Health

آغاز هفته هشتم خیزش سراسری با اعتراضات دانشجویی و اعتصاب بازاریان در شهرهای مختلف ایران

خیزش سراسری و پیگیر جاری در ایران در روز شنبه ۱۴ آبان در حالی وارد هشتمین هفته شد که با وجود سرکوب خونبار و بازداشت‌های فراگیر حکومتی، اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی و نیز اعتصاب مغازه‌ها و بازار در تهران و چندین شهر دیگر ادامه پیدا کرده است.

تبلیغ بازرگانی

در روز شنبه کسبه برخی شهرها از جمله سنندج و سقز، شهر زادگاه مهسا امینی و نیز در نقاط دیگر ایران مانند میدان تجریش، در اعتراض به سرکوب‌ها دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

پایگاه حقوق بشری هه‌نگاو با اعلام این که بازاریان در کردستان دست به اعتصاب زده‌اند، از کسبه تهران و تبریز خواسته است که از اعتصاب در شهرهای کردنشین حمایت کنند.

اعتراضات فراگیر دانشجویی و دانش‌آموزی

یک روز پس از راهپیمایی حکومتی ۱۳ آبان در تهران و برخی شهرستان‌ها، دانشجویان و دانش‌آموزان در پایتخت و چند شهر دیگر باز هم دست به اعتراض و تحصن زدند.

بر پایه اطلاعاتی که منابع دانشجویی منتشر کرده‌اند، دانشجویان در دانشگاه شریف تهران در اعتراض به تفتیش و «هتاکی» مأموران حراست در روز شنبه در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور که اخبار بازداشت‌های خودسرانه چندین تن از دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف و برخورد خشن با این دانشجویان در روزهای اخیر را منتشر کرده، روز شنبه نوشت که مأموران حراست با تحکم از دانشجویان متحصن دانشگاه امیرکبیر تهران خواسته‌اند هر چه زودتر محل را ترک کنند.

در ویدیویی که از تحصن امروز در این دانشگاه منتشر شده، فردی به نام ذوقی، مأمور حراست، با تهدید دانشجویان خطاب به آنها می‌گوید که همه آنها شناسایی شده و اگر از آنجا نروند، ممنوع‌الورود خواهند شد.

دانشجویان همچنین در دانشگاه خوارزمی واحد کرج، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال و واحد علوم و تحقیقات، علم و صنعت و علامه طباطبایی تهران، دانشگاه گیلان و دانشگاه آزاد مشهد در اعتراض به بازداشت‌های قهری، ممنوع‌الورود کردن دانشجویان، برخوردهای خشن مأموران حراست و نیز ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه‌ها دست به تحصن زده و شعارهایی نظیر «مرگ بر دیکتاتور» و «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل میشه» سر دادند.

گروهی از دانشجویان دانشگاه یزد نیز در اعتراض به اخراج و ربوده شدن دانشجویان از حضور در کلاس‌های درس

در دانشگاه هنر اصفهان نیز گروهی از دانشجویان متحصن این شعار را سر دادند: «ما حرف حق رو گفتیم، صدای تیر شنفتیم».

برخی گزارش‌های دیگر از سنندج و مشهد نیز حاکی از راهپیمایی و شعار دادن گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی در خیابان است.

در ویدیویی از سنندج، گروهی از دانش‌آموزان پسر دیده می‌شوند که با شعار «ژن، ژیان، ئازادی» (زن، زندگی، آزادی) در خیابان راهپیمایی می‌کنند و به محض این که به مقابل یک پایگاه بسیج می رسند، شیشه‌های آن را با سنگ می‌شکنند.

در ویدیویی دیگر دانش‌آموزان یک مدرسه پسرانه در کرج، در پاسخ به فردی که با بلندگو از آنها می‌خواهد شعار «مرگ بر آمریکا» بدهند، فریاد می‌زنند «مرگ بر دیکتاتور».

سر باز زدند.      برگرفته از رادیو بین المللی فرانسه