Health

آزمایش موفقیت آمیز پدافند هوایی لیزری توسط ارتش اسرائیل - ناخدا محمد فارسی

و

وزارت دفاع اسرائیل روز پنجشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ خبری را منتشر کرد به این مضمون که سامانهٔ پدافند هوایی لیزری که در دست تولید است را با موفقیت آزمایش نموده است. برابر با این گزارش این سامانه قادر است شماری پهباد، راکت، خمپاره، و موشک ضدتانک را ردیابی و منهدم کند (۱). این سامانه برروی کامیون حامل قرار داده میشود و میتواند در مکانهای مورد نظر در مرزهای اسرائیل و حتی بطور پنهانی پارک و اهداف خود در آسمان را ردگیری، منهدم و بصورت ذرات کوچک درآورد. این سامانه با نام «پرتو آهنین» در کارخانجات صنایع دفاعی رافائل اسرائیل، طراحی و ساخته شده است. به گفته نخست وزیر اسرائیل آقای بنت، پرتوهای نامرئی و بی‌صدا که از این سامانه به هدف اصابت می‌کند درمقابل موشکهای سامانه «گنبد آهنین» متعارف بسیار کم هزینه تر خواهد بود. اگر چه سامانه های موجود اسرائیل موفقیت خیره‌ کننده ای در رهگیری و انهدام ۹۰ درصدی راکت‌هایی که شبه نظامیان مسلح فلسطینی در بحران‌های امنیتی به سوی اسرائیل شلیک می‌کنند، هزینه بسیار سنگینی برای اسرائیل دارد. گفته میشود هر موشک سامانه «گنبد آهنین» که برای هدف قرار دادن راکت‌های فلسطینی شلیک می‌شود، ده‌ها هزار دلار هزینه دارد. این درحالی استکه راکت‌های فلسطینیان با تجهیزات ابتدایی و ارزان ساخته شده که بهای آن تنها چند صد دلار تخمین زده می‌شود. لازم به یادآوری است سامانه «پرتو آهنین» در شرایط جوی نامساعد مانند ابرهای غلیظ در آسمان قابلبیت و کارايی آن کاهش پیدا میکند، اما این سامانه پدافندی نیازی به تأمین مهمات مانند «گنبد آهنین» متعارف را ندارد. میتوان تحلیل کرد سامانه «پرتو آهنین» مکمل سامانه «گنبد آهنین» خواهد بود.

 

خبرگزاری تامیز اسرائیل نیز این خبر را روز جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱، گزارش داده که آزمایش این سامانه در ماه گذشته در صحرای نِقب در جنوب اسرائیل انجام شده است. نفتالی بنت، نخست ‌وزیر اسرائیل، نیز در یک پیام توییتری گفته است این رویداد مانند داستان‌های علمی- تخیلی است، اما واقعا محقق شده است. به نوشته آسوشیتدپرس، سامانه جدید به زودی در اطراف مرزهای اسرائیل مستقر خواهد شد تا از این کشور در برابر حملات احتمالی ایزایی شبه نظامیان مسلح فلسطینی دفاع کند (۲).

 

پیشتر یادآور شده ایم تحقیقات پیرامون پدافند هوایی لیزری توسط نیروی دریایی آمریکا موفقیت آمیز انجام شده است. افزون براین با پیشرفت این سامانه با قدرت بالا میتواند برروی ناوهای نیروهای دریایی نیز نصب شود که آموزه و ترتیب درگیری های دریایی را تغییر خواهد داد. در این راستا خبر گزاری سی ان ان، شنبه ۲۳ مه ۲۰۲۰ در باره آزمایش سلاح لیزری بر روی ناو پورتلند آمریکائی در اقیانوس آرام را گزارش نمود.  نیروی دریایی آمریکا، از آزمایش موفقیت آمیز جدید تر این سلاح لیزری با قدرت بالا، ۱۵۰ کلیوواتی برای مقابله با هواپیماها و اشیاء مزاحم پرنده نیز خبر داده بود. استفاده از این سلاح‌ لیزری که از آن «جنگ افزار انرژی هدایت ‌شده» نیز نام برده شده است، قابلیت دفاع در برابر پهپادها یا قایق های کوچک مزاحم مانند قایق های نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس را داشته و بسیار پیرامون کارائی آن نگارش گردیده است. شبکه خبری سی ان ان، سال ۲۰۱۷ میلادی، نیز از انجام آزمایش یک سلاح لیزری با قدرت ۳۰ کیلووات در خلیج فارس خبر داده بود. شبکه با انتشار این خبر یادآور شده که قدرت عملیاتی دقیق سلاح لیزری توسط فرماندهی نیروی دریایی آمریکا فاش نشده اما بر اساس تخمینی که پیش‌تر از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی در سال ۲۰۱۸ ارائه شده، به نظر می‌رسد که توان سلاح لیزری جدید به ۱۵۰ کیلووات افزایش یافته باشد. خبر گزاری سی ان ان اضافه میکند این اولین نوع سلاح لیزری از نوع ماده جامد است که میتواند نیروی هدایت شونده بالائی را تولید کند. لازم به توضیح است که انرژی ایکه از این سلاح متصاعد میشود با سرعت نور ارسال میشود. در صورتیکه وسیله ای هدف این سلاح قرار گیرد فرصتی برای مقابله با ان  وجود نخواهد داشت، زیرا با سرعت نور به هدف خواهد رسید.

 

جالب توجه است کنگره آمریکا در سپتامبر ۲۰۲۱ با قاطعیت رای به پرداخت یک میلیارد دلار به اسرائیل برای سرمایه گزاری در سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین داد. این طرح با رأی مثبت ۴۲۰ نماینده کنگره در مقابل ۹ رأی مخالف که ۸ نفرآنان از حزب دموکرات و ۱ نفر از حزب جمهوری خواه بود به تصویب رسید. بنظر میرسد پس از آزمایشات اولیه در نیروی دریایی آمریکا، پروژه تولید همراه با بودجه تولید آن، به شرکت دفاعی رافايل اسرائیل که دارای تجربه بسیار بالایی در تولید سامانه پدافند هوایی «گنبد آهنین» می باشد واگذار گردیده است. به دلیل افزایش عملیات ایزایی شبه نظامیان نیابتی تحت فرمان نیروی قدس رژیم، در چند ماه گذشته ضروت تسریع در پروسه تولید سامانه «پرتو آهنین» از الویت برخوردار گشته و میتوان گمانه زد این سامانه بزودی عملیاتی و راهی میدان کارزار شود.

 

مقامات وزارت دفاع اسرائیل پس از عملیات موفق رهگیری پرتابه های هدایت-شونده و بدون – هدایت از عملکرد سامانهٔ لیزری گنبد آهنین تقدیر کردند؛ گانتر گفت به هر تلاشی دست زده شد تا سامانه هر چه زودتر فعال شود. در این راستا سرتیپ بازنشسته، «یانیف روتم» رئیس تیم پژوهش و تولید وزارت دفاع اسرائیل، گفته است این آزمون ها در سطوح و زمان «چالشی» انجام شده است. او گفت «بکارگیری لیزر «سرنوشت ساز» است، فناوری استفاده از آن آسان، و از نظر اقتصادی نیز بادوام است.» برابر با گزارشات مقامات وزارت دفاع اسرائیل تولید این سلاح لیزری در ابتدا برای سال ۲۰۲۴ میلادی طرح و پیش بینی شده بود، اما ارتش اسرائیل خواهان سرعت تولید آن گردیده است. نفتالی بنت نخست وزیر در ماه فوریه اعلام کرد که اسرائیل این سامانه را در عرض یکسال راه اندازی خواهد کرد.

 

تصمیم به تعجیل در بکارگیری این سامانه ظاهرا مبتنی  بر این نگرانی است که ارتش اسرائیل در زدوخوردهای آینده، موشک های رهگیر کافی برای گنبد آهنین و دیگر سامانه های دفاع هوایی در اختیار نخواهد داشت که قادر باشد راکت ها، موشک ها، و پهبادهای مهاجم را سرنگون کنند. لازم به توضیح است که در ۳ ماه گذشته لااقل ۵ بار به منافع اسرائیل چه در داخل اسرائیل و چه در مناطق اشغالی اسرائیل در کرانه باختری فلسطین، حمله شده است. بنی گانتر وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۲۴ فروردین گفت «به هر تلاشی دست زده شده تا این سامانه در اسرع وقت آمادهٔ عملیات باشد و چتر محافظتی خلاقانه، مؤثر، با هزینهٔ مناسب در اختیار قرار گیرد».

 

با ورود سامانه «پرتوی آهنین» سیستم های پدافندی اسرائیل در مقابل حملات شبه نظامیان تحت فرمان نیروی قدس که اسرائیل را احاطه کرده اند چندین برابر افزایش خواهد یافت. در مقابل فرمانده نیروی قدس سپاه قاآنی در سخنرانی خود افزوده است که از تمام نیروهای که حاضر به ضربه زدن به اسرائیل باشند حمایت خواهند کرد. یاوه گویی های این سردار متوهم قابل تأمل است. بنظر میرسد برابر با سخنان سخنگوی وزارت خارجه رژیم بزودی مقداری متنابهی از پولهای بلوکه شده ایران ازاد شده  و رژیم با دست بازتری میتواند شبه نظامیان جهادی را با پرداخت پول بیشتری تشویق و متعاقد کند تا به منافع اسرائیل حمله کنند. از طرفی اسرائیل نگران اقدامات ایزائی این جنایتکاران برعلیه مردم اسرائیل است. حمله شخص جهادی در مرکز تلاویو زنگ خطری برای اسرائیل و بالطبع منطقه خاور میانه است. در این راستا، برابر با گزارشی در شرق الاوسط مورخه ۲۶ فروردین (۳)، اسماعیل قاآنی تهدید کرده است که پروسه نابودی اسرائیل به مرحله پایانی نزدیک شده است و رژیم اسلامی ایران کلیه شبه نظامیان مسلح درخاورمیانه را که برعلیه اسرائیل میجنگند پشتیبانی خواهد کرد.

 

این سامانه پدافند هوایی «پرتوی آهنین» به احتمال بسیار بالا برای کمک به امنیت کشورهای شبه جزیره عربستان، دوستان جدید اسرائیل در خلیج فارس، امارات و بحرین، در اختیار این امیرنشین‌ها قرار خواهد گرفت. در این راستا به دلیل حملات موشکی و پهپادی حوثی های یمن، فرمانده سنتکام آمریکا مستقر در خاورمیانه، آدمیرال کوپر، روز یکشنبه ۲۸ فروردین یک نیروی رزمی جدید دریایی را در دریای سرخ  راه اندازی کرد تا در مقابل حملات حوثی ها در دریای سرخ و خارج از دهانه باب المندب حفاظت از کشتی های تجارتی از جمله کشتی های حامل نفت و گاز به خارج از دهانه باب المندب را عهده دار شوند. این سومین نیروی دریایی رزمی است که تحت فرماندهی سنتکام در خلیج فارس و دریای سرخ مآموریت حفاظتی برای تردد کشتی رانی بعهده دارند. احتمال نصب سامانه «پرتو آهنین» برروی ناوهای نیروی دریایی رزمی ائتلاف در منطقه بسیار محتمل است.

 

در مقابل این پیشرفتهای جهانی رژیم اسلامی ایران بجای همگام شدن با آن و بروز در اوردن تجهیزات نظامی ارتش ایران، کوشش کرده مکتب شهادت را در ارتش جای بیاندازد. نیروی قدس رژیم را در خاورمیانه تقویت کند. علارغم شکست در جنگ هشت ساله ایران با عراق، رژیم ارزش یک ارتش قوی و کارا را تشخیص نداده که برای دفاع از کشور لازم است. رژیم تنها برروی ایجاد نیروهای شبه نظامی نیابتی در منطقه، موشک و پهپاد سازی و هدف اتمی شدن سرمایه گزاری کرده و ارتش ایران را از دریافت تجهیزات مدرن امروزی محروم نموده است.

 

وضعیت امنیتی خاورمیانه و اقدامات ایزایی نیروی قدس در خاورمیانه، کشور ایران را در معرض خطر جدی قرارداده است. در صورت جنگ اسرائیل با شبه نظامیان اطراف خود، احتمال درگیر شدن ارتش ایران با اسرائیل و دوستان جدید اسرائيل در شبه جزیره عربستان بسیار بالا است. ارتش ایران درحال حاضر امکان رویارویی با ارتشهای جهان و حتی ارتشهای همسایگان خود را ندارد. باتوجه به وضعیت نابسامان داخلی، اقتصاد ورشکسته، هزینه بالای پشتیبانی از شبه نظامیان نیابتی، عدم وجود تجهیزات نظامی لازم در ارتش ایران، رژیم کشور ایران را در استانه بحران عظیمی قرار داده است.

 

ناخدا محمد فارسی

۱۸ آوریل ۲۰۲۲

 

  1. https://www.timesofisrael.com/laser-based-air-defense-shoots-down-drones-rockets-in-first-series-of-trials/
  2. https://apnews.com/article/technology-business-naftali-bennett-israel-middle-east-946f3744cfb6afd59a6ce1b053999ae1
  3. https://english.aawsat.com/home/article/3594001/qaani-says-israels-destruction-gaining-ground-defends-missile-attacks-erbi