Health

آخرین روز دادگاه مردمی آبان: شهادت شاهدان از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی

پنجمین روز از دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۱۳۹۸ روز یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ با شهادت آرام مردوخی یکی از معترضان سرکوب شده در اعتراضات کردستان آغاز شد.

او که با عنوان شاهد شماره ۱۲۵ خطاب می‌شد درباره چگونگی سرکوب معترضان در سنندج گفت که بر روی ساختمان بانک‌ها در سنندج نیروهای تک تیرانداز مستقر شده بودند و سرهنگ جوانمردی، یکی از فرماندهان نیروی انتظامی، در سرکوب معترضان حضور داشت.

او همچنین درباره وانت‌هایی که پشت آن به شکل قفس درآمده بود صحبت کرد و گفت نیروهای امنیتی معترضان را در این قفس‌ها می‌انداختند.

آرام مردوخی همچنین ازسوءاستفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس برای انتقال نیروهای خود به میان جمعیت معترض صحبت کرد و گفت: «به همین دلیل مردم برخی آمبولانس‌ها را آتش زدند.»

روز آخر دادگاه مردمی آبان: شهادت شاهدان از

به گفته آرام مردوخی اعتراضات در شهر محل اقامت او کاملا مسالمت‌آمیز آغاز شد اما نیروهای امنیتی با اعمال خشونت علیه معترضان و شلیک مستقیم به سمت آن‌ها تجمع را به خون کشیدند.

او گفت چند سرهنگ نیروی انتظامی در روز دوم به او و باقی معترضان هشدار دادند که در آن روز نیروهای امنیتی حکم تیر دارند.

این شاهد عینی اعتراضات شهادت داد که یکی از بانک‌ها در مرکز شهر سنندج از داخل آتش گرفته و گفت  با توجه به شرایط حفاظتی و محکم بانک‌ها شهروندان اصلا امکان ورود و یا انداختن مواد آتش‌زا به داخل آن‌ها را نداشتند.

آرام مردوخی گفت که شاهد برخورد گلوله به سینه نوجوانی ۱۴ تا ۱۶ ساله بوده که نیروهای امنیتی به او شلیک کرده بودند.

به گفته شاهد ۱۲۵ گارد ویژه علاوه بر شلیک مستقیم گلوله از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش با آب داغ برای پراکنده کردن معترضان نیز استفاده می‌کردند.

او همچنین شهادت داد که حتی افرادی که جلوی مغازه‌های خود ایستاده و در اعتراضات دخالتی نداشتند هم توسط ماموران یگان ویژه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

پیشتر نیز برخی مجروحان و خانواده جان‌باختگان از اینکه آن‌ها در حال عبور از محل اعتراضات بوده و زخمی یا کشته‌شدند گزارش داده بودند.

در نوبت بعد از ظهر آخرین جلسه دادگاه بین‌المللی مردمی آبان زنی که به نام شاهد ۲۱۶ معرفی شده و برای حفظ امنیت با چهره پوشیده حاضر شده بود درپاسخ به سوال دادستان درمورد آتش‌ زدن بانک‌ها گفت: «با توجه به آتش‌گرفتن هم‌زمان تعداد زیادی بانک‌ و عدم حضور نیروهای نظامی و انتظامی برای محافظت از بانک‌ها و عدم اقدام آنها حتی پس از آتش گرفتن آن‌ها، مطمئن هستم این کار توسط معترضان انجام نشده است.»

به گفته این شاهد برابر چشمان او دست‌کم دو نفر در روزهای اعتراضات تیر خوردند بوده است.

شاهد ۲۱۶ گفت فرزند یکی از دوستانش در هنگام کمک کردن به زن بارداری که همراه کودکش در حین  خارج شدن از درمانگاهی زخمی شده بود مورد با شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای امنیتی زخمی شد و علیرغم جراحت یک‌ماه تمام بدون دسترسی به دارو و درمان در بازداشتگاه نگهداری شد.

شاهد ۱۱۹ نیز که به دلایل امنیتی هویت او فاش نشد گفت شاهد  شلیک به یک دختر نوجوان ۱۶ ساله بوده است.

او نیز با ابراز تردید درباره به آتش کشیده شدن بانک‌ها توسط معترضان می‌گوید که نیروهای امنیتی در ارتباط به آتش‌گرفتن بانک‌ها هیچ اقدامی نمی‌کردند و آتش گرفتن بانک‌ها بهانه‌ای شد که نیروهای امنیتی دست به سلاح ببرند.

سه سازمان‌ «حقوق بشر ایران»، «عدالت برای ایران» و «با هم علیه اعدام» برگزار کنندگان دادگاه مردمی بین‌المللی آبان با جمع‌آوری ۱۵۰ شهادت کتبی و شفاهی برای دادخواهی معترضان آبان این دادگاه را برگزار کردند.

همزمان با برگزاری پنجمین و آخرین روز برگزاری دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که به بررسی شهادت‌ها، گزارش‌ها و تحقیقات درباره سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ اختصاص دارد، حسن نوروزی نایب‌رییس کمیسیون قضایی مجلس گفت: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! »

او در گفتگو با وبسایت دیده‌بان ایران گفته است: «طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟»

به گفته خبرنگار دیده‌بان ایران نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی در انتهای این گفتگو گفته «‌شوخی کردم» و تلفن را قطع کرده است.

دادگاه بین‌المللی آبان از روز چهارشنبه ۱۹ آبان در لندن آغاز به کار کرد و امروز روز پایانی خود را طی می‌کند.
پیشتر در جریان چهار روز برگزاری دادگاه بین‌المللی مردمی برخی از معترضان، بازداشت‌شدگان و بستگان قربانیان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ جزییات تکان‌دهنده‌ای از چگونگی سرکوب، شکنجه و کشتار معترضان از سوی ماموران جمهوری اسلامی ارائه کردند.

روز شنبه، در چهارمین روز، رابرت هاینش استاد حقوق بین‌الملل بشردوستانه در دانشگاه لایدن، گفت بر اساس تحقیق او و همکارانش درباره کشتار آبان ۹۸، این کشتار «جنایت علیه بشریت» بوده است.

این استاد دانشگاه گفت تنها تعداد قربانیان ملاک معرفی یک اقدام به عنوان جنایت علیه بشریت نیست، بلکه قلمرو و گسترده بودن موضوعات و سیستماتیک بودن نیز جزو دیگر فاکتورها است و در سرکوب اعتراضات همه این اتفاق‌ها رخ داده است.

در روزهای اول و دوم دادگاه پس از قرائت کیفرخواست از سوی هیات دادستانی جمعی از شاهدان و خانواده کشته‌شدگان از جمله مادران پویا بختیاری، ابراهیم کتابدار و پژمان قلی‌پور و همچنین پدر فرزاد انصاری‌فر، شهادت خود را به دادگاه ارائه دادند.

در سومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، بهار صبا، پژوهشگر عفو بین‌الملل و شادی صدر، از مدیران سازمان عدالت برای ایران، گزارش‌هایی از اسناد جمع‌آوری شده درباره کشتار معترضان آبان ۹۸ ارائه کردند.

هیات قضات این دادگاه قرار است پس از بررسی مدارک و شهادت‌ها، رای خود را در مورد این‌که آیا مقامات جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و پس از آن مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند، اعلام کنند.

اعتراضات ۱۳۹۸ ایران در اعتراض به افزایش ناگهانی و شدید قیمت سوخت در این کشور آغاز شد و خیلی زود ماهیت ضدحکومتی به خود گرفت.

وزیر کشور وقت ایران کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵ نفر در این اعتراضات را تایید کرد اما خبرگزاری رویترز در گزارشی که به نقل از منابع مطلع در داخل ایران و هسته قدرت نوشت که تعداد کشته‌شدگان در این اعتراضات ۱۵۰۰ نفر بوده که به دست نیروهای امنیتی جان باخته‌اند

برگرفته از سایت ایران وایر