارشی را منتشر کرده است که روسیه قرار است کنفرانس اولیه صلح در منطقه فققاز جنوبی شامل کشورهای روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ایران و گرجستان برقرار نماید، که بسیار قابل تأمل است. گفته شده است این ایده از طرف رئیس جمهور ترکیه طیب اردغان و رئیس جمهور آذربایجان الهام علی یوف پس از گذشت یکسال از جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه نگورنا قرباغ، ‌پیشنهاد گردیده است. پلاتفرم صلح قفقاز جنوبی ۳+۳ نامگذاری گردیده است. گفته شده که کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و ایران در این نشست شرکت خواهند کرد ولی کشور گرجستان در آن شرکت نمیکند! این کنفرانس بازتاب گسترده ای نداشته و مشخص نیست پس از آنکه روسیه و ترکیه تمام بده بستان ها را از قبل تعیین کرده اند دعوت از رژیم اسلامی در این کنفرانس به چه منظور است؟

 

برابر با همین گزارش، پس از پایان یافتن جنگ ۴۴ روزه جمهوری آذربایجان و ارمنستان، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرده است روسیه و ترکیه روز شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ یک مرکز مشترک (پایگاه) برای مشاهده آتش بس در ناگورنو-قره باغ افتتاح کردند. برقراری چنین پایگاهی در سال گذشته در پی درگیری ها در منطقه مورد توافق قرار گرفته. این مرکز که هر دو کشور با راه اندازی آن در ماه نوامبر موافقت کرده بودند، رسماً در منطقه آگدام آذربایجان افتتاح شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد که هر کدام از این کشورها تا ۶۰ نظامی در این مرکز شرکت خواهند داد (۱،۲). مشاهده میشود که در هیچ یک از این نشست ها و تعهدات رژیم اسلامی حضور ندارد و به بازی گرفته نشده است.

 

کشور ترکيه نیز روز جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ گفت يک ژنرال ترکيه و ۳۸ پرسنل نظامی در اين پایگاه قرار خواهند گرفت. افزون براین وزارت دفاع روسیه به اینترفاکس گفته است که «نظارت از طریق استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) و همچنین بر پایه ارزیابی داده های دریافتی از منابع دیگر انجام خواهد شد». این بیانیه بیانگر آن است که از این پس انواع پهپادها  در مرزهای کشور ایران با عنوان نظارت بر آتش بس بین جمهوری آ‌ذربایجان و ارمنستان و جمع آوری داده ها پرواز داده خواهند شد. برای نمونه میتوان گمانه زد پهپادهای اسرائیلی که در فضای شهر نظنز در شب شنبه گذشته پرواز کردند و یکی از انها منفجر گردید از همین پایگاه نظارتی روسیه و ترکیه به پرواز در امده باشند!.

 

هموطنان و همرزمان گرامی – رژیم جنایتکار اسلامی در چند سال گذشته، بدلیل اعمال تروریستی در منطقه خاورمیانه و برنامه اتمی غیرضروری، تحریم اقتصادی شده و در انزوای سیاسی قرار دارد. رژیم اسلامی ایران برای جلب توجه و پشتیبانی دولت روسیه در سطح بین الملل، امتیازاتی برای این کشور و هم پیمانان روسیه، در منطقه قفقاز قائل شده و اجازه داده تمامیت ارضی کشور ایران مورد تهدید و تجاوز روسیه و هم پیمانان آن کشور قرار گیرد. در این راستا میتوا ن از معاهده قزاقستان که باعث از دست دادن منابع سرزمینی ایران در دریای مازندران، کریدور تجاری زنگور در مرز ایران و ارمنستان، امتیاز منابع گازی در آبهای سرزمینی ایران در دریای مازنداران، در منطقه آبهای سرزمینی چالوس را یادآور شد. مشخص نیست بار دیگر روسیه چه خوابی برای دستیازی به ایران دارد، و یا بدنبال چه امیتاز دیگری در این نشست صلح قفقاز جنوبی از ایران مطالبه خواهد کرد. میتوان گمانه زد روسیه لااقل به دنبال تثبیت کریدور تجاری زنگور در مرز ایران و ارمنستان باشد تا جمهوری اسلامی از این پس مخالفتی با تأسیس آن و از دست رفتن میلیارها دلار منافع تجاری خود در این کریدور تجاری صرفنظر نماید.

 

هموطنان و همرزمان ارتش ملی ایران – تا هنگامی که این رژیم سفاک برسر کار است تمامیت ارضی کشور ایران در خطر است. مردم ایران نباید تحت تأثیر دسیسه بازی های رژیم و خبر توافق اتمی در وین واقع شوند. تجربه داشته ایم که بعد از برقراری تعهد برجام در سال ۲۰۱۵ چندین میلیار دلار از پولهای بلوکه شده ایران آزاد شد، که مقداری از آن را رئیس جمهور وقت آمریکا اوباما بصورت نقدینگی با هواپیما برای سران رژیم فرستاد. ولی چیزی از آن پولهای آزاد شده در راه رفاه مردم ایران صرف نشد و بطور کامل برای بسط و پشتیبانی شبه نظامیان نیاتبی رژیم در عراق، لبنان، سوریه و یمن و شرکت در جنگ داخلی سوریه هزینه گردید. درصورت توافق در وین حتی بصورت محدود، سناریو سال ۲۰۱۵ تکرار خواهد شد و مردم ایران همچنان در فقر باقی خواهند ماند۰

 

پاینده ایران

ناخدا محمد فارسی

۱۲ دسامبر ۲۰۲۱

https://www.reuters.com/world/europe/turkey-says-russia-host-initial-south-caucasus-peace-meeting-friday-2021-12-09/ (۱)

https://www.reuters.com/world/russia-turkey-open-monitoring-centre-nagorno-karabakh-2021-01-30/ (۲)